Kowal: Wczorajsze rozmowy poniosły kompletne fiasko. Mocarstwa negocjują z Rosją nad głowami innych

- Zaczyna się robić jak w XIX wieku: jakieś dwa, trzy mocarstwa w Europie negocjują z Rosją nad głowami innych - mówił w TVP Info Paweł Kowal. W ten sposób polityk odniósł się do spotkania szefów dyplomacji Niemiec, Rosji, Francji i Ukrainy, które zakończyło się wczoraj w Berlinie.
Na wczorajsze spotkanie w Berlinie nie został zaproszony polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Kowal pytany, czy jego zdaniem jest to klęska naszego MSZ, mówił: - Nie lubię słowa "klęska" i sprowadzania polityki do tego, czy jakaś osoba jest przy stole, czy jej nie ma. Uważam, że celem naszej dyplomacji nie powinno być to, by dosiąść się do stołu w Berlinie, ale doprowadzić do tego, by tego typu rozmowy przestały się toczyć, bo z punktu widzenia polskiej racji stanu są nieefektywne - podkreślił "Gość poranka".

Zdaniem polityka Polski Razem widać było, że rozmowy ws. zawieszenia broni na Ukrainie i dostarczenia pomocy humanitarnej ludności na wschodzie kraju nie przyniosły efektów. - Tu nie trzeba ani proroka, ani Sherlocka Holmesa. Wczoraj było widać wyraźnie, że te rozmowy poniosły kompletne fiasko - mówił.

"To jest zły format rozmów"

- Ja proponowałbym, żeby przekonywać naszych partnerów, w tym szczególnie instytucje Unii Europejskiej, że nie powinno być rozmów na temat bezpieczeństwa w Europie Środkowej bez udziału instytucji UE, bez Stanów Zjednoczonych, bez zainteresowanych krajów, jak Polska - zauważył Kowal. - Zaczyna się robić jak w XIX wieku, że są jakieś dwa, trzy mocarstwa w Europie, które negocjują z Rosją nad głowami innych - dodał.

Były europoseł podkreślił też, że rozmowy nie przyniosły efektów, bo zły jest sam ich cel. - Celem dyskusji jest zawieszenie broni, a powinno być wycofanie się Rosji ze wspierania separatystów - dowodził. Zdaniem polityka podejmowanie negocjacji ws. zawieszenia broni jest dowodem na akceptację aktualnej sytuacji na Ukrainie.

- Tak jak po Krymie uznawaliśmy, że Krym Rosja już wzięła i prosimy, żeby więcej nie zabrała. Teraz weszli do Doniecka, a my prosimy Rosjan, żeby nie szli dalej. To jest zły format rozmów - przypomniał Kowal.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (337)
Kowal: Wczorajsze rozmowy poniosły kompletne fiasko. Mocarstwa negocjują z Rosją nad głowami innych
Zaloguj się
 • bozenaurszula31

  0

  panie Kowal uspokój się bo skończymy tak jak w 39 pamiętnym roku , żeby Tusk nie wypowiedział 1 wrzesień w złą godz .
  BYŁO się zbroić z nie myśleć o konkordacie były by wówczas pieniądze na zbrojenia .
  ale naród POLSKI to taki bohater przez ch wiecznie podskakujący a nic nie mogący przykłady podał Lech Wałęsa wszystko przegrane jak poczuliśmy wolność to zamieniamy z czerwonych na czarnych modlić zawsze się można ale obronić nie zawsze .
  polscy politycy to nic nie mają w głowach co Putin w jednej pięcie polaków nic nie nauczy i dlatego z nami się nie liczą i co by pan panie KOwal nie powiedział i pana poplecznictwo to i tak d...pa z tyłu!!!

 • totapis213

  0

  Kowalowi na starość odbiło.

 • Zenek Kolakowski

  0

  Kiedy USA beda mialy dosc ,bronic-pomagac I czesciowo finansowact takie miekkie " ZAKALY jak Merkel

 • ba1944

  0

  Co tam Rosja i Ukraina,hajda na Chiny.

 • block-buster

  0

  Kowal w ogole nie ma racji i tkwi od lat w przekonaniu,ze nic bez Polski Europa nie powinna zalatwiac.W Berlinie tez Sikorski nie byl potrzebny.Nasi,czyli Ukr.France i Niemcy sprzeciwili sie rozejmowi i pomocy humanitarnej bez wycofania wojsk rosyjskich poza granice Ukr. i nie przekraczania jej w zadnym wypadku.Co wiecej ugralby Radek?Nic.Zupelnie nic...

 • jslonko

  Oceniono 1 raz 1

  Jak poniosły fiasko to dobrze że przedstawiciela Polski tam nie było!

 • ad2009

  Oceniono 1 raz -1

  Po raz kolejny potwierdzono zawarte w latach 39-45 ustalenia.

 • 1tadeusz1

  Oceniono 3 razy 3

  Zainteresowane kraje, zwłaszcza USA. Kowal, leczysz swojego brata?

 • wp56

  Oceniono 4 razy 4

  Może pan Kowal wyemigrowaliby na Ukrainę. " Majdan Warszawa wspólna sprawa " to główny motyw jego licznych wypowiedzi! Wyjątkowo monotematyczny osobnik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX