Co ministrowie obiecali dziś w Sejmie [NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY]

27.08.2014 13:12
Posiedzenie Sejmu

Posiedzenie Sejmu (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Gospodarka będzie rosła, służba zdrowia będzie sprawniejsza, kultura powszechniejsza, emerytury wyższe, a granice bezpieczniejsze. Z ust ministrów padło dziś w Sejmie wiele obietnic. Oto najważniejsze z nich.
Piechociński o podtrzymaniu ożywienia w gospodarce i nowych rynkach zbytu

- Podtrzymanie ożywienia w gospodarce, pozyskiwanie nowych rynków zbytu oraz utrzymanie pozycji Polski jako najatrakcyjniejszego miejsca do inwestycji w Europie - to zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego strategiczne zadania rządu. Szef resortu gospodarki wezwał w Sejmie do solidaryzmu i patriotyzmu gospodarczego.

Arłukowicz o priorytetach resortu: Onkologia bez limitów, Instytut Geriatrii

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dotycząca in vitro i informatyzacja - to, jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, priorytety podległego mu resortu na najbliższe miesiące.

Karpiński: Nie mniej niż 5 mld zł do 2016 r. na poszukiwania surowców

- Spółki skarbu państwa do 2016 r. zainwestują w poszukiwania surowców ze źródeł niekonwencjonalnych nie mniej niż 5 mld zł - zapowiedział w minister skarbu Włodzimierz Karpiński. - Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna Polski jest priorytetem rządu i priorytetem polityki właścicielskiej ministra skarbu - powiedział Karpiński.

Kosiniak-Kamysz: Umowy na czas określony - do 36 miesięcy

- Tylko 3 lata będzie można pracować na umowach na czas określony - zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Po tym czasie umowa stanie się z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Biernacki: Wśród planów resortu usprawnienie funkcjonowania sądów

Usprawnienie funkcjonowania sądów, ustawa o ochronie świadka, prawo restrukturyzacyjne - plany resortu sprawiedliwości na najbliższe miesiące przedstawił minister Marek Biernacki. Biernacki zapowiedział, że jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie dla pokrzywdzonego i świadka, parlamentarzyści zajmą się także projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego ws. usprawnienia funkcjonowanie sądów.

Joanna Kluzik-Rostkowska: Bezpłatne podręczniki, szkolnictwo zawodowe i matematyka

Przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i nauczania matematyki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach - to priorytety MEN przedstawione przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską. - Przede wszystkim napiszemy podręcznik do klasy II i III - podkreśliła minister. Poinformowała, że pierwsza część "Naszego elementarza" - bezpłatnego przygotowanego na zlecenie MEN podręcznika dla uczniów klas I szkół podstawowych - już czeka na nich w szkołach.

Lena Kolarska-Bobińska: Jakość badań i innowacje to priorytet

Wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym, podnoszenie jakości badań i ułatwienie studentom startu na rynku pracy - .to priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W środę przedstawiła je w Sejmie szefowa resortu Lena Kolarska-Bobińska.

Szczurek: W 2015 r. deficyt finansów nie przekroczy 3 proc. PKB

- W 2015 r. deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB - zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Szef resortu finansów przyznał, że zadania rządu przedstawione w środę w Sejmie przez premiera Donalda Tuska wymagają finansowania. Jednocześnie - jak podkreślił - "budżet musi być zamknięty i stworzony w sposób odpowiedzialny".

Sienkiewicz: Ochrona granic obecnie największym priorytetem MSW

- Największym priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest obecnie zabezpieczenie granic Polski - powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, konieczność zabezpieczenia polskich granic wynika m.in. z trudnej sytuacji na Ukrainie.

Sawicki: Najważniejsze sprawy to ASF i rosyjskie embargo

- Najważniejsze wyzwania dla polskiego rolnictwa to afrykański pomór świń (ASF) oraz rosyjskie embargo na polskie produkty - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki. Zapowiedział starania na rzecz poprawy unijnej propozycji dotyczącej rekompensat dla rolników.

Nawiązując do kwestii rosyjskiego embarga na polską żywność, Sawicki mówił: - Budziłem urzędników w Brukseli, polityków, a także moich kolegów ministrów z wakacji, po to by nie czekać na zajęcie się problemem we wrześniu, ale już od początku sierpnia.

Podkreślił, że już 30 lipca złożył pierwszy wniosek o rekompensaty wraz z informacją dotyczącą strat w polskim rolnictwie. 12 sierpnia spotkał się w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, a 19 sierpnia - z komisarzem ds. handlu.

Sikorski: MSZ zaangażuje się w poszukiwanie rynków zbytu dla firm

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że resort będzie wspierał poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów. - Wobec zaostrzającej się sytuacji na Wschodzie firmy nie powinny uzależniać się nadmiernie od jednego rynku - mówił.

Omilanowska: Ułatwienie dostępu do kultury wśród priorytetów resortu

Lepszy i pełniejszy dostęp do kultury, kontynuowanie inwestycji w zakresie ochrony zabytków, dziedzictwa kulturowego i edukacji - to priorytety MKiDN na najbliższe miesiące przedstawione przez szefową resortu Małgorzatę Omilanowską.

Minister przypomniała, że wśród zadań resortu w ostatnich latach znalazły się kwestie związane z edukacją, inwestycjami i ochroną dziedzictwa kulturowego. - W edukacji wdrożono projekty modernizacji programów edukacji w szkołach artystycznych, do szkół wróciło wychowanie plastyczne i muzyczne.

Stanisław Gawłowski: Fundusz dla gmin, na terenie których leżą parki krajobrazowe

Wsparcie gmin, na terenie których są parki krajobrazowe, dokończenie inwestycji związanych ze środowiskiem czy uruchomienie 25 tras biegowych w Lasach Państwowych - to niektóre plany resortu środowiska na najbliższe miesiące zaprezentowane w środę w Sejmie.

Mroczek: Silniejsza armia, wsparcie dla nauki i przemysłu

- Modernizacja sił zbrojnych ma służyć zwiększeniu potencjału odstraszania, ma też przynieść korzyści krajowemu przemysłowi i nauce - powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek. - Głównym celem resortu obrony narodowej w najbliższych miesiącach będzie wzmocnienie zdolności obronnych Polski - mówił Mroczek. Zwrócił uwagę, że zadanie to ma szczególne znaczenie wobec pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Trzaskowski: Coraz więcej spraw załatwimy przez internet

- Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Szef resortu przedstawił pięć priorytetów, które w najbliższym czasie będzie realizować Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. - Administracja jak najbliżej obywatela, tak aby każdy mógł załatwić jak najwięcej kwestii, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu - mówił Trzaskowski.

Adam Zdziebło: Priorytetem inwestycje kolejowe i drogowe

- Najbliższy rok będzie kluczowy, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe i drogowe - mówił wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. - Miasta dostaną ponad 25 mld zł na rewitalizację z UE - zapowiedział.

- Przede wszystkim będziemy konsekwentnie uzupełniać sieć dróg szybkiego ruchu, które kompleksowo połączą polskie regiony i największe miasta. Kontynuujemy również największe od ponad 20 lat inwestycje na kolei. Będziemy poprawiali jakość życia we wszystkich miastach, niezależnie od ich wielkości, poprzez wdrożenie Narodowego Programu Rewitalizacji. Na ten program przeznaczymy ponad 25 mld zł ze środków unijnych - mówił Zdziebło.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (16)
Co ministrowie obiecali dziś w Sejmie [NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY]
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  0

  Brakuje mi obietnicy min. Biernackiego, że pójdzie tam gdzie takiej szui miejsce - do wszystkich diabłów !
  A gdybyż tak zabrał ze sobą Królikiewicza...

 • balada

  Oceniono 6 razy 6

  Członkowie rządu swoje obietnice powinni popierać jawnym poręczeniem majątkowym.

  Na przykład załóżmy, że minister A. obiecuje do roku 2016 wprowadzenie darmowego leku na porost włosów, z osobistym poręczeniem o wartości 1 miliona zł. To znaczy, że jeśli w 2016 NIK stwierdzi, że nie wszyscy łysi obywatele mają prawo do darmowego leczenia łysiny, do domu ministra automatycznie wchodzi komornik.

  Załóżmy, że minister A. obiecuje również onkologię bez kolejek, ale z poręczeniem wysokości 20 tysięcy zł.

  W którą obietnicę ministra wyborcy uwierzą, to ich sprawa i ich prawo wyboru. Ale niech będzie w tych obietnicach chociaż odrobinę powagi i konsekwencji.

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 14

  Gospodarka będzie rosła, służba zdrowia będzie sprawniejsza, kultura powszechniejsza, emerytury wyższe, a granice bezpieczniejsze. Z ust ministrów padło dziś w Sejmie wiele obietnic
  ===============================================================
  A ja obiecuję, że nie uwierzę w ani jedno słowo tych łgarzy.

 • highsierra

  Oceniono 5 razy 3

  Super. Tylko czy ja aby kiedyś już tego nie słyszałem? 5 lat temu? 10 lat temu? Ostatni rok drugiej kadencji Tuska (czy też każdego innego rządu) powinien być rokiem podsumowań osiągnięć ostatniej dekady, chwalenia się sukcesami, rozliczenia z poprzednich obietnic, a nie czasem składania kolejnych.

  Te dzisiejsze zapowiedzi - sorry - ale brzmią wyłącznie jak zagranie pod publiczkę przed wyborami. Szczególnie ukłony pod adresem starszych (emerytury, geriatrii) i wielodzietnych - de facto elektoratu prawicowego i populistycznego.

 • powo.dzenia

  Oceniono 14 razy 12

  A Radek Tweeter nic nie obiecal...? Czy moze czeka az mu "internet podlacza" w jego nowej wsi?

 • powo.dzenia

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wierze... Przeciez ten kraj to istny raj na ziemi. Szwajcaria to bieda ze az piszczy w porownaniu do etj krainy mlekiem i miodem plynacej..
  Sadzac po obietnicach to budzet jest zasilany przez jakies sily pozaziemskie- mamy najwyrazniej nieograniczona ilosc kasy i mozemy wszystkim dac, rozdac i podarowac. Ale nawet te rozdane pieniadze nie sa nikomu potrzebne bo przeciez obiecali ze wszystko bedzie za darmo.

 • olecki11

  Oceniono 9 razy 5

  sikorski mógłby obiecać, że nie będzie już żreć za pieniądze gojów

 • pelikannet

  Oceniono 14 razy -2

  Czytaj i mysl jak czytasz! :
  Tusk nie jest taki zly, ale on nic nie moze pod naciskiem tych ktorzy nim manipuluja... bo jest od nich uzalezniony. Stad ataki na Tuska i tolerancja dla debili ministrow.
  Daleko bardziej niebezpieczni sa jego ministrowie: Sikorski, Sienkiewicz, Arulkowicz, Szymonek, Kluzik, no i Niesiolowki, Szenfeld, Glapinski - to sa ORLY.
  `````````````````````````
  NO to teraz chyba jest jasne ze jedyna alternatywa dla sitwy z PO jest PiS z Jaroslawem Kaczynskim jako premierem. Mysle ze za 36zl nie da sie kupic emeryta ktory ma dylemat, czy oszczedzic na jedzeniu i kupic leki i umrzec, czy oszczedzic na lekach i kupic jedzenie i umrzec.
  Tymczasem oficerowie LWP biora po 5000 lub 7000zl emerytury i pracuja na calych etatach za nastepne 10000zl. Dlaczego pozwala im sie na zabieranie miejsc pracy mlodym, wyksztalconym Polakom? Magdalenka ?

 • kalebas

  Oceniono 26 razy 24

  Najważniejsze jest obiecać. Dodatkowy zysk z obietnic polega na tym, że po tym kto w nie uwierzy, bez trudu można rozpoznać durnia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje