Liberia. Epidemia eboli w slumsach. Żołnierze i policja odcięli drogi i nabrzeże. Wybuchły brutalne zamieszki

21.08.2014 16:32
Wojsko próbowało wprowadzić kwarantannę w slumsach

Wojsko próbowało wprowadzić kwarantannę w slumsach (STRINGER / REUTERS / REUTERS)

W slumsach Monrowii wybuchły zamieszki, gdy wojsko usiłowało narzucić tam kwarantannę w związku z epidemią eboli. Lekarze obawiają się, że walka z wirusem będzie szczególnie trudna w gęsto zaludnionym, wielkim mieście - pisze "New York Times".
Żołnierze i policja zablokowali drogi prowadzące do zamieszkanego przez dziesiątki tysięcy ludzi slumsu West Point. Zablokowano nawet nabrzeże, by ludzie nie mogli się wydostać z otoczonego kordonem terenu, poddanego rygorystycznej kwarantannie - pisze "NYT".

Reakcja tłumu była gwałtowna, w stronę żołnierzy posypały się kamienie, młodzi mężczyźni rzucili się na ustawione przez wojsko, zwieńczone drutem kolczastym, barykady. Wojsko zaczęło strzelać ostrą amunicją. Ranny został 15-letni chłopiec i jeden z żołnierzy.

Starcia uliczne to nowe skutki uboczne rozprzestrzeniającej się szybko epidemii eboli. Ludzie nie ufają zachodniej medycynie, próbują odbić swoich bliskich poddanych kwarantannie, są podejrzliwi wobec wszelkich decyzji władz - wyjaśnia nowojorski dziennik.

Epidemia rozwija się najszybciej w stolicy

Rząd Liberii i eksperci robią tymczasem co w ich mocy, obawiając się, że w gęsto zaludnionej stolicy, w fatalnych warunkach sanitarnych, przy całkowicie niewydolnym systemie opieki medycznej nie uda się powstrzymać epidemii - podaje "NYT".

- To nasze pierwsze doświadczenie (z epidemią) w stolicy kraju i wszystko wskazuje na to, że tutaj rozwija się ona znacznie szybciej - powiedział dr David Kaggwa w rozmowie z "NYT".

Wiele szpitali w stolicy zostało zamkniętych po tym, jak pracownicy zmarli na skutek zarażenia ebolą. - Tutaj dramat kryje drugi dramat, polegający na załamaniu systemu opieki medycznej - powiedziała szefowa organizacji Lekarze bez Granic Joanne Liu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • katolik_polski1

  Oceniono 84 razy 66

  Liberia to kraj utworzony przez wyzwolonych niewolnikow z USA.
  Wrocili do ojczyzny ,ale niestety raju nie zbudowali .
  Pieczone malpy i nietoperze sa przysmakiem dostepnym
  dla szerokiej masy niezamoznych tubylcow.
  Niestety ,te zwierzeta zarazone sa wirusem .

 • doomsday

  Oceniono 25 razy 17

  Irlandia, jest podejrzenie . Trwają testy, wyniki mają być jutro. Człowiek właśnie wrócił z Sierra Leone, 44 lata. Objawy pojawiły się na dobę przed zgonem. Pracował w Sierra Leone, skąd dopiero przyleciał. Wiadomo już, że jego współpracownicy też się zarazili Ebolą. Więc jest to niemal pewny przypadek. Jeżeli się potwierdzi. Irlandczycy zawieszą połączenia lotnicze z Zachodnią Afryką.

  www.irishmirror.ie/news/irish-news/breaking-live-updates-hse-investigate-4086466
  Tymczasem Polski naczelny epidemiolog dr hab. Włodzimierz Gut stwierdził w wywiadzie Gazety Wyborczej, że starch , przed epidemia Eboli w Polsce , to ksenofobia. Paznie Premierze, najwyższy czas pogonić tego człowieka z posady, jest niebezpieczny dla Polski.

  wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,16500233,Epidemiolog__Panika_we_Wroclawiu_ws__eboli_to_efekt.html

 • dwakilo

  Oceniono 41 razy 11

  Wirus Ebola to jedyna nadzieja dla przyszłości Afryki.

 • makapaka_un

  Oceniono 16 razy 10

  A zachodni.wielkoduszni lekarze dalej sie tam pchaja.pozabijaja ich.to beda nastepni.co ich tak pcha do pomocy tym.ktorzy tej pomocy nie chca???ciemne ludy lowinny sie rzadzic wlasnymi prawami.chca wymrzec.to ich sprawa.cywikizowany swiat oowinien sie troszczyc o siebie.bo jak widac-chca dobrze.a wychodzi bardzo zle

 • hipis3308

  Oceniono 15 razy 9

  Niech Polacy się nie przejmują ebolą.Wielebny ojciec dyrektor Rydzyk,już nam buduje schron przeciwebolowy, z matką boską w środku, wykonany z marmuru wietnamskiego.

 • kazik2500

  Oceniono 10 razy 4

  No i mamy Apokalipse. :(

 • nazwakontazajeta

  Oceniono 8 razy 4

  Tak jak przewidywałem tydzień temu:
  futurepresent-past.blogspot.com/search?q=ebola
  - ocenzurowane dokumenty, co tam się naprawdę dzieje, szczególnie:
  futurepresent-past.blogspot.com/2014/08/ebola-wiesci-z-liberii.html?q=ebola

 • noken

  Oceniono 3 razy 3

  trzeba było nie dotykać zakrwawionych trupów, zamiast teraz rzucać kamieniami.
  Nie wiem dlaczego, ale mieszkańcy afryki zawsze kojarzą mi się z dużymi dziećmi, niekumate i gwałtowne. Zamiast się czegoś dowiedzieć, to CHCE i już!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje