Tym: "Gdy się urodziłem, Polska miała Kościół katolicki. Dziś Kościół katolicki ma Polskę"

"Kościół zagarnął za dużo władzy i za dużo pieniędzy. Czuje się z tym bardzo dobrze. Ale przecież czułby się lepiej, gdyby to jeszcze pomnażał. Niestety, przyszłość nie rysuje się różowo" - pisze w najnowszej "Polityce" Stanisław Tym.
Tym wychodzi od niedawnej homilii abp. Sławoja Leszka Głodzia, który modlił się w Gdańsku o... "powstrzymanie inwazji środowisk laickich i szkód, jakie czynią w tkance życia społecznego" oraz przestrzegał przed wprowadzaniem do szkół "skrajnie zideologizowanych" programów edukacyjnych.

"Gdy się urodziłem, a było to jeszcze przed wojną, Polska miała Kościół katolicki. Dziś Kościół katolicki ma Polskę" - punktuje teraz Tym w "Polityce".

Co to jest ideologizacja?

Felietonista tygodnika odpowiada, że dla niego mówienie o teorii ewolucji czy rozmowa o instynktach biologicznych są tak ważne jak nauka o prawach Newtona. Ale jeśli już mowa o ideologizacji, to przez nią Tym rozumie "wciskanie do głowy opowieści, że pewna kobieta dwa tysiące lat temu urodziła dziecko, choć była dziewicą, bo zapłodnił ją Duch Święty, a potem została wzięta do nieba, gdzie do dziś przebywa żywa, cała, zdrowa i szczęśliwa".

Publicysta konstatuje, że dzisiaj Kościół zagarnął też dużo pieniędzy i władzy. I nie zamierza z tego rezygnować.

Cały felieton w najnowszej "Polityce".

Więcej o:
Komentarze (291)
Tym: "Gdy się urodziłem, Polska miała Kościół katolicki. Dziś Kościół katolicki ma Polskę"
Zaloguj się
 • Wieslawa Iwanicka

  0

  Pamietacie monachomachie Ignacego Krasickiego? "W miescie ktorego nazwy nie powiem ......... byly trzy karczmy bram cztery ulomki dziewiec klasztorow i gdzie niegdzie domki" kosciol od zawsze sie panoszyl w naszym kraju a dzis za przyzwoleniem wladzy nie ma zadnych zahamowan! Pan Tym ma racje niestety

 • Nikodem Kajdana

  0

  Myślę, że zrobiliśmy milowy skok w poprawie stanu dróg, w łączności, mamy już schludne, czyste toalety publiczne ale mimo to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w stanie świadomości cofamy się w mrok średniowiecza.

 • litwor

  0

  Kler slubowal zycie w ubustwie nie w nedzy. Slowa ksiedza z Tarnowa.

 • Norbert Habura

  0

  Panie Staszku przecież my żyjemy w kraju wyznaniowym przecież to widać gołym okiem zapisać to w konstytucji i sprawa załatwiona jesteśmy poddanymi Watykanu

 • dama.sama

  0

  kościół katolicki ma zdecydowanie za duże wpływy. dość już tych cyrków radykałów i fanatyków religijnych, ja wolę spokój i bezpieczeństwo, tak jak to prezentuje Komorowski.

 • staramalenka

  0

  Głosujcie głupki na Dude. Referendum w sprawie wyjścia z UE będzie na 100%, już ojciec biznesmen o to sie postara. A wtedy Jaruś urządzi nam Białoruś, bo juz nie będzie miał nad sobą żadnego bata

 • staramalenka

  0

  Kościół w Polsce dał sie omotać belzebubowi i mamonie. Brata się z pisem bo ma z tego kasę. Nie jeden z nas słyszał o zakładowych pielgrzymkach organizowanych przez pisowców. Dobrowolny przymus to sie nazywa. Dopóki ludzie nie przestaną sie bać tej czerwonej zarazy spod Odessy dopóty będziemy mieli szopkę a nie Kościół Katolicki

 • catarina17

  Oceniono 1 raz 1

  Jest dużo jest katolików "wierzących - niepraktykujących". Ludzi, którym się za dużo nie podoba, żeby do kościoła chodzić, zniechęca ich mafia, ale ogólnie w coś wierzą, są dobrzy, zostali z przyzwyczajenia, bo przecież byli chrzczeni, byli w komunii.
  I to największy błąd - tkwić w kościele nieaktywnie, bo wtedy mafia ma Was w papierach. Jest jak partia polityczna, na którą oficjalnie głosowała większość - i tak zostało. Tylko oficjalny akt apoteozji (wystąpienie z kościoła), dokonywany masowo przez naród przedstawiłby sytuację od nowa. Inaczej nadal kraj będzie pełen katolików, a państwo zamiast na szpitale, będzie dawać dotacje na coraz to nowsze katedry i pomniki wielkości domów.
  To jest nienormalna sytuacja, niezdrowa, w innych krajach są różne kościoły, różne wiary. Ludzie mają prawo wyboru. A u nas wybiera się wiarę za dziecko, później już tak zostaje, a powinno być tak, że człowiek wierzy, bo tak czuje.

 • adjan463

  Oceniono 2 razy 0

  Tym powinien się wstydzić!Żal mi go stetryczałego,bez wiary,ramola.Próbuje wszystko odwrócić w satyrę i ironię.On o kościele?A co on wie o kościele? Mniej niż zero!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX