Liberia. Epidemia eboli w slumsach. Żołnierze i policja odcięli drogi i nabrzeże. Wybuchły brutalne zamieszki

21.08.2014 16:32
Wojsko próbowało wprowadzić kwarantannę w slumsach

Wojsko próbowało wprowadzić kwarantannę w slumsach (STRINGER / REUTERS / REUTERS)

W slumsach Monrowii wybuchły zamieszki, gdy wojsko usiłowało narzucić tam kwarantannę w związku z epidemią eboli. Lekarze obawiają się, że walka z wirusem będzie szczególnie trudna w gęsto zaludnionym, wielkim mieście - pisze "New York Times".
Żołnierze i policja zablokowali drogi prowadzące do zamieszkanego przez dziesiątki tysięcy ludzi slumsu West Point. Zablokowano nawet nabrzeże, by ludzie nie mogli się wydostać z otoczonego kordonem terenu, poddanego rygorystycznej kwarantannie - pisze "NYT".

Reakcja tłumu była gwałtowna, w stronę żołnierzy posypały się kamienie, młodzi mężczyźni rzucili się na ustawione przez wojsko, zwieńczone drutem kolczastym, barykady. Wojsko zaczęło strzelać ostrą amunicją. Ranny został 15-letni chłopiec i jeden z żołnierzy.

Starcia uliczne to nowe skutki uboczne rozprzestrzeniającej się szybko epidemii eboli. Ludzie nie ufają zachodniej medycynie, próbują odbić swoich bliskich poddanych kwarantannie, są podejrzliwi wobec wszelkich decyzji władz - wyjaśnia nowojorski dziennik.

Epidemia rozwija się najszybciej w stolicy

Rząd Liberii i eksperci robią tymczasem co w ich mocy, obawiając się, że w gęsto zaludnionej stolicy, w fatalnych warunkach sanitarnych, przy całkowicie niewydolnym systemie opieki medycznej nie uda się powstrzymać epidemii - podaje "NYT".

- To nasze pierwsze doświadczenie (z epidemią) w stolicy kraju i wszystko wskazuje na to, że tutaj rozwija się ona znacznie szybciej - powiedział dr David Kaggwa w rozmowie z "NYT".

Wiele szpitali w stolicy zostało zamkniętych po tym, jak pracownicy zmarli na skutek zarażenia ebolą. - Tutaj dramat kryje drugi dramat, polegający na załamaniu systemu opieki medycznej - powiedziała szefowa organizacji Lekarze bez Granic Joanne Liu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Zobacz także
Komentarze (33)
Liberia. Epidemia eboli w slumsach. Żołnierze i policja odcięli drogi i nabrzeże. Wybuchły brutalne zamieszki
Zaloguj się
 • doomsday

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjęcie Irlandczyka (biały), który zmarł prawdopodobnie na Ebole , Dessie Quinn, 43:

  www.dailymail.co.uk/news/article-2731113/Has-Ebola-reached-Ireland-Man-dies-County-Donegal-treated-suspected-malaria-following-return-outbreak-hit-Sierra-Leone.html
  Dzień przed śmiercią zamieszkał u swoich rodziców. Leczony był na malarię. W Sierra Leone pracował dla firmy telekomunikacjnej. W Irlandi przed śmiercią przebywał od dwóch do trzech tygodni. jBawił się min. na dużym festynie . Witał się i ściskał z bardzo wieloma osobami, był powszechnie lubiany i wszędzie zapraszany. Test na obecnośc wirusa w jego organiżmie właśnie trwa. Wyniki będą znane za kilka godzin.

 • noken

  Oceniono 3 razy 3

  trzeba było nie dotykać zakrwawionych trupów, zamiast teraz rzucać kamieniami.
  Nie wiem dlaczego, ale mieszkańcy afryki zawsze kojarzą mi się z dużymi dziećmi, niekumate i gwałtowne. Zamiast się czegoś dowiedzieć, to CHCE i już!

 • durnyportal

  Oceniono 4 razy 2

  "Ludzie nie ufają zachodniej medycynie, próbują odbić swoich bliskich poddanych kwarantannie, są podejrzliwi wobec wszelkich decyzji władz " - Typowe zwierzęta.

 • qwww

  Oceniono 2 razy 2

  jak się epidemia nieco rozwinie, nie będą tacy brutalni :)

 • ekonom_filolog

  Oceniono 2 razy 2

  Spokojnie, my to jesteśmy bezpieczni.

  "Kiedy jedziesz do Afryki
  na nic Ci antybiotyki
  bo niestraszna jest ebola
  kiedy weźmiesz łyk jabola"

  Z świetnego utworu Boba Dywana - "Wirus Jabola" (https://www.youtube.com/watch?v=R6QHr8CCR1g)

 • synanki

  Oceniono 2 razy 2

  pozwólcie Eboli działać...

 • hipis3308

  Oceniono 15 razy 9

  Niech Polacy się nie przejmują ebolą.Wielebny ojciec dyrektor Rydzyk,już nam buduje schron przeciwebolowy, z matką boską w środku, wykonany z marmuru wietnamskiego.

 • makapaka_un

  Oceniono 16 razy 10

  A zachodni.wielkoduszni lekarze dalej sie tam pchaja.pozabijaja ich.to beda nastepni.co ich tak pcha do pomocy tym.ktorzy tej pomocy nie chca???ciemne ludy lowinny sie rzadzic wlasnymi prawami.chca wymrzec.to ich sprawa.cywikizowany swiat oowinien sie troszczyc o siebie.bo jak widac-chca dobrze.a wychodzi bardzo zle

 • doomsday

  Oceniono 25 razy 17

  Irlandia, jest podejrzenie . Trwają testy, wyniki mają być jutro. Człowiek właśnie wrócił z Sierra Leone, 44 lata. Objawy pojawiły się na dobę przed zgonem. Pracował w Sierra Leone, skąd dopiero przyleciał. Wiadomo już, że jego współpracownicy też się zarazili Ebolą. Więc jest to niemal pewny przypadek. Jeżeli się potwierdzi. Irlandczycy zawieszą połączenia lotnicze z Zachodnią Afryką.

  www.irishmirror.ie/news/irish-news/breaking-live-updates-hse-investigate-4086466
  Tymczasem Polski naczelny epidemiolog dr hab. Włodzimierz Gut stwierdził w wywiadzie Gazety Wyborczej, że starch , przed epidemia Eboli w Polsce , to ksenofobia. Paznie Premierze, najwyższy czas pogonić tego człowieka z posady, jest niebezpieczny dla Polski.

  wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,16500233,Epidemiolog__Panika_we_Wroclawiu_ws__eboli_to_efekt.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje