Lotnictwo USA atakowało dżihadystów w pobliżu Irbilu w Iraku

17.08.2014 08:30
Samolot pokładowy EA-6B wraca z misji nad Irakiem i ląduje na lotniskowcu USS George H.W. Bush

Samolot pokładowy EA-6B wraca z misji nad Irakiem i ląduje na lotniskowcu USS George H.W. Bush (Fot. HASAN JAMALI/AP)

Samoloty USA ostrzelały w sobotę pozycje bojowników z Państwa Islamskiego, którzy przejęli kontrolę nad największą zaporą w Iraku na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu i kurdyjskiego miasta Irbil. Zginęło kilkudziesięciu dżihadystów, którzy ponieśli też straty w sprzęcie wojskowym.
Jak poinformowało regionalne dowództwo sił USA (Centcom), przeprowadzono łącznie 9 nalotów, w których uczestniczyły zarówno samoloty załogowe, jak i bezzałogowe. Celem ataków było - jak głosi komunikat Centcom - wsparcie operacji udzielania pomocy humanitarnej ludności oraz ochrona personelu wojskowego USA i obiektów o charakterze strategicznym.

Według komunikatu dowództwa, zniszczono lub uszkodzono kilkanaście opancerzonych pojazdów bojowych dżihadystów.

Dżihadyści przejęli kontrolę na tamą na Tygrysie

Bojownicy Państwa Islamskiego przejęli na początku sierpnia kontrolę nad tamą na Tygrysie, koło Mosulu. Daje to dżihadystom możliwość zalania miast oraz odcięcia dostaw wody i prądu w regionie. Obecnie walczący z nimi Kurdowie usiłują odbić ten strategiczny obiekt.

Wcześniej przedstawiciele autonomicznego Kurdystanu poinformowali, że dżihadyści zamordowali w piątek po południu 80 mężczyzn z mniejszości religijnej jazydów na północy Iraku; uprowadzili też kobiety i dzieci.

Islamiści mordują "czcicieli diabła"

Od początku sierpnia dżihadyści przeprowadzili ofensywę na zamieszkane przez jazydów i chrześcijan miasteczka i wioski w prowincji Niniwa. Dżihadyści zarówno chrześcijanom, jak i jazydom, których nazywają "czcicielami diabła", dają wybór między śmiercią a konwersją na islam.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Chcą oni tam ustanowić islamski kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

Dziesiątki tysięcy jazydów schroniło się w pustynnym pasmie górskim Sindżar. Amerykańskie i irackie samoloty zrzuciły im zapasy wody i żywności, a ostatnio Kurdowie z sąsiedniej Syrii wywalczyli dla nich korytarz, który umożliwił ok. 45 tys. uchodźców ucieczkę.

Pomoc humanitarna z Niemiec

W sobotę w Bagdadzie przebywał niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, który ogłosił, że ze względu na sytuację jazydów Berlin dostarczy Irakowi pomoc humanitarną o wartości 24 mln euro.

- Pierwsze niemieckie samoloty lecą do Irbilu właśnie teraz, aby dostarczyć pomoc - powiedział Steinmeier podczas wspólnej konferencji prasowej z pełniącym obowiązki szefa irackiej dyplomacji Husejnem Szarhistanim.

- W obecnej sytuacji, gdy mniejszości, zwłaszcza w północnym Iraku, są wyganiane z własnych domów, mordowane, gdy dzieci i kobiety są porywane w niewolę, pomoc humanitarna jest niezmiernie ważna - powiedział niemiecki minister.

Również w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że wysłało do północnego Iraku samolot szpiegowski, aby monitorować sytuację humanitarną oraz ruchy oddziałów Państwa Islamskiego.

Dwa brytyjskie samoloty transportowe dostarczyły w sobotę do Ibrilu zapasy żywności.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (78)
Lotnictwo USA atakowało dżihadystów w pobliżu Irbilu w Iraku
Zaloguj się
 • marekfx

  0

  Ach ta Ameryka!Zawsze pełne ręce roboty!Pracusie :).

 • tomwoj83

  Oceniono 1 raz -1

  Znowu bandziory z USA wybiły niewinnych ludzi, a próbują pouczać Rosjan, kiedy Ci prowadzą działania zbrojne na swoich ziemiach poza tym wymuszone z resztą...

 • korcia2000

  Oceniono 2 razy 0

  Pogratulować efektów "misji pokojowych" USA, w których braliśmy aktywny udział. Jedyny rezultat to podpalenie Bliskiego Wschodu i części Północnej Afryki. A producenci broni nadal zacierają ręce....

 • nazwakontazajeta

  Oceniono 2 razy 2

  Oby lotnictwo USA nie musiało bombardować Polski, by się od islamistów opędzić. ISIS są już w Berlinie, Londynie...
  futurepresent-past.blogspot.com/2014/08/diaby-z-isis-sa-juz-w-europie-o-czym.html

 • observanto

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedyś, dawno temu, mieliśmy taką świetną jednostkę GROM, która bardzo szybko pogoniłaby tych bandytów spod tamy na Tygrysie!

 • enochnuckythompson

  Oceniono 6 razy 2

  Czekam na bombardowania separatystow na Ukrainie przez USA i NATO skoro.to nie Rosjanie to.czego.się bać

 • cillian1

  Oceniono 4 razy 2

  @dzaga41
  > A kto ten horror rozpętał ja się pytam?
  musi jakiś bóg, nie wiem dokładnie, ale wygląda mi na to, że sprowokował bóg chrześcijański, a bóg muslimów się wkurzył - i bierze odwet.
  Albo odwrotnie?. Nie ważne, na pewno nie jest winy jakiś debil, co został urodzony na ziemi.

 • cillian1

  Oceniono 5 razy 1

  rozwalać s*&^*^&*ów, a potem wziąć się za fanatycznych katoli!

 • kichchi

  Oceniono 5 razy -3

  sami bombardują i jednoczesnie rozkazuja rosji nie pomagać powstańcom przeciw kijowskiej juncie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje