Dr Bem: Kościołowi nie podoba się konstytucja? To może zróbmy ustawę jak dla innych

- Gorliwi katolicy nie będą wtedy do niczego zmuszani: ani do wykonywania aborcji, ani zawierania małżeństw jednopłciowych. I wreszcie utracą możliwość, by swoje własne osobiste poglądy religijne narzucać innym, że gdy im się na to nie pozwala, są dyskryminowani i prześladowani - pisze w ?Rzeczpospolitej? dr Kazimierz Bem, pastor ewangelicko-reformowany.
Sprawa doktora Chazana tak naprawdę nie jest sporem o granicę ludzkiego sumienia. Jest to klasyczny przypadek sporu o zakres swobody praktykowania religii - pisze w"Rzeczpospolitej" Kazimierz Bem. - A ta nie jest w polskim prawie absolutna i niczym nieograniczona. Dyrektor Chazan użył państwa i swojego stanowiska , by narzucić swoją własną religię i swoją własną etykę tym osobom, które ich nie podzielały. Jest to niedopuszczalne zarówno moralnie, jak i prawnie. To on naruszył konstytucję i prawa innych - nie odwrotnie - pisze w "Rzeczpospolitej" Kazimierz Bem, doktor prawa i pastor ewangelicko-reformowany.

Niestety - jak zauważa dr Ben - trend "nawracania prawem" trwa już od 1989 roku. - Niezwykle istotni w tym procesie okazali się prawnicy, w tym niestety Trybunał Konstytucyjny, który dokonywał i wciąż dokonuje cudów ekwilibrystycznych, aby nie podpaść Kościołowi - pisze Bem.

A może zmienić konstytucję?

I dalej: - Skoro Kościół rzymski w Polsce nie czuje się związany arcykonserwatywną konstytucją z 1997 roku, być może nadszedł wreszcie czas, by ją zmienić. By słabą "bezstronność" (o której pisał w swoim głośnym tekście minister Królikowski) państwa w sprawach światopoglądowych zastąpić "świeckością". By stosunków państwo - Kościół nie regulował korzystny dla Kościoła konkordat, ale zwykła ustawa - podobnie jak z innymi Kościołami w Polsce.

Bem apeluje również, by wprowadzić nie tylko związki partnerskie, ale wprost małżeństwa jednopłciowe. - Nie ma żadnych racjonalnych ani naukowych powodów, by dalej dyskryminować nieheteroseksualnych Polaków w ich życiu rodzinnym - pisze dr Bem.

Dodaje również, że należy pozwolić dorosłym Polakom decydować o swoim życiu - ma na myśli m.in. in vitro lub aborcje.

Jak to jest z dyskryminacją

Jego zdaniem również ustawa zlikwidowałaby ukryte dofinansowanie Kościoła, który miałby utrzymywać się ze składek, a uroczystości państwowe miałyby charakter świecki, a nie formę mszy. - Gorliwi katolicy nie będą do niczego zmuszani: ani do wykonywania aborcji, ani zawierania małżeństw jednopłciowych. I wreszcie utracą możliwość, by swoje własne osobiste poglądy religijne narzucać innym, że gdy im się na to nie pozwala, są dyskryminowani i prześladowani. Nadszedł czas, by po "25 latach wolności" konserwatywni panowie przestali nawracać nas za pomocą prawa - kończy dr Bem.

Osiatyński: Polska powinna wypowiedzieć konkordat

Komentarze (49)
Dr Bem: Kościołowi nie podoba się konstytucja? To może zróbmy ustawę jak dla innych
Zaloguj się
 • kotgrzeska

  0

  ten dr. to nie kumaty facio
  Nie załapał, ze to nieklikający przed księdzem premier Tusk
  mający ministrów i vice PO, Bufetowa w Opus Dei,
  dba by urzędnicy Watykanu byli ponad prawem III RP

 • zaruwus

  Oceniono 2 razy 0

  Witam,
  czekam na odpowiedzi katolików, który zawsze uważają ze są atakowani

 • ador43

  Oceniono 2 razy 0

  Dopoki paajeczyna zbrodniczegokosciolakatolickiego w osobach Krolikowskich ,Biernatow,Durdziokow i innych arcyszpiegowopusdei bedzie nas otaczac,dopoty nasze Panstwo bedzie sie staczac w ciemnote i zabobonkatolicki.Precz z wladz panstwowych slugusomwatykanskimzopusdei.

 • w.ciemie.bity

  Oceniono 18 razy 14

  Pastor Kazimierz Bem ma 100% racji.
  Dziwi mnie tylko, że niby wykształceni hierarchowie kościoła katolickiego tego nie wiedzą.
  I zamiast łączyć i jednoczyć nas wszystkich Polaków, to jątrzą.

 • maryla5-3-2

  Oceniono 16 razy 14

  Podpisuje sie pod tym madrym komentarzem zarowno jedna jak i druga reka.

 • cillian1

  Oceniono 19 razy 15

  nie można napisać czegoś takiego:
  - katol będzie karany przez prawo i przez swojego biskupa
  - kara świecka zapisana jest w kodeksie karnym i cywilnym
  - kara kościelna, to kwestia biskupa
  - każde przewinienie katolika w Polsce, jest automatycznie wysyłane do jego kurii, czy na plebanię (koszt wysłania informacji, ponosi przedstawiciel religii w Polsce).

  K..wa, myślcie wy debile w sejmie, bo chyba was zwolnię!
  Tylko jednym głosem.... to chyba mało!

 • rasmc

  Oceniono 34 razy 32

  To Polak? Niemożliwe, jakoś tak zbyt z sensem gada.

 • jaroslavhasek

  Oceniono 28 razy 22

  Klechy, przeciwstawcie się prawu grawitacji i wy3,14erdalajcie w kosmos.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX