Ks. Lemański: Cieszę się, że byłem na Woodstocku. Ale niektóre słowa mogłem lepiej przemyśleć

- Cieszę się, że byłem na Przystanku Woodstock. Ale padło tam jedno czy dwa słowa, które można by lepiej przemyśleć - powiedział ks. Wojciech Lemański po spotkaniu w Kurii Warszawsko-Praskiej, gdzie tłumaczył się ze swoich wypowiedzi wygłoszonych podczas festiwalu. Duchowny nie zostanie ukarany za swoje wystąpienie.
- Złożyłem obszerną relację z mojej obecności na Woodstocku. Wydaje mi się, że można by ją streścić jednym zdaniem: cieszę się, że tam byłem - tak zaczął swoje krótkie wystąpienie po spotkaniu z abp. Henrykiem Hoserem były proboszcz parafii w Jasienicy, ks. Wojciech Lemański.

"Moim zamiarem było..."

Ksiądz dodał, że na festiwalu z jego ust "padło jedno lub drugie słowo, które można by lepiej przemyśleć, albo też jakiegoś słowa zabrakło". - Moim zamiarem było pojawienie się tam jako katolicki kapłan zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski, i zachowania młodych ludzi, którzy mnie słuchali, wskazują, że tak moją obecność tam odczytywano - dodał.

- Mój przekaz trafił jednak do szerokich kręgów społeczeństwa, a nie był skierowany do wszystkich - tak ks. Lemański mówił o kontrowersjach, które pojawiły się po jego wystąpieniu podczas XX Przystanku Woodstock.

Abp Hoser przyjął tłumaczenia

Chodzi o słowa: - Czy nasi biskupi się zmienią? Prawdopodobnie nie. Jeden z biskupów, który był moim profesorem w seminarium, właśnie kiedy mówiliśmy o tym, że nie podoba nam się skostnienie Kościoła i ci biskupi, którzy mówią właściwie do ścian, a nie do ludzi, powiedział nam coś takiego: "to pokolenie musi wymrzeć. Brzydkie słowa, ale oni się już nie zmienią.

Po tych wypowiedziach spekulowano, że ks. Lemańskiemu grozi nawet zawieszenie w obowiązkach, jednak dziś jego wyjaśnienia zostały przyjęte przez abp. Hosera.

- Warto zaznaczyć, że ta burza, która wybuchła po moim wystąpieniu, to zasługa m.in. dziennikarzy. To była samonakręcająca się spirala. Ksiądz biskup nie dostrzegł po obejrzeniu mojego całego wystąpienia nic, co byłoby niewłaściwe - wyjaśniał ks. Lemański. - To było wystąpienie skierowane do młodych ludzi na festiwalu. Inaczej przemawia się do kleryków w seminarium i ludzi w kościele, a inaczej do młodych na Przystanku Woodstock - dodał.

"Jeśli kogoś uraziłem, przepraszam"

Ks. Lemański oświadczył, że nie wycofuje się z żadnego ze słów wypowiedzianych na Woodstocku. - Niektórym mogło się zdawać, że chcę powiedzieć coś innego, niż mówiłem. Jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam. Nikomu nie chciałem zrobić krzywdy czy przykrości - mówił.

Kapłan powiedział też, że podczas Przystanku wyspowiadał wiele osób. - Przydałem się nie tylko jako ten, który odpowiada na pytania, ale także jako ten, który pomaga pojednać się z Bogiem - oświadczył.

Lemański poinformował, że przyjął nominację do pracy jako duszpasterz w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii. - To trudne wyzwanie, ale jest na pewno bardzo potrzebne. Będę się starał zgodnie z zleceniami lekarzy poznać pacjentów oddziałów Centrum i służyć im swoim słowem i posługą sakramentalną - powiedział.

"Będę uczestniczył w niektórych liturgiach w Jasienicy"

- Ksiądz arcybiskup wysłuchał mojej relacji na temat mojego udziału w dialogu chrześcijańsko-żydowskim. Zaakceptował moją działalność na tym polu i prosił, abym częściej niż dotychczas informował go o moich działaniach - powiedział ks. Lemański.

- Rozmawialiśmy też na temat parafii w Jasienicy. Ksiądz arcybiskup wyraził zgodę na mój udział w niektórych liturgiach. W najbliższą niedzielę wezmę udział w obchodach 110-lecia tamtejszej straży pożarnej, oczywiście za zgodą miejscowego proboszcza i przy jego udziale - oznajmił kapłan.

- Spotkanie ks. Lemańskiego i abp. Hosera to dowód, że jesteśmy w żywym Kościele, a miłosierdzie to to, co w Kościele dominuje. Bardzo się cieszę, że ks. Lemański będzie się realizował jako kapłan ds. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Myślę, że podobnie odbiera to abp Hoser. To nowy początek - ocenił spotkanie rzecznik prasowy Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki.Więcej o zapowiedziach rozmowy ks. Lemańskiego i abp. Hosera >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (189)
Ks. Lemański: Cieszę się, że byłem na Woodstocku. Ale niektóre słowa mogłem lepiej przemyśleć
Zaloguj się
 • mozilla253

  0

  www.petycjeonline.com/forum/105767/start/200#212

 • sgrzesiek21

  Oceniono 1 raz -1

  Widać ks. Lemański czuje się dobrze wśród celebrytów, którzy do młodzieży rzucają ze sceny: np. Owsiak: "ku...wa" itp...
  Może w ten sposób kupują sobie te kilkaset tysięcy zmanipulowanych "róbta, co chceta"...
  A ksiądz jeszcze fałszywie przywołuje słowa "Kochaj i rób, co chcesz"! Co brzmi zachęcająco w tamtej atmosferze do rozpasałego seksu bez odpowiedzialności...

 • iszaki

  Oceniono 2 razy 2

  Czysta, zimna kalkulacja. Te hosery nie są takie głupie żeby sobie jeszcze bardziej w kolano strzelać w tym momencie. Posłuchali, poczytali komentarze pod wypowiedziami i zrozumieli, że im się to teraz nie opłaca. Nagle mamy wielką przyjaźń, tolerancję i nowy początek.

 • disloyall

  Oceniono 2 razy -2

  To dla palikociarni b. zla wiadomosc (Hartman co ty na to kundlu?),

  -ale dla Polski dobra. I niech tak zostanie

 • dev99999

  Oceniono 2 razy 0

  To dlaczego GW nie dała pełnej wypowiedzi tylko wyrwaną z kontekstu? Proszę się teraz pokajać.

 • niewierny tomasz

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli najważniejsze wiadomości w mediach, są o tym, co i kiedy jakiś klecha pierdnął,albo że go porwali itp., to wiadomo gdzie jesteś.

 • mttt27

  Oceniono 6 razy 0

  Kościół katolicki obecnie nie przedstawia żadnej wartości. To mafia wroga człowiekowi ,zbierająca w swoich szeregach z reguły różne szuje i ciemne menty, zdarzają się wyjątki ale niestety nieliczne. Ta większość złych to ludzie o paskudnych charakterach i ciemnych intencjach, najgorszy element łasy na pieniądze, władze, inne przywileje i dobra oraz przyjemności. Sama zgnilizna moralna i patologia. Ci nieliczni dobrzy raczej rzadko się im zdarza zajść dalej.

 • doomsday

  Oceniono 5 razy -3

  Ortodoksyjni Żydzi w Jeruzalem uciekają przed koparką . Palestyńczyk zabił jednego z nich, potem zastrzeliła go policja. :

  www.repubblica.it/esteri/2014/08/05/foto/gerusalemme_l_attentato_visto_dai_condizionatori-93150671/1/?ref=HREC1-3#2
  A swoją drogą skoro Lemański nosi jarmułkę, to może zapuści też pejsy, jak ci tu na zdjęciu ?
  Z celebrytów na Woodstocku nie było ani jednego Polaka. Bogusław Linda też jest
  Żydem, jakby ktoś z młodzieży nie wiedział . Widać z profilu najlepiej jego semickie rysy.

 • costamholik

  Oceniono 6 razy -2

  A co Hoser miał zrobić? Pan Lemański to już celebryta. A z celebrytą się nie wygra. I bardzo dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX