Nie będzie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. "Musimy zobaczyć dowody. Niech oddadzą broń"

Rzecznik ukraińskich sił zbrojnych Andrij Łysenko odrzucił dziś apel przywódcy separatystów, który wezwał do czasowego zawieszenia broni. Zdaniem wojskowego do zaprzestania operacji wymierzonej przeciwko prorosyjskim buntownikom może dojść tylko wtedy, jeśli oddadzą broń i się poddają.
- Jeżeli ta inicjatywa miałaby zostać potraktowana poważnie, musimy zobaczyć dowody pokojowych działań. Niech wywieszą białe flagi i oddadzą broń - mówił Łysenko i dodał, że do tej pory nie zaobserwowano wśród separatystów kroków zmierzających do zawieszenia bądź zakończenia walk.

Wypowiedź rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie to odpowiedź na wczorajszą propozycję lidera samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki. Według jego słów rebelianci są gotowi do rozejmu z siłami rządowymi, aby umożliwić niesienie pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę.

Wcześniej agencja AP poinformowała, że dzień po złożeniu propozycji o zawieszeniu broni nadal trwają walki w Doniecku. W wyniku rozpoczętego rano ostrzału zginęła jedna osoba, a dziesięć zostało rannych.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (201)
Nie będzie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. "Musimy zobaczyć dowody. Niech oddadzą broń"
Zaloguj się
 • pierre_doleto

  0

  Po ostatecznym sukcesie na wschodzie Ukrainy konieczna będzie bezpardonowa czystka etniczna na tym terenie. Obywatele i rodziny o jakichkolwiek powiązaniach z Rosją (geneza do piątego pokolenia) powinni bezzwłocznie opuścić wschód Ukrainy. Na kolejne 50-80 lat będzie to dla nich teren zamknięty.
  Ciekawe ile nieuszkodzonych rosyjskich czołgów uda się przejąć ukraińskiej armii. Powinno być ich tam jakieś 200 sztuk. Jak przechwycą chociaż z 50 T-90 to zawsze coś.

 • ax_xa

  0

  tutaj mówią o przerwaniu walk a jednocześnie ogłaszają mobilizację na zajętych terenach.
  Jak obywatela innego państwa (Ukrainy) można powołać do armii samozwańczej republiki, nie uznawanej przez świat ??!!
  A smaczku dodaje informacja, że można się wywinąć od mobilizacji za jedyne 3000 USD.

 • kuserek

  0

  Zawieszenie byłoby okazja dla dozbrojenia i dojechania posilkow z rosji dla rosyjskich wojsk terroryzujących na ukrainie. Wszelkie drogi do rosji powinny zostac zniszczone teraz.

 • znafca.tematu

  0

  Gdzie oni wykopali tego Is-3?

 • blue911

  Oceniono 5 razy -1

  Niezalezna Ukraina to powazne zagrozenie dla Polski I Europy! Zatomizowalbym......

 • blue911

  Oceniono 5 razy -1

  Plugawcy ukrainscy nie sa od stawiania warunkow. To tylko kwestia czasu I sposobu kiedy Putin rozwali to ich niby-panstwo w drobny pyl. A potem niech sie Europa dzieli tym bagienkiem.

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 0

  Jak Gwardia Narodowa może się zgodzić na zawieszenie broni z Seperatystami, jesli sami jeszcze wtedy jako Prawy Sektor do tego doprowadzili.

 • kolberg88

  Oceniono 2 razy 2

  Kacapscy bandyci do czasu aż nie zostali okrążeni nie proponowali rozejmu to trik aby putler miał czas na przysłanie pomocy zanim padną.Niestety walka z doskonale opłacanymi wyszkolonymi i uzbrojonymi najemnikami z Moskwy(tysiące dowodów i wielu się samych przyznało do tego) w terenie zurbanizowanym to będzie dla Ukraińców walczących w trampkach jak widać w tv bardzo ciężka walka!ale życzę powodzenia !!!

 • plumgazeta

  Oceniono 3 razy 1

  stnieją bardzo poważne przyczyny, dlaczego Europa nie chce wysłuchać obiektywnej oceny sytuacji na Ukrainie. Uznanie jej za stan wojny zmieni nie tylko polityczne, ale także prawne warunki tego konfliktu. Na przykład, wszyscy sprawcy masowych mordów ludności cywilnej podlegają przepisom o zbrodniach wojennych. A takie przestępstwa nie mają terminu przedawnienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX