Sellin: "W PiS jesteśmy pragmatyczni". Wróbel: "Robicie, co chcecie. To jest pragmatyzm"

- My podchodzimy do kwestii ekonomiczno-społecznych bardzo pragmatycznie - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jarosław Sellin z PiS, odżegnując się od oskarżeń o socjalizm. - W ogóle PiS i PO są pragmatyczne, bo zapisują w swoich programach różne rzeczy, a potem robią, co chcą. To jest pragmatyzm - pokpiwał Jan Wróbel, prowadzący audycję.
Mariaż Jarosława Gowina z PiS sprawił, że coraz więcej mówi się o liberalnym zwrocie partii Jarosława Kaczyńskiego. Prof. Rafał Chwedoruk przekonuje jednak w "Rzeczpospolitej", że jest on mało prawdopodobny. Powód? Twardy elektorat PiS mógłby tego nie strawić, a i sama partia jest za słaba, by wejść na pole zarezerwowane tradycyjnie dla Platformy Obywatelskiej.

"Jesteśmy socjalistyczni? Nieprawda"

- My podchodzimy do kwestii ekonomiczno-społecznych bardzo pragmatycznie - mówił w Poranku Radia TOK FM Jarosław Sellin, poseł PiS. - Nie ma w naszym programie dominującej ideologii. Często nam się zarzuca, że jesteśmy zbyt socjalni lub wręcz socjalistyczni. To nieprawda - zaznaczył.

- Proszę zwrócić uwagę, jaka była pragmatyka naszych rządów. To my konsekwentnie obniżaliśmy podatki. Czyli zdaniem ideologów zachowywaliśmy się bardzo liberalnie. Natomiast PO nieustannie te podatki podwyższa, choć jest nazywana partią liberalną - podkreślał Sellin.

"Robicie, co chcecie. To jest pragmatyzm"

Prowadzący Poranek Radia TOK FM Jan Wróbel zauważył, że PO podnosiła podatki w obliczu kryzysu gospodarczego. - To chyba też bardzo pragmatyczne. W ogóle obie partie są pragmatyczne, bo zapisują w swoich programach różne rzeczy, a potem robią, co chcą. To jest pragmatyzm - pokpiwał.

- W cywilizacji zachodniej podziały prawica-lewica opierają się na sporach aksojologicznych, a nie ekonomicznych - wyłuszczał Sellin. I przekonywał, że program gospodarczy PiS jest pełen "pragmatycznych pomysłów".

"W kieszeniach Polaków zostawiliśmy więcej pieniędzy"

To pomysły na polepszenie kondycji polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców, wyjście z pułapki średniego rozwoju, sprawienie, by Polacy lepiej zarabiali i nie byli tanią siłą roboczą. Wreszcie - na zwiększenie konsumpcji. - To główny motor rozwoju gospodarczego, co się okazało po naszych rządach - przekonywał Sellin. - Bo w kieszeniach Polaków zostawiliśmy więcej pieniędzy i dzięki temu Polska nie wpadła w recesję - zaznaczył.

- To pragmatyczne pomysły i nie mamy ochoty określać tego ideologicznie - skwitował.

Halicki: Sellin to nie jest typowy członek PiS

- Jarosław Sellin to nie jest typowy przedstawiciel PiS - stwierdził kolejny gość Poranka Radia TOK FM, Andrzej Halicki. - Typowy przedstawiciel PiS to czarownica z krzyżem na piersiach, w ręku kropidło, ale w drugiej pałka - ironizował Wróbel.

Halicki podkreślał, że poglądy PiS ujawniają się choćby w kampanii przed wyborami samorządowymi. - To zwolennicy prostego rozwiązania: silna władza centralna. Mnie to przypomina czasy przeszłe, choć trudno zarzucić, że to komunistyczna scheda - mówił. Zarzucał też PiS, że chce odebrać samorządom możliwość dysponowania środkami finansowymi. Jego zdaniem "stworzenie mechanizmu dystrybucji centralnej jest zaprzeczeniem tego, co powinno być pogłębione".

"Żałuję, że jest za dużo fiskalizmu po stronie PO"

Wróbel zauważył, że obniżenie podatków przez PiS podczas ich rządów pomogło zdaniem ekonomistów ochronić polską gospodarkę przed kryzysem. - Za waszych czasów niczego nie obniżono - zaznaczył. - Koniunktura była inna - stwierdził Halicki. - Aczkolwiek żałuję, bo rzeczywiście to był dobry ruch, który został wykonany przez nas. Został zapowiedziany i przygotowany przez PiS, ale zrealizowany w latach 2007-2008 - powiedział.

- Żałuję, że tego fiskalizmu po naszej stronie jest za dużo. Też bym wolał prostszy system podatkowy dorzucił Halicki.

Więcej o:
Komentarze (12)
Sellin: "W PiS jesteśmy pragmatyczni". Wróbel: "Robicie, co chcecie. To jest pragmatyzm"
Zaloguj się
 • pekarpe

  Oceniono 1 raz 1

  PiS, to dopiero komuna. Przypomnijmy sobie mieszkania za złotówkę. A PO z drugiej stony komuna. Podatkami i opłatami szczególnie powoduje plajty małych przedsiębiorców (nikt nigdy nie wie kiedy i dlaczego nakłada się "domiar").

 • adam.127

  Oceniono 5 razy 5

  "Pragmatyzm" PiS-u, jest powszechnie znany i "propagowany " przez Kaczyńskich, to fakt niezaprzeczalny..!

  wyborcza.pl/dziennikarze/1,104622,4570562.html

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,4569304.html

  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/254943,1,ogrodnicy-szpitalnych-dlugow.read

  szczesniak.pl/2154

  www.bankier.pl/forum/temat_ludzie-i-afery-pisu,4945923.html

 • jojo148

  Oceniono 3 razy -3

  Słuchałem dzisiejszego "Poranka w TOKFM" i bardzożyczyłbym sobie, aby pan Wróbel (ponoć nauczyciel) zechciał podciągnąć się z polskiego.
  Pan Wróbel uparcie powtarzał "półtora procenta", a przecież wystarczyło sięgnąć do Słownika Poprawnej Polszczyzny. aby przekonać się, że slowo "procent" NIE ODMIENIA SIĘ.

 • 1pirat2

  Oceniono 4 razy 4

  Może i w PiS-ie chcieli by wszyscy robić co się chce, ale na razie robią tylko to co chce Prezes i mówią to na co pozwoli im Hofman.

 • chi_neng1

  Oceniono 13 razy 11

  Jedyne co jest pragmatyczne w PiS:e, to wodzenie przez JK wlasnego elektoratu w kangancach i na smyczy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 7 razy 5

  ...sprawienie, by Polacy lepiej zarabiali... no!!! to ci dopiero PRAGMATYZM :-)

 • pyffello114

  Oceniono 7 razy 1

  Nowym "nabytkiem" PiS-u na liście kandydatów do Sejmu ma być pan Gowin.
  Pan Gowin jest człowiekiem, który ma sobie za nic lojalność wobec
  swoich wyborców. Pan Gowin swój mandat sejmowy zdobył jako poseł Platformy
  Obywatelskiej. Gdyby Platforma nie umieściła go na swojej liście wyborczej, pies z kulawą nogą by o nim nie słyszał i NIKT by na niego nie głosował. Zwykła ludzka przyzwoitość
  nakazywałaby zwrocić mandat poselski zdobyty z rekomendacji PO.
  Czego byśmy nie mówili o panu Palikocie, to musimy przyznać, że zachował on się honorowo, zdając mandat poselski zdobyty w barwach PO. Na takie honorowe postępowanie nie było jednak stać pana Gowina.
  Jaką wartość może dzisiaj mieć to, co robi lub mówi pan Gowin po tym,kiedy
  z faryzejskim uśmieszkiem świętoszka :zapewniał nas wszystkich:
  Ja nie wyjdę z Platformy, ja nie opuszczę Platformy, moje miejsce jest w PO.
  W wyborach do Parlamentu Europejskiego pokazaliśmy panu Gowinowi, że w Parlamencie Europejskim
  nie ma miejsca dla tych, którzy robią z gęby cholewę.
  A czy będzie miejsce dla takich w polskim parlamencie?
  Myślę, że nawet najbardziej zagorzały zwolennik PiS-u pomyśli dwa razy zanim
  odda głos na PiS, wiedząc, że głosując na PiS, robi miejsce w polskim parlamencie
  panu Gowinowi.
  A oto jescze opinia o panu Gowinie wybitnego znawcy polskiej sceny politycznej, Jacka Żakowskiego z czasów, kiedy pan Gowin był jeszcze w PO:
  Jacek Żakowski dla portalu "Gazeta.pl":
  - Gowin to nieprzeciętnie ambitny i bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie polityk, który ma groźny zapał reformatorski. Wydaje mi się, że jest to jeszcze gorszy chwast polityczny niż Jan Rokita czy Zyta Gilowska, którzy symbolizują najgorszy okres PO. Bardzo boję się sytuacji, w której mógłby zostać w Platformie - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Jacek Żakowski.
  Ten nowy "nabytek" PiS-u - to WIELKI bład polityczny Jarosława Kaczyńskiego, bo "nabytek" ten będzie kosztował jego partię utratę wielu głosów.

 • fakiba

  Oceniono 13 razy 7

  W pisie nikt nigdy nie robił tego co chce , tylko to co akurat preziowi do łba strzeli i to bez szemrania i z uśmiechem , Jarek musi być szczęśliwy

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 10

  Oczywiście że obniżyliście podatki , ale bogatym , reszta hołoty miała obniżkę o 1%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX