Putin na Krymie. ''Pokaz siły i przesłanie komunikatu: Krym jest nasz i o tym już nie dyskutujemy''

Podczas wizyty na Krymie, Władimir Putin pokazał się jako gospodarz troszczący się o wszystkich obywateli. Oświadczył, że na półwyspie powinny być zagwarantowane prawa mieszkających tam mniejszości, ukraińskiej i krymskotatarskiej. Równocześnie, jak ocenił Konrad Zasztowt z PISM, wizyta to pokaz siły i przesłanie komunikatu ?Krym jest nasz i o tym już nie dyskutujemy?.
O prawach mniejszości narodowych mieszkających na Krymie i konieczności zakończenie konfliktu na Ukrainie, mówił podczas krótkiego wystąpienia Władimir Putin. Prezydent Rosji przyjechał na zajęty przez Rosjan w marcu półwysep z dwudniową wizytą. Poprzednio Putin był na Krymie z okazji Dnia Zwycięstwa.

Zdaniem Konrada Zasztowta z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, nie przez przypadek rosyjski przywódca rozpoczął przemówienie od mówienia o przestrzeganiu praw mniejszości ukraińskiej i krymskotatarskiej.

- To próba przedstawienia Federacji Rosyjskiej jako liberalnego państwa dbającego o kwestie mniejszości. Ale z drugiej strony, to prowokacja w stosunku do Ukrainy i pokaz siły, przekazanie komunikatu: Krym jest nasz i o tym już nie dyskutujemy - mówił w programie "Połączenie" w TOK FM.

Propaganda

Podobne intencje przyświecają, według eksperta, projektowi wysłania na tereny wschodniej Ukrainy konwoju humanitarnego. - Z jednej strony to próba pokazania, jak Rosja troszczy się o mieszkańców obwodów objętych wojną domową. A z drugiej, ciężarówki załadowywano w asyście wojska, konwój nocował w wojskowej bazie w Woroneżu - jest więc między wierszami przesłanie militarne.

Choć jak podkreślił Konrad Zasztowt, konwój nie jest raczej wykorzystywany np. do przemytu broni. - Bo broń przecież jest ciągle przekazywana.

- Trzeba przyznać Rosji dużą sprawność w wojnie informacyjnej. Bo w wielu momentach rosyjskie media na tyle skutecznie sprzedają kremlowską wersję wydarzeń, że jest to "kupowane" na świecie. Przyczynia się to do tego, że Moskwa może realizować swoje cele - ocenił ekspert PISM.

Więcej o:
Komentarze (22)
Putin na Krymie. ''Pokaz siły i przesłanie komunikatu: Krym jest nasz i o tym już nie dyskutujemy''
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Warto przypomnieć: USA nigdy nie zaakceptowały aneksji Litwy, Łotwy i Estonii przez Sowiety. Kreml lekceważąco uważał to za dziwactwo. I co stało się po 40 latach? Z Krymem będzie grubo szybciej. Wróci do Ukrainy "automatycznie" w wyniku II fazy rozpadu imperium carsko-sowieckiego, tj. rozpadu tzw "Federacji Rosyjskiej". Ani to Federacja (dobrowolność!), ani Rosyjska (Rosjan jest poniżej połowy, reszta to narody podbite - kolonialne). Tej Federacji daję maks. 10 lat (a może znacznie krócej). Awantura Putina bardzo przyspieszyła jej kres. Przypominam: na rok przed rozpadem Sowietów nikomu się to nawet nie ńniło, a jeśli, to może za 50-100 lat... :-))

 • dzikimietek

  Oceniono 4 razy -2

  Putin idz do lekarza leczyc chory mozg miedzynarodowy psycholu

 • ecologist88

  Oceniono 10 razy 2

  skur...synski ZBIR
  mordowanie ,grabierze i gwalty to prawdziwa natura ruSSkich bezzebnych niedomytych smieci

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy -3

  Szkoda że amerykański okręt uciekł ze strachu z Morza Czarnego...
  Musiał daleko uciec, bo Turcja też nie zezwala na stacjonowanie okrętów USA od czasu wyborów RTE na prezydenta o poszerzonej władzy....Chińska tarcza w turcji już jest zainstalowana...
  thepolishreview.co.uk/index.php/europa/929-krym-rosja-chroni-rosjan-a-turcja-chce-chronic-tatarow-zablokuje-rosyjska-flote.html
  W ten sposób USA uniknęły dylematu: Czy lepsze zatopienie okrętu USA na Morzu Czarnym czy zrzucenie syna polskiego ministra z Pałacu Kultury..

  Myślę że Rosjanie nie zapomną ministrowi RS jego planów architektonicznych zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-3/1011-tusk-sikorski-nadal-ma-szanse-zostac-szefem-dyplomacji-ue-sueddeutsche-zeitung-ma-ale-mniejsze.
  thepolishreview.co.uk/index.php/europa/941-jeszcze-nie-teraz-mr-sikorski-nowym-sekretarzem-nato-zostal-norweg.html

 • Janusz Senex

  Oceniono 22 razy 6

  -
  Ależ do przyjaznego czekiście-Putinowi lajkowania nazbierało się pod tym artykułem towarzystwa.
  Okazuje się,że Polacy jeszcze za mało w historii od kacapów a d...ę dostali,że ten bydlak ma tylu popleczników.

 • prostopopolsku

  Oceniono 12 razy -8

  Bez dyskusji
  =================
  "Krym jest nasz i o tym już nie dyskutujemy"

  - marucha.wordpress.com/2014/03/12/jak-nsa-przeoczylo-krym/#comment-330265
  .
  Wyrażano przekonanie, "że zespół Putina uzgodnił z Zachodem podział wspływów na Ukrainie przed wejściem na scenę agentów w/w Wiktorii ...", tyle, że dyskusje odnośnie podziału jeszcze trwają.

  "Nikogo ... zresztą zbytnio nie poruszy" podział Ukrainy, "Ukraina była zaledwie parę latek niezależnym państwem ", jeśli panowanie oligarchów można tak nazwać niezależnym, rodzaj efemerydy państwa na okres przejściowy, aż stosunek sił znowu zostanie ustalony. Ostatnie zdanie w linku jest bardziej niepokojące.

 • poiuytrewq0987

  Oceniono 18 razy 2

  To samo chciałby powiedzieć w Gdańsku i się na to szykuje, z Białorusi i Obwodu. Jak ktoś mu łba nie odstrzeli to za 5 lat będzie niebezpiecznie.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 23 razy -7

  A temu "eksportowi" z PISM kto płaci za jego propagandowe brednie?

  Czy nie jest przypadkiem członkiem judaistycznej sekty?

 • kolberg88

  Oceniono 29 razy 9

  ten psychol robi w konia całą UE Niestety ma najlepszą dyplomację na świecie i najskuteczniejszą kłamliwa propagandę a cynizm to mistrzostwo świata -napada na Ukrainę zabiera Krym próbuje zabrać więcej i przysyła konwój humanitarny to tak jakby hitler oblężonej i bombardowanej WARSZAWIE w 1939r przysłał żywność

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX