Już wiadomo, kto zostanie nowym premierem Turcji. Erdogan nominuje szefa dyplomacji

16.08.2014 17:33
Ahmet Davutoglu, premier Turcji

Ahmet Davutoglu, premier Turcji (UMIT BEKTAS / REUTERS / REUTERS)

Rządząca partia AKP poparła nominację dotychczasowego szefa dyplomacji Turcji Ahmeta Davutoglu na stanowisko premiera; Davutoglu zostałby następcę Recepa Tayyipa Erdogana, który obejmie funkcję prezydenta - podała prorządowa gazeta "Yeni Safak".
Erdogan, który uzyskał w wyborach blisko 52 proc. głosów zostanie oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta 28 sierpnia. Według dziennika egzekutywa Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, czyli AKP, ma się zebrać w czwartek, by oficjalnie wybrać następcę Erdogana, który zostanie przywódcą partii i szefem rządu, ale odchodzący premier podobno już zorganizował głosowanie wśród najwyższych rangą członków partii, podczas spotkania przy drzwiach zamkniętych.

Jak pisze "Yeni Safak", Davutoglu, który od 2009 roku jest szefem tureckiej dyplomacji, uzyskał znakomitą większość głosów i "jest teraz niemal pewne, że zostanie on następnym premierem".

"Musimy ustanowić nowe reguły dla nowej Turcji"

Już przed wyborami Erdogan nie ukrywał, że w razie wygranej chciałby rozszerzyć zakres władzy głowy państwa, a w tym celu wprowadzić odpowiednie zmiany w konstytucji. Obecnie rola szefa państwa w Turcji jest raczej symboliczna.

Erdogan ma szansę na realizację swoich zamierzeń, ponieważ w 2015 roku odbędą się wybory parlamentarne, a jego AKP pozostaje najbardziej popularnym ugrupowaniem w kraju. Krytycy Erdogana zwracają uwagę, że aspiracje nowego prezydenta mają w coraz większym stopniu charakter "autorytarny" - przypomina AFP.

Według tureckiej prasy podczas spotkania kadr AKP Erdogan zapowiedział jasno, że zamierza wykorzystywać wszelkie prerogatywy prezydenta, nawet te, z których nie korzystali jego poprzednicy. - Dawne reguły nie stosują się do nas. Musimy ustanowić nowe reguły dla nowej Turcji - powiedział prezydent-elekt i ostrzegł członków swej partii, że będzie nadzorował ich pracę. "Będę miał na was oko" - powiedział Erdogan.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (11)
Już wiadomo, kto zostanie nowym premierem Turcji. Erdogan nominuje szefa dyplomacji
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Turcja staje się centrum globalnych przemian.
  Będę omawiał wybrane artykuły www.hurriyetdailynews.com/
  Odszedł wieloletni redaktor naczelny, proamerykański, ale umiarkowanie. Spodziewam się stopniowej zmiany orientacji na antyNATOwską.

  W międzyczasie ustępujący szef NATO błazen Anders Fogh Rasmussen oświadczył zaraz po wyborach że NATO gotowe jest bronić Turcji przed zakusami utworzonego w Iraku kalifatu.
  www.hurriyetdailynews.com/nato-says-would-help-defend-turkey-if-threatened-by-islamic-state.aspx?pageID=238&nID=70279&NewsCatID=359
  Ależ to zupełnie jak gotowość Izraela do obrony Polski przed Watykanem!

  Kompendium na temat Turcji
  thepolishreview.co.uk/index.php/europa/929-krym-rosja-chroni-rosjan-a-turcja-chce-chronic-tatarow-zablokuje-rosyjska-flote.html

 • tuskaczor

  Oceniono 10 razy 10

  Nowym premierem Turcji zostanie Erdogan II

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 1

  Władza w ręce kóz!...

 • 25alert

  Oceniono 15 razy -5

  W Turcji jest tylko dlatego trochę lepiej niż w okolicznych krajach bo mieli w historii okres cywilizującego chrześcijaństwa. Później przyszła ciemnota islamska. Dlatego trzeba poprzeć plan nowych krucjat na cały bliski wschód.

 • klamtusek

  Oceniono 6 razy 0

  Pewnie Macierewicz, akurat mentalny talib tam pasuje.

 • rozterka47

  Oceniono 17 razy 9

  islamiści u waładzy ?

 • iremus

  Oceniono 12 razy 6

  Dlaczego ten marabut u góry jest z gołą głową? Czy tak można w islamie?

  Ps. Jak to było z tymi hurysami w niebie?

 • iremus

  Oceniono 13 razy 5

  Pytanie: "Kto zostanie premierem Islamskiej Republiki Tureckiej" jest niewłaściwe. Poprawniej byłoby spytać: "W jakim turbanie będzie paradował premier IRT"?
  Biały czy kolorowy? www.peron4.pl/wp-content/uploads/2012/08/kolory-indii-12.jpg

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 8

  Ahmet?
  Brzmi jakoś tak turecko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje