Gen. Skrzypczak: Nie mamy wyznaczonego naczelnego dowódcy, a rosyjscy szpiedzy są wszędzie

25.08.2014 07:29
Gen. Waldemar Skrzypczak

Gen. Waldemar Skrzypczak (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Jeśli Europa nie powie "stop", czeka nas powtórka z Jałty i Teheranu. Nie łudźmy się, że Putin się zatrzyma. Jego kolejnym krokiem będzie Polska - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceszef MON. Ostrzega też przed aktywnością rosyjskich służb w sektorze zbrojeniowym.
- Wszyscy - włącznie z wojskowymi - są przeświadczeni, że wojny nie będzie. To błędne myślenie. Żołnierz powinien w każdej chwili być gotowy na wojnę. Inaczej istnienie armii nie ma sensu - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" gen. Waldemar Skrzypczak. Zaznacza przy tym, że gotowość polskiej armii jest niewystarczająca. - Nie oszukujemy się, mamy za mały potencjał, aby oprzeć się armii masowej, takiej jak rosyjska - mówi. - Nie ma wyznaczonego naczelnego dowódcy, który w czasie wojny dowodziłby polskimi siłami zbrojnymi - dodaje.

Polska nie złapała żadnego szpiega

Gen. Skrzypczak ocenia, że zagrożenie ze strony Rosji jest realne. Szczególnie jeśli UE nie przeciwstawi się polityce Władimira Putina wobec Ukrainy. - Jeśli Europa nie powie "stop", czeka nas powtórka z Jałty i Teheranu. Nie łudźmy się, że Putin się zatrzyma. Jego kolejnym krokiem będzie Polska - mówi. Zaznacza przy tym, że niezależnie od wydarzeń na Ukrainie niepokojąca jest rosyjska aktywność w polskim sektorze zbrojeniowym.

- Przez ostatnie trzy lata na terenie Wielkiej Brytanii złapano 300 agentów rosyjskich. W Polsce nie złapano żadnego, mimo że jest ich u nas pięć razy więcej. Rosyjscy szpiedzy są wszędzie, w tym także wokół wojska - twierdzi gen. Skrzypczak. Podkreśla, że Rosjanie mają znakomite rozeznanie w potencjale polskiej armii, m.in. dzięki "jednostce wielospecjalnościowej, w której wszyscy posługują się językiem polskim". Jak dodaje, Rosja infiltruje też przemysł zbrojeniowy, biorąc udział w przetargach za pośrednictwem firm z ukrytym kapitałem rosyjskim.

Więcej w tygodniku "Wprost"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (379)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 668 razy 370

  A kto ma tych szpiegów niby łapać jak Antek cały wywiad rozpirzył , a licho wie kogo tam zatrudnił , oprócz jakichś harcerzy i niedouków

 • emeryt21

  Oceniono 346 razy 272

  To jest przerazajace co powiedział gen.Skrzypczak.....Obawiam się, ze to prawda....
  Jestem starym człowiekiem i zaczynam się bac już nie o siebie, ale o nasz kraj.....
  Rozmowy z Putinem ponad naszymi glowami to powtorka z nie tak dawnej historii. Zadaje sobie pytanie dlaczego przyjęli nas do NATO i UE. To wygląda na to, ze chcieli odsunąć Rosje od swoich granic, zrobić z nas państwo buforowe...????

 • kain_brat_abla

  Oceniono 271 razy 197

  Rosyjscy szpiedzy są wszędzie, w tym także wokół wojska - a wojsku nie ma ?
  Mamy za to za dużo generałów i kapelanów.

 • damian1988

  Oceniono 182 razy 124

  "Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny"

  Nie uśmiecha mi się żadna wojna, ale jeśli ktoś napadnie na nas albo naszego sojusznika to ze względu na honor będę walczył. Nieważne jak mocny by był przeciwnik, opór być musi, nie poddamy się bez walki. Kłócić się nie będę z ludźmi którzy ubóstwiają sowietów. USA nie uczynili krzywdy mojej rodzinie, choć ich działań również nie pochwalam. Jestem Polakiem i patriotą. Polska jest dla Mnie najważniejsza. Ja myślę że dla każdego innego Polaka... prawdziwego Polaka również. Nie będziemy walczyć za tych złodziei przy stołkach, tylko by bronić naszych rodzin. Lepiej zginąć i ocalić rodzinę, niż nie robić nic i stracić wszystkich. Jeśli pozwolić bandycie wziąć palec, to chwyci niebawem po całe ramię. Wojna to rzecz najgorsza i przerażająca, bo wychodzą z człowieka najgorsze prymitywne zachowania, równane z demonami. Na samą myśl niedobrze mi się robi. Dlatego powinniśmy mieć silną armię.

 • pawelekok

  Oceniono 174 razy 122

  A czasem wystarczyłoby poczytać komentarze na forach i dotrzeć do ich adresatów.

 • krys_76

  Oceniono 141 razy 109

  Polska jest kompletnie "przeżarta" zarówno przez wywiad rosyjski, jak i amerykański. Są u nas tysiące agentów i jednej i drugiej strony. Nasza Armia nie ma żadnej tejemnicy o której nie wiedzieli by Rosjanie i Amerykanie. Po prostu trzeba mieć tego świadomość i nauczyć się z tym żyć.

 • libs

  Oceniono 151 razy 97

  Niech pojadą do rządu i sejmu, to co oni nam robią, jakie nam ustawy przepychają to wskazuje tylko na jedno, agencji obcych wywiadów i zagranicznych firm. Wszystkie afery są wyciszane. Za każdym razem odwracanie kota ogonem, przykład wprost.

 • ghegory

  Oceniono 72 razy 56

  Stara prawda jest tak, że jak chcesz pokoju, to gotuj się do wojny. Trzeba liczyć na siebie i mieć plany na samodzielne odparcie każdego ataku, bo na "przyjaciół" już kilka razy liczyliśmy i każdy wie jak to się kończy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje