Szostkiewicz: Bez przebaczenia dla Lemańskiego. Kościół nie przepuści, jak mu ktoś podpadnie

Ks. Wojciech Lemański suspendowany - taką decyzję przedstawiła dziś kuria warszawsko-praska. - Jedną z twarzy Kościoła okazuje się nie ks. Lemański, tylko jego prześladowca abp Hoser - powiedział o decyzji arcybiskupa Adam Szostkiewicz.
- Ksiądz arcybiskup wysłuchał moich racji, ale, niestety, decyzja była już przygotowana. Jest to dekret suspendujący - ogłosił po wyjściu z kurii ks. Lemański. Poproszony o komentarz Adam Szostkiewicz stwierdził, iż od początku sprawy ks. Lemańskiego wiadomo było, że konflikt z kurią skończy się źle dla duszpasterza z Jasienicy. - Spodziewałem się tego. To jest operetka, żałosne widowisko - oburzył się.

- Abp Hoser ze swoją kurią i rzecznikiem męczył ks. Lemańskiego przez długie miesiące. Po drodze mieliśmy odsłony melodramatu z udziałem rzecznika Dzieduszyckiego. Najpierw wszystko było źle, potem wydawało się, że już jest dobrze - przypomniał. Ostatecznie doszło jednak do suspensy, która oznacza zakaz sprawowania posługi kapłańskiej i sakramentów św. oraz zakaz noszenia stroju duchownego dożywotnio lub na czas określony.

Prawdziwa natura Kościoła

Publicysta "Polityki" ma nadzieję, że opinia publiczna wyciągnie z tej sprawy właściwe wnioski. - Jedną z twarzy Kościoła okazuje się nie ks. Lemański, tylko jego prześladowca abp Hoser. To jest średnia wiadomość dla tych, którzy mieli nadzieję, że w czasie pontyfikatu papieża Franciszka będzie być może trochę inny styl. Niestety, to jest kolejny dowód, że to są płonne nadzieje i oczekiwania - stwierdził.

- Ta sprawa pokazuje prawdziwą naturę Kościoła instytucjonalnego, który nie przepuści, jak mu ktoś podpadnie. I to na takim tle, który dziś jest najmodniejszy, czyli kontekstu bioetycznego i dialogu polsko-żydowskiego - stwierdził Szostkiewicz i dodał: - Bez przebaczenia dla Lemańskiego.

Szostkiewicz zauważył, że drobne potknięcia Lemańskiego to "drobiazg". - On jest usprawiedliwiony tym upokarzaniem przez długi czas - podkreślił.

Lemański złoży apelację

Ks. Lemański powiedział po wyjściu z kurii, że zamierza odwołać się od decyzji abp. Hosera. - Zgodnie z przepisami prawa kościelnego złożyłem na tym dekrecie adnotację, że w związku z niesprawiedliwością tego dekretu i z wadami formalnymi złożę apelację. Apelacja zgodnie z przepisami kodeksu prawa kościelnego skutkuje nieskutecznością tego dekretu do czasu zakończenia procedury apelacyjnej - powiedział.

Dodał, że złożył też skargę na "skandaliczne i oszczercze" wypowiedzi rzecznika na swój temat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!  

Więcej o:
Komentarze (38)
Szostkiewicz: Bez przebaczenia dla Lemańskiego. Kościół nie przepuści, jak mu ktoś podpadnie
Zaloguj się
 • compagno

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem ateistycznym fundamentalistą ze szkoły Richarda Dawkinsa i Janusza Palikota, jednak ks. Lemański ma moje bezwarunkowe poparcie.

 • gmanchuel

  Oceniono 2 razy 0

  Tak zachowujac sie z Ksiedzem Lemanskim, Kosciol nawet nie daje sobie sprawy, ze jest skazany na smierc!
  Oby kazdy ksiadz byl jak Ksiadz Lemanski!

 • pyffello114

  Oceniono 1 raz 1

  To nie Kościół "nie przepuści" - to abp Hoser jest gigantycznie MŚCIWY!!!
  Jak on to godzi z pacierzem, który codziennie odmawia i w którym mówi:
  "I odpuść nam nasze winy, jako i my ODPUSZCZAMY naszy winowajcom"
  Czy to nie jest JAWNA HIPOKRYZJA???????

 • ryllaa

  Oceniono 2 razy 2

  I dlatego ja z tego kościoła zwiałam już kilka lat temu!

 • wyciety

  Oceniono 5 razy -5

  Szostkiewicz to wybitny znawca macy i gefilte fisz.Za srebrniki powie wszystko.

 • Bo Bo

  Oceniono 5 razy 5

  To straszna kompromitacja Hosera i jego instytucji (mowie o polskim Kosciele). Ten biskup ma mentalnosc Wladyslawa Gomolki: glupi, msciwy, nie majacy pojecia o duchu chrzescijanstwa: wybaczyc i milowac. To straszny biurokrata.

 • golonkoposzczecinsku

  Oceniono 4 razy -2

  Zatrudnijcie go w "polityce" a nie podgrzewajcie nastrojów - zobaczymy, czy będzie słuchał waszych rozkazów :)

 • tuchajbeju

  Oceniono 2 razy 2

  a olać te mafię. Mnie te szamany do niczego potrzebne nie są nigdy nie będą.

 • Marian Piątek

  Oceniono 11 razy -11

  Panie Szostkiewicz, weź się pan za solidne dziennikarstwo, a nie piszesz pan pierdoły o jakimś wykolejonym księdzu i robisz pan z niego bohatera.
  Tylko idioci dają się nabierać na taką manipulację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX