"Guardian": Cameron zamierza poprzeć kandydaturę Tuska na szefa Rady Europejskiej

26.08.2014 17:44
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że poprze kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej. Na zdjęciu - premierzy podczas spotkania w kwietniu 2011

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że poprze kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej. Na zdjęciu - premierzy podczas spotkania w kwietniu 2011 (Fot. AP/Lefteris Pitarakis)

"Premier David Cameron jest gotowy do udzielenia wsparcia Donaldowi Tuskowi jako nowemu przewodniczącemu Rady Europejskiej" - pisze "The Guardian". Według portalu Tusk miałby być przeciwwagą dla federalisty Jean-Claude'a Junckera, który w listopadzie stanie na czele Komisji Europejskiej.
"Cameron zamierza oświadczyć, że Tusk jest silnym kandydatem, który byłby w stanie przeprowadzić szereg reform w Unii Europejskiej" - pisze "The Guardian". Portal uważa, że brytyjski premier może wypowiedzieć te słowa już podczas najbliższego spotkania unijnych przywódców, które odbędzie się w sobotę w Brukseli.

Wczoraj Cameron miał o tym rozmawiać z Tuskiem przez telefon. "The Guardian" podkreśla jednak, że polski premier wciąż oficjalnie nie wystawił swojej kandydatury na "prezydenta UE", jak bywa nazywany przewodniczący Rady Europejskiej.

Nad wyborem następcy van Rompuya będą rozmawiać w sobotę

"Brytyjski premier wierzy, że Tusk - centroprawicowiec - pomoże zrównoważyć federalistyczne instynkty Junckera. Cameron uważa też, że dobrze byłoby, aby nowym przewodniczącym Rady został lider jednego z największych nowych członków Unii" - podaje portal.

- Wielka Brytania poprze kandydata, który jest otwarty na plan unijnych reform proponowanych przez Camerona. Jasne jest, że Tusk uważa, że Unii potrzebnych jest wiele reform, i to jest właśnie pole, na którym chciałby pracować wraz z Wielką Brytanią i innym krajami UE - oświadczyła rzeczniczka brytyjskiego premiera.

Podczas sobotniego szczytu w Brukseli przywódcy państw UE będą pracować nad wyłonieniem kandydatów, którzy zastąpią Hermana van Rompuya - na stanowisku szefa Rady Europejskiej - oraz Catherine Ashton - na stanowisku szefowej polityki zagranicznej UE.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 152 razy 92

  Premier na Prezydenta, chciałbym zobaczyć minę Kaczyńskiego w momencie gdy Tusk zostaje nominowany na Prezydenta UE ;-)

 • jackanapes

  Oceniono 171 razy 91

  Wiadomość jak grom z jasnego nieba.
  Kot pana Prezesa nie dostanie dziś ani żarcia ani porcji cowieczornych pieszczot.
  Szkoda zwierzaka.

 • carlos_512

  Oceniono 65 razy 49

  w jednym miejscu piszecie "przewodniczący Rady Unii Europejskiej", w innych "przewodniczący Rady Europy"...
  tym czasem, głąby, chodzi o funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej !!!

  ciekawe, czy autor(ka ?) artykułu zna różnicę między tymi trzema ciałami - biorąc pod uwagę jego (jej) niewiedzę, myślę że wątpię...

 • jerjar

  Oceniono 72 razy 38

  Ewentualny wybór Tuska do RE wcale nie musiałby oznaczać przegranej PO w wyborach.

  Mogłoby nastąpić nowe otwarcie na nowe idee i nowych ludzi. Już dobrze przedstawiona Bieńkowska - skuteczna minister, znająca języki i matka trojga dzieci i jeszcze przystojna na każdym polu biłaby pewnego starego kawalera (tu epitetów nie będzie).

 • peru-gino

  Oceniono 51 razy 37

  w koncu na szefa rady europy czy rady unii europejskiej???
  gratuluje poziomu redacji....
  gratuluje placacym za dostep do platnych artykulow na gazecie

 • chi_neng1

  Oceniono 56 razy 32

  I takim to sposobem Cameron przycmil gwiazde sondazowa partii Kaczynskiego.

 • vito60

  Oceniono 17 razy 15

  Poważny błąd, tylko wielki- mały napoleon yarek się liczy.

 • klarneta8

  Oceniono 33 razy 15

  To bylby doskonaly wybor. Premier moglby dzialac bez tych ''glupkowatych'' przytyczek opozycji. Niech zatesknia za spokojem i kultura premiera Tuska. Bedzie znow ''leperiada''. Gratulacje.

 • kemotut

  Oceniono 38 razy 14

  to niekoniecznie dobra wiadomość dla Polski bo mimo wszystko to jest jedyny premier, który trwa na drugiej kadencji od czasu wolnych wyborów. Poza tym to jedyny premier z możliwych kandydatów, który mimo wszystko balansował na tyle, że nie kłaniał się zbyt nisko rolnikom (tak tak, pomimo tej przepychanki z PSLem o podatek dochodowy), górnikom czy ortodoksyjnej części kościoła. Poza tym bez niego PO już nie będzie łatwo znaleźć kogoś kto pasuje na tyle dużej części społeczeństwa, by w końcu przepchnąć więcej reform.

  To również zła wiadomość dla PiSu, SLD i Korwina bo nikt z nich nie chce widzieć kogoś z PO zarządzającego unią i od razu wspominającego o reformach. PiS przy tym dostanie większe szanse na wygraną jako osłodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje