Zbezczeszczono grób Stepana Bandery na cmentarzu w Monachium

17.08.2014 19:26
Grób Bandery w Monachium

Grób Bandery w Monachium (Chricho, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Grób przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery na cmentarzu Waldfriedhof w Monachium został zbezczeszczony - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. "Wandale złamali krzyż i zaczęli odkopywać grób. Konsul i policja są na miejscu" - napisał Klimkin w swoim profilu na Twitterze.
Szef dyplomacji Ukrainy nie sprecyzował, kiedy konkretnie doszło do profanacji. Natomiast zaprzeczył doniesieniom niektórych mediów, jakoby grób Bandery został wysadzony w powietrze. Klimkin zapowiedział, że weźmie wyjaśnianie okoliczności zdarzenia pod osobistą kontrolę i poprosi ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o wsparcie. Klimkin i Steinmeier spotkają się w niedzielę wieczorem w Berlinie.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 roku.

Zamordowany przez KGB

Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

W roku 2010 Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o aferze taśmowej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Zobacz także
Komentarze (236)
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 690 razy 602

  Stepan Bandera to nazistowski zbrodniarz.
  Nie powinien mieć grobu tak jak Hitler.

 • mieczyslawski

  Oceniono 567 razy 501

  Bandera to zbrodniarz wojenny!
  Z jego grobem powinni postąpić tak jak z grobem rodziców Adolfa Hitlera.
  To skandal, że prezydent Juszczenko nadał mu tytuł bohatera Ukrainy!!!

 • Przemo1976ful

  Oceniono 489 razy 415

  Wreszczie ktoś robi dobrą robote bravo!!!!!! Ten sku...el Bandera ma jakieś pominiki? czym on sobie zasłuzył?! Wymordowaniem w mękach ponad 200tys niewinnych kobiet i dzieci!!! To bydlę powinno zdychac w najgorszych torturach!!!!!!! Ten sku...syn był sprawcą niewyobrazalnych cierpien niewinnych ludzi!!!!! Powiniejn byc nie zastrzelony ,a torturowany za wszystkie zbrodnie!!!!! Bardzo Dobrze niech zniszczą wszystkie pominiki mu poświęcone!!!! A wszyscy byli Upowcy powinni byc wieszani za swoje zbrodnie ,co do jednego!!!

 • zocha688

  Oceniono 369 razy 333

  Mam go żałować?? Dobrze ktoś zrobił, osobiście mialam ciocię, która chowali w lesie, gdy Ukraińcy mordowali jej rodzinę. Miala wtedy tyle lat ile moja coreczka-cztery. Bardzo dobrze ktoś zrobil

 • mossad76

  Oceniono 357 razy 313

  Bandera? Pies go ....

 • 99venus

  Oceniono 349 razy 311

  ten oberbandyta nie powinien zaznać spokoju nawet po smierci.
  "UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej."
  -panie autorze komentarza-to nie była żadna czystka etniczna.TO BYŁO LUDOBÓJSTWO-bestialsko wymordowano przeszło 100 tysięcy Polaków.

 • pomyslowygajowy

  Oceniono 308 razy 288

  Szkoda ze Polskie wladze nie odwazyly sie go powiesic, kiedy byla okazja, milosierdzie sie zemscilo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje