"Parada" jeńców ukraińskich w Doniecku. Prof. Bachmann: To naruszenie konwencji genewskiej

- Nie ma wątpliwości, że paradowanie jeńców na ulicach (i mycie po nich ulic) jest naruszeniem III Konwencji Genewskiej - mówi prof. Klaus Bachmann w rozmowie z Tokfm.pl. Wyjaśnia, że gdyby Ukraina ratyfikowała statut MTK, Trybunał mógłby również osądzić rosyjskich obywateli za zbrodnie w Donbasie. - Byłby to dobry chwyt ze strony Ukrainy - komentuje profesor.
Wczoraj Ukraina obchodziła Dzień Niepodległości. W Kijowie odbyła się defilada wojskowa, a w Doniecku separatyści zmusili grupę kilkudziesięciu ukraińskich jeńców do przemaszerowania przed tłumem. Szli oni główną ulicą Doniecka ze spuszczonymi głowami; byli nieogoleni, brudni, ubrani w mundury lub po cywilnemu. Przez megafony ogłoszono: "Widzimy teraz ludzi, których przysłano, by nas zabili". Po przemarszu ulicami, którymi wcześniej szli jeńcy, przejechały samochody do czyszczenia ulic. 

Kary w ramach uniwersalnej jurysdykcji

- Nie ma wątpliwości, że paradowanie jeńców na ulicach (i mycie po nich ulic) jest naruszeniem III Konwencji Genewskiej - komentuje prof. Klaus Bachmann, kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej na SWPS. Wyjaśnia, że takie działania mogą być karane przez sądownictwo i Ukrainy, i Rosji, ale też każdego innego kraju, którego prawo kryminalizuje zbrodnie wojenne (to wszystkie kraje "Zachodu" ale też wiele krajów Afryki i Ameryki) w ramach tak zwanej "uniwersalnej jurysdykcji".

- Dodatkowo takie zbrodnie mogłyby być karane przez Międzynarodowy Trybunał Karny, gdyby Ukraina decydowała się ratyfikować (nawet wstecz, to jest możliwe) jego statut - mówił prof. Bachmann. Jak do tej pory Ukraina przekazała mu tylko jurysdykcję nad zbrodniami popełnianymi podczas Majdanu.

Nie tylko sprawcy "parady", ale i mocodawcy

Jak wyjaśnia Bachmann, gdyby Ukraina się na to zdecydowała, to MTK mógłby nawet osądzić rosyjskich obywateli za zbrodnie w Donbasie, bez względu na to, że Rosja nie jest członkiem MTK. W takim przypadku liczyłoby się jedynie to, że zbrodnie miały miejsce na terenie Ukrainy. - Byłby to dobry chwyt ze strony Ukrainy (dlatego właśnie Hamas próbuje coś takiego robić w stosunku do Izraela - ale Hamas nie jest państwem), ale naraziłoby to Ukrainę też na śledztwo MTK w sprawie zbrodni ukraińskich jednostek (Odessa, bombardowanie cywilnych budynków etc.) - komentuje.

Kto mógłby podlegać karze? - W takim obrocie spraw karać można by nie tylko bezpośrednich sprawców "parady", ale też ich mocodawców (nawet w Moskwie), jeśli mieli możność zapobiegania paradzie i tego nie zrobili, albo - po fakcie - nie karali winowajców. Zwierzchnicy są bowiem odpowiedzialni nie tylko za to, co nakazują, ale też za zaniechania - podsumowuje profesor.

Więcej o:
Komentarze (15)
"Parada" jeńców ukraińskich w Doniecku. Prof. Bachmann: To naruszenie konwencji genewskiej
Zaloguj się
 • anton_pl

  Oceniono 3 razy 1

  Wzięli przykład od majdanowych...

 • aby

  Oceniono 2 razy 0

  Nonsens. Uzasadnienie wyślę na Forum Swiat.

 • plorg

  Oceniono 9 razy 5

  Parada to naruszenie konwencji genewskiej, bombardowanie szpitala już nie.

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 4

  - Dodatkowo takie zbrodnie mogłyby być karane przez Międzynarodowy Trybunał Karny, gdyby Ukraina decydowała się ratyfikować (nawet wstecz, to jest możliwe) jego statut - mówił prof. Bachmann.
  =============================================================
  Taka ratyfikacja jest zbyt ryzykowna dla ukraińskich oligarchów z prostytuto-złodziejką Julcią Tymoszenko na czele.

 • bruthal

  Oceniono 21 razy 7

  Nie żebym bronił separatystów bo jest jasne naruszenie konwencji genewskiej. Ale gdzie byli ci oburzeni gdy był robiony przemarsz berkutowi na Majdanie?

 • katolik_polski1

  Oceniono 9 razy 1

  Na Ukrainie do wladzy dochodza tylko puczysci.
  Kto nam zagwarantuje ,ze nastepny "rzad" nie bedzie prorosyjski ?
  Maja dluga ,wspolna historie .
  I wtedy my wyjdziemy na dzieciolow .

 • Zenon Górecki

  Oceniono 20 razy 4

  Separatyści jednak nie odrobili kijowskiej lekcji historii,z majdanu....nie kazali jeńcom klęczeć, a zbrodnie...no cóż....profesorek nie wziął pod uwagę zbrodni wojennych reżimu kijowskiego? Zbrodni w/g MTK polegającej na użyciu wojska wobec ludności cywilnej...bombardowania i ostrzał z broni ciężkiej miast jest ZBRODNIĄ...własnie w/g MTK !!! Czy to się komu podoba,czy nie,to prawo międzynarodowe mówi jasno na ten temat...Reżim kijowski popełnił i stale popełnia ZBRODNIE WOJENNE. Bez nawet wdawania się w szczegóły...SAMO WYSŁANIE armii,a na dodatek użycie lotnictwa,czołgów,artylerii...to już wyczerpuje wszelkie znamiona zbrodni.

 • proteusz33

  Oceniono 7 razy 1

  Powiedz to Angeli nie nam

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 16 razy 4

  Ekspert pan, profesor zresztą, a o konwencji haskiej to ty słyszał?? Wystarczą zdjęcia z naszej manipulowanej przecież telewizorni by za całą kijowską juntą listy gończe rozesłać. Pomroczność jasna u tych ekspertów czy co??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX