"Nie możemy liczyć na Niemcy. Putin paraliżuje ich swobodę myślenia, jak wąż paraliżuje królika"

"Musimy przyjąć do wiadomości, że ze względu na specyficzny stosunek Berlina do Rosji nie możemy liczyć na Niemcy w sprawach bezpieczeństwa regionu" - napisał prof. Roman Kuźniar w "Rz". Jak argumentuje doradca prezydenta, nasi zachodni sąsiedzi nie wyciągają wniosków z historii i traktują Rosję jak "dziecko specjalnej troski, które należy wychować bezstresowo".
Mimo coraz większej eskalacji kryzysu ukraińsko-rosyjskiego Zachód bardzo powściągliwie reaguje na zachowanie Moskwy. Bardzo dobrym przykładem jest torpedowanie pomysłów wzmocnienia obecności militarnej NATO w naszej części Europy. Choćby tarczy antyrakietowej czy zwiększenia obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce.

Zachowanie Niemiec i innych dużych państw UE nie zaskakuje prof. Romana Kuźniara. Bo jak napisał doradca prezydenta w "Rzeczpospolitej", "w stolicach zachodniej Europy jest długa tradycja zaspokojenia bezprawnych roszczeń Moskwy kosztem Europy Środkowo-Wschodniej".

Prof. Kuźniar nie ma wątpliwości, że przywódcy wielu krajów Unii nie wyciągają wniosków z historii i traktują Rosję jak "dziecko specjalnej troski, które należy wychować bezstresowo".

"Putin paraliżuje"

Na Berlin więc liczyć nie możemy. "Polityka Niemiec, Włoch, Węgier czy Holandii została uzależniona od dyplomacji Moskwy i gróźb Gazpromu. To jest przede wszystkim uzależnienie mentalne. Putin paraliżuje ich swobodę myślenia, jak wąż paraliżuje wzrokiem królika" - uważa doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zdaniem prof. Kuźniara, skoro główne mocarstwa UE okazały się niezdolne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz bezpieczeństwa w Europie, znacząco wzrasta rola NATO. Jak przekonuje, Sojusz Północnoatlantycki nie może nie widzieć, że Rosja swoimi agresywnymi działaniami radykalnie zmieniła sytuację na naszym kontynencie. "Ignorowanie tego faktu byłoby strategiczną ślepotą lub politycznym tchórzostwem".

O Władimirze Putinie i absurdach współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>

Więcej o:
Komentarze (54)
"Nie możemy liczyć na Niemcy. Putin paraliżuje ich swobodę myślenia, jak wąż paraliżuje królika"
Zaloguj się
 • unamatita

  Oceniono 1 raz 1

  a wcześniej śmialiście się "bulowi" nieudacznicy z Kaczora. Dzisiaj zaczynacie wracać do jego tez!
  Na pohybel nieudacznikom POlitycznym!
  u.

 • Witek Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  powtórka z 1939 kiedy to nam obiecywano pomoc gdy na Hitler najechał żabojady schowały się za linią Mażynota a Anglia skończyła na obietnicach a w 1945 sprzedali nas Stalinowi i historia się powtarza tylko z udziałem Ukrainy i Stalin zmienił się w Putina

 • staryman

  Oceniono 2 razy 0

  Od pewnego czasu Pan Profesor przejawia wyraźną ochotę na wpisanie się do pierwszego szeregu polskiego oszołomstwa. Praca w prezydenckiej kancelarii wyraźnie mu nie służy. Czyżby jakiś demoniczny genius loci tam panował?

 • ritak44dwa

  Oceniono 2 razy 0

  Trafna diagnoza

 • 1975mandy

  Oceniono 1 raz -1

  Polska nie jest slaba, ale tacy jak ty na pewno nie zachecaja EU aby nas szanowac!!

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 6 razy -2

  Obudził się razem z Komoruskim. To przez takich jak wy Polska jest teraz

  taka słaba i nikt się z nią nie liczy, nawet taki wypierdek Europy jak Litwa.

 • ducks_arse

  Oceniono 2 razy 0

  Na komentarz czekać trzeba ile godzin????????????????

 • ducks_arse

  Oceniono 3 razy -1

  Wolałbym komentarz już teraz, a nie wkrótce. Komentarze PiSiorów pojawiają się natychmiastowo.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 11 razy 3

  "Ignorowanie tego faktu byłoby strategiczną ślepotą lub politycznym tchórzostwem". Dokładnie tak. Zmieniłbym tylko "strategiczną ma tragiczną". Niemcy i Rosja chcą "rozebrać" Polskę na nowo, bez wojny. Tak było od setek lat! Nic się nie zmieniło! Czyż w krytycznych chwilach historii niemiecki Ribbentrop nie pobratał się z Rosją? Dokładnie tak. Dziś Angela Merkel już brata się z Putinem ... w imię Nowej Europy.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX