Lotnictwo USA atakowało dżihadystów w pobliżu Irbilu w Iraku

17.08.2014 08:30
Samolot pokładowy EA-6B wraca z misji nad Irakiem i ląduje na lotniskowcu USS George H.W. Bush

Samolot pokładowy EA-6B wraca z misji nad Irakiem i ląduje na lotniskowcu USS George H.W. Bush (Fot. HASAN JAMALI/AP)

Samoloty USA ostrzelały w sobotę pozycje bojowników z Państwa Islamskiego, którzy przejęli kontrolę nad największą zaporą w Iraku na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu i kurdyjskiego miasta Irbil. Zginęło kilkudziesięciu dżihadystów, którzy ponieśli też straty w sprzęcie wojskowym.
Jak poinformowało regionalne dowództwo sił USA (Centcom), przeprowadzono łącznie 9 nalotów, w których uczestniczyły zarówno samoloty załogowe, jak i bezzałogowe. Celem ataków było - jak głosi komunikat Centcom - wsparcie operacji udzielania pomocy humanitarnej ludności oraz ochrona personelu wojskowego USA i obiektów o charakterze strategicznym.

Według komunikatu dowództwa, zniszczono lub uszkodzono kilkanaście opancerzonych pojazdów bojowych dżihadystów.

Dżihadyści przejęli kontrolę na tamą na Tygrysie

Bojownicy Państwa Islamskiego przejęli na początku sierpnia kontrolę nad tamą na Tygrysie, koło Mosulu. Daje to dżihadystom możliwość zalania miast oraz odcięcia dostaw wody i prądu w regionie. Obecnie walczący z nimi Kurdowie usiłują odbić ten strategiczny obiekt.

Wcześniej przedstawiciele autonomicznego Kurdystanu poinformowali, że dżihadyści zamordowali w piątek po południu 80 mężczyzn z mniejszości religijnej jazydów na północy Iraku; uprowadzili też kobiety i dzieci.

Islamiści mordują "czcicieli diabła"

Od początku sierpnia dżihadyści przeprowadzili ofensywę na zamieszkane przez jazydów i chrześcijan miasteczka i wioski w prowincji Niniwa. Dżihadyści zarówno chrześcijanom, jak i jazydom, których nazywają "czcicielami diabła", dają wybór między śmiercią a konwersją na islam.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Chcą oni tam ustanowić islamski kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

Dziesiątki tysięcy jazydów schroniło się w pustynnym pasmie górskim Sindżar. Amerykańskie i irackie samoloty zrzuciły im zapasy wody i żywności, a ostatnio Kurdowie z sąsiedniej Syrii wywalczyli dla nich korytarz, który umożliwił ok. 45 tys. uchodźców ucieczkę.

Pomoc humanitarna z Niemiec

W sobotę w Bagdadzie przebywał niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, który ogłosił, że ze względu na sytuację jazydów Berlin dostarczy Irakowi pomoc humanitarną o wartości 24 mln euro.

- Pierwsze niemieckie samoloty lecą do Irbilu właśnie teraz, aby dostarczyć pomoc - powiedział Steinmeier podczas wspólnej konferencji prasowej z pełniącym obowiązki szefa irackiej dyplomacji Husejnem Szarhistanim.

- W obecnej sytuacji, gdy mniejszości, zwłaszcza w północnym Iraku, są wyganiane z własnych domów, mordowane, gdy dzieci i kobiety są porywane w niewolę, pomoc humanitarna jest niezmiernie ważna - powiedział niemiecki minister.

Również w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że wysłało do północnego Iraku samolot szpiegowski, aby monitorować sytuację humanitarną oraz ruchy oddziałów Państwa Islamskiego.

Dwa brytyjskie samoloty transportowe dostarczyły w sobotę do Ibrilu zapasy żywności.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • racionalist

  Oceniono 189 razy 173

  Mozecie przestac tych sku...synow nazywac "bojownikami"? "Bojownik" jest okreskeniem o dosc pozytywnym znaczeniu, a o tych bydlakach pozytywnie sie nie da mowic...

 • ferroetigni

  Oceniono 159 razy 145

  nie bojownicy Państwa Islamskiego, a terroryści muzułmańscy, arabscy podrzynacze gardeł, mordercy muzułmańscy (mormuły), zbrodniarze islamscy itp. Czy Gazeta popiera islamistów?

 • jkredman

  Oceniono 85 razy 69

  nowomowa, czy wy nie potraficie nazywać zdarzeń po imieniu, dżihadyści to bandyci i tak powinni być nazywani, to terroryści i zbóje i nie ma potrzeby kamuflowania tego pod innymi określeniami

 • pyosalpinx

  Oceniono 50 razy 48

  dzihadysci powinni zaatakowac Dubai, Arabie Saudyjska itd. tam sa ich bracia w wierze, ktorzy holduja Gucci, Ferrari, Bugatti itd. czyli sa "czcicielami diabla" jak my

  "czciciele diabla" wszystkich krajow laczcie sie....i pomagajmy dzihadystom aby jak najszybciej ujrzeli 7 dziewic w raju (bardziej pier.... religii nie ma)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 50 razy 44

  Trudno nie dostrzec, że w krajach, które po strąceniu paru dyktatorów, w państwach, które pragnęły żyć w wolności, nie udało się stworzyć żadnych stabilnych rządów nie mówiąc o demokratycznym systemie społecznym. Powstało jeszcze więcej problemów, które któregoś dnia wrócą do Europy. Ci bojownicy Państwa Islamskiego, finansowani przez inne dyktatury, dążą do kompletnego chaosu, najpierw u siebie a gdy to nie wystarczy rozszerzą to dalej.

 • kukaszkaa

  Oceniono 41 razy 41

  O porwanych dziewczynkach z nigeryjskiej szkoły jeszcze ktoś pamięta?
  www.youtube.com/watch?v=bzpiZbNYHgg

 • zocha688

  Oceniono 36 razy 36

  Nie bojowników, morderców kobiet i dzieci. Na to co oni robią, nie ma kary.

 • 50riko55

  Oceniono 32 razy 30

  To jest jakieś chore. Obecnie gdy mordowani są ludzie, porywane kobiety konieczna jest pomoc humanitarna ? Jaka ? Wojskowa a nie humanitarna. Paczki z żywnością nie uratują tym ludziom życia przed mordami i gwałtami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje