Geje żyją krócej? Seksuolog: To nie ma racji bytu jako statystyka. Ale ludzi można przerazić

Mateusz Dzieduszycki, rzecznik kurii warszawsko-praskiej, przekonuje od wczoraj, że geje żyją 20 lat krócej. - To nie ma żadnej racji bytu jako statystyka. Ale można część ludzi tym przerazić - mówił o badaniach, na jakie powołuje się najpewniej rzecznik, dr Tomasz Leonowicz, seksuolog, w Radiu TOK FM.
- Homoseksualiści żyją o 20 lat krócej niż heteroseksualiści - oświadczył wczoraj Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy kurii warszawsko-praskiej. Dziś w Radiu TOK FM dodał: - Skutecznym leczeniem, pomocą osobom homoseksualnym są metody, które leczą traumy. To działa.

"To nie ma żadnej racji bytu jako statystyka"

O badaniach, na jakie powoływał się Dzieduszycki, mówił w programie "Połączenie" Radia TOK FM dr Tomasz Leonowicz, seksuolog. - Te dane pochodzą z opublikowanej przez Family Research Council analizy klepsydr zmarłych gejów - wyjaśniał. - FRC to amerykańska instytucja z lat 80., która jest w radykalnej kontrze wobec środowisk LGBT, walczy z antykoncepcją, edukacją seksualną. Z natury rzeczy te dane muszą być odpowiednio spreparowane. To nie ma żadnej racji bytu jako statystyka. Ale można część ludzi tym przerazić - dodał.

Prowadzący audycję Jakub Janiszewski zaznaczył, że sama teza może być częściowo zgodna z prawdą, o ile oparta jest na danych amerykańskich. - W USA była epidemia AIDS. Ona skróciła życie wielu homoseksualnych ludzi i to są fakty - wskazywał. - Bycie osobą homoseksualną nie skraca życia automatycznie. Robią to zachowania ryzykowne, infekcje, brak myślenia o higienie, promiskuityzm - zastrzegał dr Leonowicz.

"W zaciszu sypialni robią swoje"

Janiszewski pytał, czy wypowiedzi hierarchów i przedstawicieli Kościoła katolickiego wpływają jeszcze na ludzką seksualność. - Kościół to główny aktor, który zajmuje się seksualnością swoich wyznawców - stwierdził seksuolog. - Z różnym skutkiem - dodał.

Zdaniem dr. Leonowicza Kościół ogranicza edukację seksualną, która oparta jest na wiedzy medycznej. Przekonując, że jest ona "namawianiem młodych ludzi do inicjacji seksualnej i wręcz zagraża ich zdrowiu".

- Po rozmowach z pacjentami w moim gabinecie widzę, że jest pewna dwoistość postępowania. Wiele osób przejmuje się nauką Kościoła dotyczącą życia w rodzinie i seksualności. Ale w zaciszu sypialni robi swoje i nie zawsze ma konflikt sumienia. Coraz więcej osób uważa, że Kościół nie powinien zajmować się tym działem życia człowieka - mówił dr Leonowicz.

"Wypowiedzi wyłącznie na sprzedaż"

- Jesteśmy epatowani wypowiedziami wielu polityków, którzy przed kamerą są wręcz bardzo radykalni w swoich wypowiedziach. Życie pokazuje, że wielu z nich w różnych sytuacjach zachowywało się zupełnie inaczej. Mam wrażenie, że sporo tych wypowiedzi jest wyłącznie na sprzedaż, do celów pijarowych - podkreślał gość Radia TOK FM.

Janiszewski dziwił się, że choć księża od lat głoszą rzeczy sprzeczne z wiedzą medyczną, a środowisko lekarskie do dziś się nie zbuntowało. - To wieloletni wpływ Kościoła i przekonanie, że nie można z tą instytucją dyskutować - rozłożył ręce dr Leonowicz.

Więcej o:
Komentarze (34)
Geje żyją krócej? Seksuolog: To nie ma racji bytu jako statystyka. Ale ludzi można przerazić
Zaloguj się
 • paastafarai

  Oceniono 4 razy 0

  "Po jednym z wykładów, jakie miałem w Dublinie, ktoś spytał mnie, co sądzę o bardzo w tym momencie nagłaśnianych przypadkach molestowania seksualnego dzieci przez katolickich księży w Irlandii. Odpowiedziałem, że jakkolwiek potwornym czynem jest takie molestowanie, to w sumie w dłuższej perspektywie czyni ono dziecku mniejszą psychologiczną szkodę niż samo wychowywanie w wierze katolickiej."
  "Bóg urojony" prof Richard Dawkins

 • stanimager

  Oceniono 4 razy 2

  Pedofile koscielni zyja dlugo i bez niepokojenia.

 • Jacek Kozłowski

  Oceniono 9 razy 5

  Pan rzecznik najwidoczniej nie dożyje wieku emerytalnego. Przecież jego twarz przyjęła tyle oralnych dewastacji, że aż ma problem z wymową sz, cz, i coś tam, coś tam... Rzecznikiem kurii nie jest się ot tak, nieprawdaż?

 • plorg

  Oceniono 8 razy -2

  "Z natury rzeczy te dane muszą być odpowiednio spreparowane."

  "Mocny" "argument" z natury rzeczy oczywiście

 • elzbieta09

  Oceniono 10 razy 6

  księża od lat głoszą rzeczy sprzeczne z wiedzą medyczną
  ____________________________
  Panu rzecznikowi kurii polecam obejrzenie filmu "Trembling before G-d", o ile zna angielski. Jest to film dokumentalny o homoseksualistach zaangażowanych religijnie, bezskutecznie próbujących zmienić swoją orientację seksualną.

 • turpin

  Oceniono 11 razy 7

  Te 'badania' były swego czasu dość sławne i ich metodologię poddano je miażdżącej krytyce.

  Jakiś aktywista u szczytu epidemii AIDS, a przed wprowadzeniem HAART, po prostu przeszukiwał nekrologi w prasie gejowskiej i zbierał dane o wieku zmarłych. Potem porównał to z danymi populacyjnymi, no i wyszło mu mniej wiecej to, co cytuje Rzecznik Epidiaskopu.

 • aussenseiter

  Oceniono 16 razy 12

  Ch..azan wam do tego, czy homoseksualisci umieraja wczesniej, czy pozniej. Zajmijcie sie lepiej wasza kadra pedofilska.Bo ludzie sie kiedys moga tak zdenerwowac, ze dlugo nie pozyja.

 • olecki11

  Oceniono 19 razy -13

  skoro pan sikorski tak bardzo kocha żydów to dlaczego wraz z małżonką nie przeniesie się do izraela lub usa ? bardziej lubi żreć i pić za pieniądze gojów ? oczywiście żydostwo nie da komentować niczego co dotyczy ich pobratymca

 • bruennhilde

  Oceniono 20 razy -2

  Odbyt jest częścią układu pokarmowego a nie narządem płciowym i używanie go niezgodnie z przeznaczeniem może być ryzykowne. Ten fakt nie ma nic wspólnego z katolicyzmem, a tylko biologią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX