Ambasador USA o słowach Putina: Szczyt cynizmu. Trzeba zdecydować o kolejnych sankcjach

- Nasza reakcja musi być ostrzejsza. Już sygnalizowaliśmy naszym partnerom z UE, że trzeba zwiększyć sankcje. Rozmowy trwają - mówił w TOK FM ambasador USA w Warszawie. Stephen Mull skrytykował Władimira Putina, który w Mińsku obwieścił, że o rozejmie na wschodzie Ukrainy mają rozmawiać Ukraińcy. - To szczyt cynizmu - ocenił gość ?Poranka Radia TOK FM?.
Prezydent Rosji zapewniał w Mińsku, że rosyjscy żołnierze "mogli przypadkiem, patrolując granicę, trafić na terytorium Ukrainy", a zawieszenie broni to wyłącznie "sprawa Ukrainy".

- Te słowa to szczyt cynizmu. Przecież wyraźnie widać, że Rosja przerzuca broń i ludzi na Ukrainę - komentował w TOK FM ambasador USA w Polsce. Stephen Mull uważa, że odpowiedzią na postawę Rosji powinno być poszerzenie sankcji. - Już sygnalizowaliśmy to naszym partnerom z UE. Rozmowy trwają.

Broń dla Ukrainy?

Nie jest wykluczone, że podczas przyszłotygodniowego szczytu NATO w Newport zapadnie decyzja na temat sprzedaży broni Ukrainie. Jak podkreślał ambasador Mull, trzeba "zbadać, czy dostarczenie broni nie będzie pretekstem dla Rosjan, by jeszcze agresywniej zaatakować Ukrainę".

- Na razie działamy w inny sposób. Na przykład Polska i Stany Zjednoczone pomagają, dostarczając ukraińskiej armii jedzenie, mundury, kamizelki kuloodporne. To bardzo jasny sygnał, że popieramy Ukrainę.

Gościem szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Gwarancje bezpieczeństwa

Barack Obama przed wizytą w walijskim Newport na szczycie NATO pojedzie do Estonii. Jak zapewniał ambasador Stephen Mull, prezydent Stanów Zjednoczonych nie jedzie do Tallina na wycieczkę. - Nauczyłem się nie mówić przed moim szefem, ale prezydent jedzie do Estonii żeby zapewnić o naszych gwarancjach bezpieczeństwa.

Na takie gwarancje - ze strony NATO - czeka też Polska. Na razie nierealne wydają się plany umieszczenia w naszym kraju stałej bazy Sojuszu. Okazuje się też, że amerykańska tarcza antyrakietowa nie będzie w stanie przechwycić pocisków wystrzeliwanych z terytorium Rosji.

Ambasador USA przypomniał, że instalacja ma służyć obronie Europy i Stanów Zjednoczonych przed rakietami z Bliskiego Wschodu. Ale jak dodał, NATO musi być gotowe do reakcji na zachowanie Rosji. Bo Moskwa naruszyła zapisy podpisanego blisko 30 lat temu traktatu o likwidacji pocisków balistycznych i manewrujących średniego zasięgu.

- W NATO są różne poglądy na temat taktyki obronnej. Są ludzie, którzy uważają, że nie można prowokować. Ale są też inni, jak premier Donald Tusk, który podczas spotkania z prezydentem Obamą powiedział, że największą prowokacją jest słabość. Jestem pewny, że na szczycie NATO zapadną informacje korzystne dla Polski - stwierdził Stephen Mull.

Jedna z najodważniejszych książek o Putinie, jakie napisano. Sprawdź >>

Więcej o:
Komentarze (46)
Ambasador USA o słowach Putina: Szczyt cynizmu. Trzeba zdecydować o kolejnych sankcjach
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 6 razy 2

  USrael wyraznie prowokuje do III WS wiec ten pan nie ma zadnej wiarygodnosci.

 • blue911

  Oceniono 7 razy -1

  Jak tam, panie Steven? Dalej sie przywozi do naszego kraju kartony pelne gotowki bez pokwitowania I rozdaje buntownikom zeby siali niezgode I zamieszanie w Polsce? Chyba sie pan nie zmienil zbytnio od czasow kiedy pana osobiscie poznalem na wlasnie takiej werbunkowej imprezie 30 lat temu (na ktora,oczywiscie, juz nigdy nie poszedlem!). Persona non grata! Jakby w Polsce rzadzili patrioci to juz by pana u nas nie bylo. Ale mamy sprzedawczykow,ktorzy z panem sie kumpluja.

 • big_gadu

  Oceniono 5 razy 1

  jEST POTRZEBNE 1

  Nie gadanie - a działanie !

  2 Trzeba posłać pancerną fasolke w puszkach jako pomoc dla Ukrainy !

  i TO DOBRZE SKUTECZNĄ !

 • micdep

  Oceniono 5 razy -1

  mowi jeden do drugiego a ze oni tacy sami !!!

 • mate29

  Oceniono 7 razy -1

  Bandytów z USA i ich pachołków krew zalewa jak widzą ,że ich wyszkolonych i uzbrojonych banderowców biją separatyści ,mimo że banderowców w spiera 300 doradców z USA

 • polakadam

  Oceniono 13 razy 5

  Putin jest z krwi i kości bolszewikiem, kontynuatorem linii, która zaczęła się od rzezi zwanej rewoltą październikową, prowadziła przez Sołowki, GUŁag, Wielki Głód, czystki drugiej połowy lat 30-tych, wspólne z nazistami wywołanie II wojny światowej, przeszło 60 milionów zamordowanych na terenie samych Sowietów, nie licząc państw podbitych (samych Polaków przeszło 1,5 mln ofiar), aż do dzisiaj. W bliźniaczym tandemie komunizm - nazizm, komunizm był zawsze siłą pierwotną wiodącą tak w idiotyzmie teoryjek, jak i w skali zbrodni i zniszczenia.

  Putin czerpie z "dokonań" ludobójców takich, jak Lenin i Stalin, po linii służbowej takich, jak Jagoda, Jeżow czy Beria, a także "bohaterów" w rodzaju Żukowa, który wymyślił i na szeroką skale wprowadził "rozminowanie przez atak piechoty".

  Hitler na tle "przywódców radzieckich" był uczniakiem, podobnie jak Goebbels na tle "wydziałów prawdy" Łubianki i Chodynki. Warto też zwrócić uwagę, że w dzisiejszych Niemczech pomników Hitlera nie uświadczysz, neonaziści stanowią ścigany prawem margines marginesu, o pogrobowcach Służby Bezpieczeństwa SS u władzy nie wspominając, tymczasem Rosja usiana jest pomnikami Pomnikami ludobójcy Lenina, różne formy komunistycznej zarazy, od Ziuganowa, przez Żyrinowskiego do ferajny Putina, stanowią przygniatająca większość tamtejszej "sceny politycznej", a u władzy znajdują się pogrobowcy NKWD.

  Dopóki to się nie zmieni, w postaci totalnego upadku i rozpadu obecnego rosyjskiego państwa (na kształt upadku Sowietów), Rosja pozostanie, niestety, krajem bandyckim, jakim były i Sowiety.
  autor: Stary Grzyb

 • googleon

  Oceniono 15 razy -1

  Czego mułła nie powiedział. Pomimo sankcji Jankesi zawyżają obrót z Rosją (Exxon, Boeing etc). Traci jak zwykle Europa. My będziemy mieli straty i wojny a mułły zza oceanu zyski.
  Klasyczne dzielenie i skłócanie kontynetu euroazjatyckiego według Brzezińskiego.

 • baby1

  Oceniono 21 razy -1

  Pan ambasador ma ochotę wciągnąć Polskę w otwarty konflikt z Rosją. Nie wiem jaki mielibyśmy w tym interes.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy -4

  Zwolennicy sankcji dla Rosji z Węgier są prześladowani przez brytyjski wymiar sprawiedliwości za ich współpracę z Polonią!
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-2/1017-londyn-31-lat-za-brutalne-zmuszanie-do-prostytucji-wsrod-ofiar-byly-polski.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX