Separatyści opanowali wschód kraju, ścierają się z nimi Ukraińcy. Tak wygląda obraz walk

Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Dwa najbardziej zapalne regiony kraju to obwody ługański i doniecki, ale i w nich są regiony bardziej i mniej spokojne. Co dokładnie dzieje się na wschodzie Ukrainy i gdzie trwają walki?
Donieck. Niemal milionowe miasto na wschodzie Ukrainy, stolica obwodu i duma całego regionu zwanego Donbasem. To stąd wywodzi się wielu ukraińskich oligarchów, jak choćby Rinat Achmetow, który ufundował budowę Donbas Areny - jednego ze stadionów, na których rozgrywane były mecze podczas Euro 2012.


Obszar działań wojennych. Fot. Google Maps

Wojna informacyjna

Od kilku miesięcy media relacjonują, że miasto wydaje się niemal opustoszałe. Trwają tam walki pomiędzy prorosyjskimi separatystami a funkcjonariuszami akcji antyterrorystycznej. Miasto jest ostrzeliwane i nie chodzi tylko o osiedla, które leżą na jego granicy, ale samo centrum. W gruzach legło choćby Muzeum Krajoznawcze założone jeszcze przed II wojną światową, ostrzelano też Donbas Arenę.

Separatyści twierdzą, że za ostrzałami stoją Ukraińcy, ukraińska armia od początku konfliktu odżegnuje się od ostrzałów jakichkolwiek obiektów cywilnych. O sytuacji w mieście trudno pisać wiarygodnie - wszystko przez wojnę informacyjną, która toczy się na wschodzie Ukrainy. Kiedy media podawały np. informację o ostrzelaniu stadionu, klub Szachtar, który jest jego gospodarzem, początkowo ją dementował. Później okazało się, że niestety jest ona prawdziwa.

Walki o Donieck (1.), (2.)


Mapa RNBO. Fot. twitter.com

Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RNBO) prawie codziennie publikuje mapki ze wschodu kraju, na których zaznacza miejsca, w których toczą się walki. Separatyści wciąż ostrzeliwują dzielnice mieszkaniowe w Doniecku (1. - spójrz na mapkę), walki z nimi toczą się tuż obok miasta - w Awdijiwce, Krasnohoriwce i Marince. "Separatyści ostrzelali wsie Starobeszewe, Nowy Świat i Komsomolskie.

Zniszczyli też część kopalni odpowiadającej za załadunek węgla tuż pod Donieckiem. W samym mieście nie pracują dworce kolejowe" - podaje na swoim Twitterze RNBO.

Ługańsk wciąż nie odbity (3.)

Nie lepiej jest w Ługańsku. Tu także nie działają dworce kolejowe, a w jednym z rejonów "z powodu działań separatystów została uszkodzona magistrala gazownicza, która odpowiadała za dostarczenie gazu 15 tys. mieszkańców" - informuje RNBO. Choć Ukraińcy szacowali, że uda im się zdobyć Ługańsk jeszcze w zeszłym tygodniu, miasto wciąż jest areną walk.

Korytarz z Rosji na Krym (4.)

Obecnie obszarem, na którym skupia się główna uwaga mediów jest południowo-wschodnia granica Ukrainy, gdzie od początku konfliktu było spokojnie. Dwa dni temu pojawiły się pierwsze doniesienia o wtargnięciu w ten rejon rosyjskich wojsk. Kolumna ich pojazdów miała być jednak zniszczona, a ukraińskie służby określały ich wtargnięcie jako lokalne. Szybko jednak okazało się, że walki mogą ogarnąć ten region na dłuższy czas.

Obecnie trwają walki z separatystami w mieście Nowoazowsk, które otworzyłoby bojówkarzom możliwość połączenia między Rosją a Krymem. Strona ukraińska twierdzi, że ma wystarczające siły, by obronić ten region. Podkreśla, że spokojnie jest w Mariupolu, który leży na szlaku z Nowoazowska na Krym. Media z Mariupola podały jednak, że rosyjskie wojska okopują się w Nowoazowsku, ale ukraińskie służby na razie nie potwierdziły tych doniesień.

Ukraińcy mają wciąż tereny odbite separatystom (5.)

W rękach ukraińskich wciąż są regiony odbite separatystom, przede wszystkim Słowiańsk i Kramatorsk, o które toczyły się najbardziej zaciekłe walki. Przekształconą mapę RNBO opublikował Euromajdan; jest nieco bardziej przejrzysta niż ta w wersji Rady Bezpieczeństwa. Kolorem czerwonym zaznaczono "miasta kontrolowane przez Doniecką i Ługańską Republikę Ludową oraz siły rosyjskie", pomarańczowym - "miasta, gdzie trwają walki", a niebieskim - "miasta pod kontrolą Ukraińców":


Mapa RBNO przekształcona przez Euromajdan. Fot. Twitter.com

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (436)
Separatyści opanowali wschód kraju, ścierają się z nimi Ukraińcy. Tak wygląda obraz walk
Zaloguj się
 • micdep

  Oceniono 5 razy -3

  Nie Ukraincy ale banderowcy !!1

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy -2

  Dostarczyć Ukrainie broń i doradzców wojskowych.

 • readme.txt

  Oceniono 5 razy -1

  Może już czas abyśmy jako UE i społ. m.narodowa wykupili wszystkie firmy energetyczne ROsji? ZAblokowali konta wszystkich mafiozów z Kremla. I wystosowali listy gończe za zbrodniarzami typu: Ławrow, Putin i spółka.

 • readme.txt

  Oceniono 7 razy -1

  Rosja to wróg cywilizacji. Należy to państewko jak najszybciej rozmontować.

 • qwww

  Oceniono 8 razy 2

  :) dobre wiadomości :) junta kijowska dogorywa

 • daras710

  Oceniono 7 razy -1

  Mam pytanie szczególnie do rządzących wszelkiej maści: jak długo bedziemy sie przyglądać tej ruskiej inwazji,aż nas wszystkich podpalą? To nie jest serial w tv o wojnie, tam k...a giną ludzie a politycy tylko gadają i robią sobie fotki i pijar!!

 • koniowi

  Oceniono 11 razy 3

  Boże daj Wschód ukrainy jej mieszkańcom, Rosjanom.

 • puzerjoczek

  Oceniono 9 razy -3

  Ukraińska armia jest słaba i zajęta obroną przed Rosją. Na miejscu Komorowskiego wkroczyłbym do Lwowa i przejął nad nim kontrolę w celu obrony polskiej mniejszości.

 • nazwakontazajeta

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda jeszcze gorzej.
  Mariupol już jest praktycznie okrążony. Patrz dynamiczna mapa wojskowa aktualizowana na bieżąco:
  militarymaps. info/
  Inna dobra, ukraiński PR, ale nie na bieżąco:
  liveuamap. com

  Moje oceny sprzed pół roku się sprawdzają:
  futurepresent-past.blogspot. com/?q=ukraina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX