Trwa rządowa ofensywa na wschodzie Ukrainy. Będzie ostateczne uderzenie na Donieck?

- Ukraińskie siły rządowe przygotowują się do końcowego etapu walk o Donieck, po tym jak rebelianci ponieśli w ostatnich walkach znaczące straty - zapowiedział dziś rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko. W nocy w wyniku ostrzału zniszczone zostało więzienie. Ponad 100 niebezpiecznych przestępców zbiegło.
Strategia ukraińskich sił rządowych zakłada odcięcie Doniecka od Ługańska - kolejnego miasta zajętego przez separatystów, żeby uniemożliwić nadejście wsparcia z tamtego kierunku. - Pracujemy nad wyzwoleniem obu miast, ale w tym celu niezbędne jest w pierwszej kolejności oczyszczenie z rebeliantów Doniecka - poinformował Łysenko.

Wczoraj Kijów odrzucił apel przywódcy separatystów, który wezwał do czasowego zawieszenia broni. - Jeżeli ta inicjatywa miałaby zostać potraktowana poważnie, musimy zobaczyć dowody pokojowych działań. Niech wywieszą białe flagi i oddadzą broń - mówił Łysenko i dodał, że do tej pory nie zaobserwowano wśród separatystów kroków zmierzających do zawieszenia bądź zakończenia walk. Andrij Łysenko poinformował też dziś o stratach, jakie ponieśli Ukraińcy. Według jego danych od początku operacji antyterrorystycznej zginęło 568 żołnierzy a ponad dwa tysiące zostało rannych.

Nocne walki i bunt w więzieniu

Wieczorem i w nocy w Doniecku trwały walki. W wyniku ostrzału artyleryjskiego częściowo zniszczone zostało więzienie o zaostrzonym rygorze. Jeden więzień zginął, a trzech zostało poważnie rannych. Część więźniów wykorzystała okazję i zbiegła. W donieckiej kolonii karnej nr 124 karę odbywali szczególnie niebezpieczni przestępcy. Wielu uciekinierów to ludzie oskarżeni o morderstwa, gwałty i napady. Na razie nie jest znana dokładna liczba zbiegłych więźniów. Wiadomo, że po ostrzale uciekło 106, ale część zdecydowała się na powrót.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że noc z niedzieli na poniedziałek była w Doniecku niespokojna. W całym mieście słychać było wystrzały z broni ciężkiej. Pociski uszkodziły trzy prywatne domy, sklep, kilka garaży i trzy samochody. W wielu dzielnicach przez dłuższy czas brakowało prądu. Poniedziałek zaczął się od ostrzału artyleryjskiego, najpewniej od strony lotniska - pisze agencja.

Ataki z terytorium Federacji Rosyjskiej

Jak podaje Dmytro Tymczuk, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych trwał także ostrzał ukraińskich punktów granicznych z terytorium Federacji Rosyjskiej. Separatysci ostrzelali też ambulans, którym ewakuowano rannych z punktów granicznych. Do ataków doszło również w rejonie Ługańska, gdzie z systemów Grad ostrzelano lotnisko. Według sztabu operacji antyterrorystycznej rakiety Grad wystrzelone z terytorium Rosji zniszczyły też wieś Stepaniwka w Obwodzie Donieckim.

W weekend premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko ostrzegł, że Donieck stoi w obliczu braku wody, żywności i elektryczności, ale separatyści są gotowi bronić miasta.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (97)
Trwa rządowa ofensywa na wschodzie Ukrainy. Będzie ostateczne uderzenie na Donieck?
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Kolega z Łubianki opowiada dyrdymały:
  "iremus
  8 godzin temu
  Oceniono 31 razy-13
  Banderowcy nie wiedzą co to jest walka partyzancka. Więc się przekonają jak narody podbite broniły się z przeważającym o 10000% najeźdźcą hitlerowskim."
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Łże albo nie wie, że na Ukrainie UPA walczyła twardo przeciwko potężnym wojskom NKWD od 1944 aż do 1956 roku ! Żeby opanować Ukrainę musieli zabić ponad 60 tys. żołnierzy UPA i wywieźć na Sybir 250 tys. Ukraińców. Gdyby wleźli, to czeka ich powitanie znacznie lepsze niż w Afganistanie :-))

 • zyks

  Oceniono 4 razy 2

  Dawaj, Poroszenko, kanczaj !

 • Oceniono 4 razy 0

  "... rakiety Grad wystrzelone z terytorium Rosji zniszczyły też wieś Stepaniwka" czyli trzy opcje: albo o dziwo ATOwcy mówią prawdę (bo stacjonowała duża grupa sił ATO), albo bo ATO się pomyliło, albo się nie pomyliło tylko są duże straty wśród cywili, więc to nie oni.

 • pascvale

  Oceniono 12 razy 6

  No wreszcie będzie na kogo zgonić winę za mordy na cywilach. Najpierw z premedytacją wysyłali samoloty cywilne w stefę objętą walkami, tezar przez "przypadek" uszkodzili więzienie. Ciekawe jak to teraz wytłumaczą nasi jurgieltnicy ze styropianu.

 • soulshuntr

  Oceniono 11 razy 11

  Na ci mieli czekac, az pierdzielnie nastepny pocisk? Na ich miejscu tez bym spieprzal jak najdalej od tego miejsca. Najlepszy dowod na to, ze czesc z nich dobrowolnie wrocila.

 • chlorek77kujawiak

  Oceniono 22 razy 0

  Hollywoodzki aktor Mickey Rourke, który przybył do Moskwy, kupił w sklepie w centrum miasta koszulkę z wizerunkiem prezydenta Rosji Władimira Putina - podaje agencja RIA Novosti.

  Słynny aktor przeprowadzi otwarty trening w Akademii Boksu, który odbędzie się w budynku małej areny sportowej Łużniki.

  Laureat nagrody Złoty Glob 2009 wcześniej profesjonalnie uprawiał boks i stoczył na ringu osiem walk, ani razu nie ponosząc porażki.
  Czytaj dalej: polish.ruvr.ru/news/2014_08_11/Mickey-Rourke-kupil-koszulke-z-wizerunkiem-Putina-5559/

 • baby1

  Oceniono 48 razy -6

  Banderowcy stosują taktykę spalonej ziemi - bombardują zupełnie bezmyślnie miasta, aby nie został kamień na kamieniu. Pytanie jaki mają w tym interes, żeby rozwalić wschodnią Ukrainę.

 • jtomasz

  Oceniono 45 razy -7

  To ci Ukraińcy z prawa jak Dżihadyści w Iraku. Bombardują miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX