Islamiści chcieli zalać Bagdad? Kurdowie odbili z ich rąk tamę na rzece Tygrys

17.08.2014 20:29
Tama w Mosulu w 2007 r.

Tama w Mosulu w 2007 r. (KHALID MOHAMMED/AP)

Oddziały irackich Kurdów wspomagane przez lotnictwo USA odbiły z rąk dżihadystów największą w Iraku zaporę wodną koło Mosulu. Przywódcy Państwa Islamskiego, wg "Time'a", rozważali jej zniszczenie w celu zalania Bagdadu. Fala, która dotarłaby z północy do leżącej nad Tygrysem stolicy Iraku, miałaby kilka metrów wysokości.
- Zapora w Mosulu jest całkowicie wolna!" - oświadczył jeden z kurdyjskich dowódców Ali Awni. Dodał, że walki z oddziałami dżihadystów Państwa Islamskiego toczą się już obecnie o całe 100 kilometrów od zapory, pod miejscowością Tal Kaif.

Gdyby dżihadystom udało się zniszczyć zaporę wodna koło Mosulu, fala która dotarłaby z północy do stolicy Iraku leżącej nad Tygrysem, miałaby kilka metrów wysokości. Zbiornik wodny pod Mosulem zaopatruje w wodę znaczną część Iraku, a elektrownia wodna na zaporze ma strategiczne znaczenie dla kraju.

Kurdyjskie siły zbrojne, peszmergowie, natarcie w kierunku Mosulu rozpoczęły w sobotę i opanowały częściowo rejon zapory wodnej we wczesnych godzinach rannych. - Nasze oddziały posuwają się powoli naprzód, przeszkodą są bomby przydrożne - mówił agencji AP jeden z dowódców peszmergów.

Wśród miejscowości odbitych przez Kurdów z rąk dżihadystów są dwie zamieszkane przez chrześcijan - Batnaja i Teleskof, położone 15 km na północ od Mosulu, w prowincji Niniwa. Amerykańskie lotnictwo - myśliwce i samoloty bezzałogowe - dokonało w niedzielę "z pomyślnym wynikiem" 14 nalotów na pozycje dżihadystów w rejonie zapory - poinformował dowództwo wojskowe USA dla Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

Amerykańskie naloty

Naloty na cele wojskowe Państwa Islamskiego Amerykanie rozpoczęli 8 sierpnia. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Ibrilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 000 irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami. W większości są to jazydzi, niemuzułmańska grupa etniczna, wyznająca eklektyczną religię, mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego.

W niedzielę oddziały Państwa Islamskiego zajęły wieś Kocho, 150 km na południowy zachód od Mosulu i zabiły tam od razu po wkroczeniu 80 mieszkańców, w większości jazydów. W Syrii pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego atakowało w niedzielę w rejonie ich twierdzy na północy kraju, w Rakka, syryjskie lotnictwo rządowe, zabijając 31 islamistów i raniąc około 40.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • frankyy

  Oceniono 116 razy 90

  No i teraz okazuje się, że tyran Baszar jest sprzymierzeńcem USA....

  Wygląda na to, że w arabskich krajach sprawdza się tylko zamordyzm. Jak islamscy fanatycy poczują trochę swobody, to im odbija i chcą władzy - w tym względzie polski episkopat ma podobne odruchy...

 • wasyll11

  Oceniono 101 razy 79

  Z całym szacunkiem ale Al Baszar w tym rejonie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem i wyjściem z tego bałaganu !

 • qudaq

  Oceniono 55 razy 45

  Wydaje się , że tylko Kurdowie pozostali , jako jedyna siła mogąca obronić Irak przez zniszczeniem . Oby nie wystartowali w euforii z falstartem żądań o niepodległość, bo wszyscy sąsiedzi będą contra . Można mieć nadzieję , że potomkowie budujących ongiś linie kolejową Berlin – Bagdad znaja zasadę langsam langsam , aber sicher

 • jantos51

  Oceniono 37 razy 33

  Do czego doprowadza fanatyzm religijny.

 • rejestracja.konta

  Oceniono 27 razy 25

  www.youtube.com/watch?v=zhx6983W6gI&list=PLT5duaaiLuZZN3GditpZlxlTFrdlex6Up
  Meeting ISIL (aka ISIS, IS, DAESH) - Part 1

  Jest to7 czesci po okolo 25 minut. Na filmach iranskiej stacji PRESSTV, pokazane sa przygotowania, spotkania, planowanie i akcje ISIL. Jest tam np. akcja egezukcji irackich dowodcow, ktorej dokunuja przed reportem bojownicy ISIL przebraniu w ukradzione irackie mundury. Ogolnie caly ten ISIL trzeba wytepic i spalic. Maja tak wyprane mozgi, ze nie boja sie ginac w zamach samobojczych. Chca zabijac kazdego "biewiernego", czyli wszystkich kto nie jest z ISIL.

 • groobas

  Oceniono 27 razy 21

  zabawne jest to, że poza wojnami o zasoby inne wojny prowadzone są o przekonania i wiarę. rozumiem wojnę o zasoby: zasób jest czymś namacalnym i ktoś chce go mieć. ale wojna o wiarę? w imię bogów i bożków, których prawdopodobnie nie ma? wierzyć sobie można, ale walczyć o to jakby istniało? to po prostu głupie jest...

 • karol113

  Oceniono 32 razy 18

  come on Baszar

 • fruqo3

  Oceniono 49 razy 17

  Zapraszamy muslimów do Europy :)
  Przyjeżdżajcie i róbcie co chcecie.
  My się dostosujemy i jeszcze zapłacimy wam za co tam będziecie chcieli.

 • joten51

  Oceniono 26 razy 12

  Goowno prawda z tym Tygrysem i tamą. Tama w MOSUL (bo o nią chodzi) jest w linii prostej 400 km od Bagdadu. W linii rzeki jest to ponad 550m km. Po drodze są niesamowite zakola, na których woda będzie się wylewała na suche pola i pustynię. Do Bagdadu może dopłynie jakaś chuda resztka, ale tylko MOŻE. Wysokość fali na początku wynosiła by kilkanaście metrów i dzięki tamu większość wody poszłaby w pole i w las. Już parę kilometrów dalej była by to fala 2-3 metrowa. Ale co wymagać od niepiśmiennego Beduina, który chce zalać stolicę będącą o 500 km dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje