"Spiegel": Berlin nie chce tarczy antyrakietowej przeciw Rosji

24.08.2014 11:24
Angela Merkel

Angela Merkel (THOMAS PETER / REUTERS / REUTERS)

- Niemcy są przeciwne forsowanemu przez Polskę i kraje bałtyckie pomysłowi skierowania planowanej tarczy rakietowej NATO nie tylko przeciwko ewentualnym atakom z Bliskiego Wschodu, lecz także przeciwko Rosji - podał tygodnik "Der Spiegel".
Temat tarczy rakietowej dyskutowany jest przed zbliżającym się szczytem NATO. Propozycja, by system obrony przeciwrakietowej przystosować także do odparcia ewentualnego ataku ze strony Rosji, popierany jest przez USA - czytamy w najnowszym wydaniu tygodnika.

Tarcza będzie odebrana jak prowokacja?

Polska i kraje bałtyckie czują się zagrożone rosyjską interwencją we wschodniej Ukrainie - tłumaczą autorzy materiału. Większość członków Sojuszu, w tym Niemcy, są jednak przeciwni temu pomysłowi, obawiając się, że zostanie ona odebrana przez Moskwę jako prowokacja. "Der Spiegel" przypomina, że Zachód wielokrotnie zapewniał, iż tarcza nie jest projektem antyrosyjskim, lecz ma na celu obronę Zachodu przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie. Dyskusja o szczegółach programu budowy tarczy antyrakietowej ma być kontynuowana po szczycie NATO.

Według "Spiegla" zwolennicy "twardej polityki" odnieśli natomiast sukces w innej sprawie. Wsparcie dla Polski i krajów bałtyckich przewidujące m.in. rozlokowanie czterech kompanii wojska oraz zwiększenie liczby lotów rozpoznawczych na wschodniej granicy sojuszu nie zakończy się - wbrew stanowisku Berlina - automatycznie po upływie roku.

Urząd kanclerski Angeli Merkel domagał się, by po roku zwiększonej obecności wojskowej na wschodnich rubieżach NATO państwa Sojuszu ponownie wypowiedziały się na temat zasadności tej polityki. Niemiecki rząd był jednak osamotniony i zrezygnował w końcu z forsowania tego postulatu - czytamy w "Spieglu".

Najbliższy szczyt NATO odbędzie się 4-5 września w Walii.

Komentarze (206)
"Spiegel": Berlin nie chce tarczy antyrakietowej przeciw Rosji
Zaloguj się
 • metenburg

  Oceniono 1 raz 1

  Polska rowniez jej nie chce. Jeszcze kilka kartonow z dolarami i politycy powiedza ze wszyscy sie zgodzili.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy -2

  Te 500 mln dla Kijowa jest oczywiście obwarunkowane przez Niemców zaprzestaniem mordów na ludności Donbasu przez banderowskich puczystów, o czym ciemnego ludu Polin szczujnie już nie informują.

  Wicekanclerz Gabriel mówi wyraźnie, że jedyną opcją dla Ukrainy jest federalizacja a Krym jest rosyjski.

  Merkel wezwała w Kijowie do zaprzestania zabijania ludności Donbasu.

  Podobnie rozsądne nastroje widać we władzach Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Włoch.

  I całe szczęście - chwała im za to!

  Największy problem Polski, to co zrobić z V kolumną wywrotowców z żydowskich sajańskich web brygad hasbary, PiSowskich faszystów, banderowskich przybłęd, antyrosyjskich kiboli, wojskowych powiązanych ze zbrodniarzami NATO szemranymi interesami (opium, heroina, lewe kontrakty ...)?

  Chyba najbardziej humanitarne rozwiązanie to wysłać do łagrów w Rosji, bo jedyna inna opcja to fizyczna likwidacja, bo niemożna pozwolić takim sabotażystom i dywersantom jak niejaki "kostuh" na wprowadzenie ich terrorystycznych planów, które tak bogato opisywał, w Polsce w życie?

  Raport: próba krwawego puczu na Ukrainie 2014 !!! QUENELLE !!!

 • komunikat.4

  Oceniono 6 razy -2

  jeszcze parę lat i nasze wnuczki będą w haremie . Już dzisiaj anglik morduje amerykanina. Jeżeli ciemniaki nie zrozumiecie że zagraża nam radykalizm islamski i chcecie wojny z Rosją to jesteście idiotami.Za kilkanaście lat europie zachodniej grozi rewolucja islamska taka jak w Syrii. Tylko Rosja moze nas uratować od tej zarazy.

 • Elektro Tomala

  Oceniono 5 razy 1

  Niemcy trzeba wykluczyć z NATO. Ich obecność w tym pakcie, osłabia sojuszników.

  NATO powinno składać się ze Skandynawii, Środkowej Europy, UK i USA.
  Reszta obecnych członków nie jest do niczego potrzebna. Nie wydają pieniędzy na zbrojenia i nie wykazują zaangażowania w obronę sojuszników, popierają szczerego wroga NATO, czyli Rosję.
  Włochy, Niemcy i Francja plus ew. Hiszpania (z niewielkim znaczeniem dziś dla NATO) powinny zostać same. Państwa te nie stworzą nowego paktu (Francja się nie zgodzi) i niech się pieprzą same.

 • fjestis

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe, ile kasy dał jej Putin, że tak gada. Czyżby już podpisali kolejny pakt o rozbiorach Polski?

  Jedyny sposób na obronę kraju to wojsko i nowoczesny sprzęt. A nie jakieś "zapewnienia" sprzedajnych polityków z UE, które NIC nie znaczą w sytuacji zagrożenia (kto jeszcze pamięta historię z 1939?).

 • ramzes-ra

  Oceniono 7 razy 1

  Niemcy nie powinni zabierać głosu w tej sprawie bo są zainteresowani pozostawieniem olbrzymiego potencjału amerykańskiego u siebie. Jednak po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję, Polska i kraja nadbałtyckie są narażone na podobne działanie Rosji i w tym przypadku konieczne są bazy NATO w tych krajach. Samolubny sprzeciw Niemiec przeciwko ulokowaniu baz paktu w tych krajach może nie tylko opóźnić ich obronę ale także zachęcić potęcjalnego agresora do postępowania jak na Ukrainie.

 • fjestis

  Oceniono 3 razy 1

  Dla Niemców: Polska == strefa buforowa na wypadek ataku Rosjan. W tym sensie: po co im tarcza, wojsko, sprzęt, jeszcze będą się bronić i Putin dojdzie do nas!

 • Kidler Jan

  Oceniono 6 razy 2

  Jak Polska nie może mieć tarczy rakietowej ....TO POWINNA POLSKA POSIADAĆ ATOM DO OBRONY .....A Niemcy są zabezpieczone i Handel uprawiać z Rosją to wredne z ich strony .....JAK UKRAINA BY NIE POSŁUCHAŁA ZACHODU I NIE WYZBYŁA SIĘ ATOMU U SIEBIE ZA GWARANCJE ZACHODU TO TERAZ BY NIE MIAŁA AGRESJI OD ROSJI ........A TAK JEST NA PASJI ROSJI JAK POLSKA SIĘ NIE ODPOWIEDNIO UZBROI TO JĄ CZEKA TO CO UKRAINA ....Tylko Polak Kacapom nie odpuści w walce ...

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy 0

  Przypomina sobie ktoś o politykach ostrzegających nas przed zbytnim zaufanie do naszych zachodnich sąsiadów,wykpiwanymi ostrzeżeniami o porozumiewaniu się Niemiec i Rosji ponad naszymi głowami,budowie omijającego nas gazociągu,o słowach dzisiaj Gruzja jutro Ukraina potem państwa bałtyckie i Polska !.Kpiono i wyszydzano tych co to mówili !.I KTO MIAŁ RACJĘ ?!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje