Ławrow o paradzie ukraińskich jeńców: Nie zauważyłem w niej niczego upokarzającego

- Widziałem zdjęcia z tej parady i nie zauważyłem w nich niczego zbliżonego do tego, co można by uznać za upokarzające - powiedział dziennikarzom rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego słowa, cytowane przez agencję AFP, to komentarz do parady ukraińskich jeńców, którą separatyści zorganizowali wczoraj w Doniecku.
Tak wyglądała wczorajsza parada ukraińskich jeńców [ZDJĘCIA] >>>

Ławrow, poproszony o skomentowanie "parady jeńców wojennych", dodał też, że nie dostrzegł w niej pogardliwego ani poniżającego traktowania więźniów.

Później nie chciał już mówić o wczorajszych wydarzeniach; reszta konferencji była poświęcona omówieniu sytuacji na Ukrainie i zapowiedziom, że w najbliższych dniach Rosja chce wysłać drugi konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców wschodniej części kraju.

"Widzimy teraz ludzi, których przysłano, by nas zabili"

Na Ukrainie obchodzono wczoraj Dzień Niepodległości. Z tej okazji w okupowanym Doniecku na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści zmusili do przemaszerowania przed tłumem grupę kilkudziesięciu ukraińskich jeńców.

Prof. Bachmann: Parada jeńców to naruszenie konwencji genewskiej >>>

Agencja Reutera powołując się na świadków zdarzenia, opisywała, że jeńcy szli główną ulicą miasta ze spuszczonymi głowami; byli nieogoleni, brudni, ubrani w mundury lub po cywilnemu. Podczas ich marszu przez megafony ogłoszono: "Widzimy teraz ludzi, których przysłano, by nas zabili".

Następnie schwytanych Ukraińców zgromadzono na placu Lenina w centrum miasta, gdzie tłum gwizdał i krzyczał "faszyści", "na kolana". Kilka osób rzuciło w jeńców różnymi przedmiotami, m.in. butelkami. Po przemarszu ulicami, którymi wcześniej szli jeńcy, przejechały samochody do czyszczenia ulic. Według Reutera miał być to gest lekceważenia wobec schwytanych Ukraińców.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (108)
Ławrow o paradzie ukraińskich jeńców: Nie zauważyłem w niej niczego upokarzającego
Zaloguj się
 • stefanouno

  0

  Rosja to nie jest kraj cywilizowany i długo jeszcze nie będzie. Rosjanie wierzą w bajki o sobie i od wielu lat tworzą mitologie narodową. Pamiętają to co im odpowiada oraz fałszują własną historię. Ich stosunek do ludzi i człowieczeństwa obrazują takie rzeczy jak: Łokocka Republika SS, dieta obrońców Leningradu, losy okaleczonych weteranów wielkiej wojny czy zagłodzenie Ukrainy w latach 30, opisane w książce "Katiusza z bagnetem" Igora T. Miecika.

 • freed111

  Oceniono 2 razy 0

  Lawrow twoja morda jet wystarczająco upokarzajaca

 • freed111

  Oceniono 2 razy 0

  Ławrow tw?j ryj jest już wystarczająco upakazajacy

 • dzikimietek

  Oceniono 2 razy 0

  do SS wzieli by cie z zamknietymi oczami rosyjska mendo

 • pankasztelan

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli jakby samemu Lawrowowi zrobic to samo to nie poczulby sie upokorzony?

 • abstracto

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę, że po tej akcji z "defiladą" jest kilku Ukrainców, którzy mają ochotę zapolować na Ławrowa. To tylko kwestia czasu...

 • piwi77.0

  Oceniono 4 razy -4

  Zakłamana michnikowa szmata skreśla na forum wszystkie niezgodne z propagandową poprawnością opinie, to potem wychodzi, że 100% społeczeństwa bezmyślnie popiera rządową linię.

 • detached

  Oceniono 2 razy 0

  Szkoda ze ich tam nie trafili tymi butelkami mordercow. Ławror, za dobry jestes

 • zensyz

  Oceniono 4 razy 0

  mama nadzieje, że ławrow na szubienice trafi razem z putinem ale zadowolę się jak ktoś zrobi to zwykłą snajperką

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX