Rosja grozi BBC. Roskomnadzor może zablokować jego strony internetowe. To zemsta za opublikowany wywiad

Polskie jabłka, amerykańska whiskey, a teraz na cenzurowanym w Rosji mogą znaleźć się brytyjskie media. Administracja Putina może zablokować rosyjskojęzyczną stronę BBC za to, że opublikowano tam wywiad z artystą nieprzychylnym władzy, który organizuje happening dotyczący zwiększenia autonomii Syberii. Dla władz są to zaś działania ?wywrotowe?.
Sprawę rosyjskich gróźb opisuje portal gigaom.com , który na co dzień zajmuje się nowoczesnymi technologiami. Od kilku dni w Rosji trwa akcja blokowania stron internetowych dotyczących tzw. Marszu o federalizację Syberii. Inicjatywa ta ma na celu wysondowanie nastrojów wśród mieszkańców Syberii dotyczących zwiększenia autonomii tego regionu.

Poglądy niezgodne ze stanowiskiem władz? Zablokować

Czym zaś "zawiniło" BBC? Otóż na swojej rosyjskojęzycznej stronie redakcja opublikowała wywiad z Artiomem Łoskutowem, artystą, który jest autorem happeningu. Mimo nacisków i żądań ze strony Rosjan BBC nie zgodziło się usunąć ze strony rażącego władze wpisu. A w tej sytuacji, zgodnie z rosyjskim prawem, Agencja Nadzoru Telekomunikacyjnego (Roskomnadzor) może zablokować tamtejsze strony BBC.

fot. www.bbc.co.uk/russian/

Pierwsze serwisy padły już ofiarą cenzury

Według dziennika "Izwiestia" dziś Roskomnadzor wystąpił już z oficjalnym żądaniem usunięcia treści, które wg jego interpretacji mogą "nawoływać do protestów, wzmagać aktywność ekstremistów bądź nawoływać do wystąpień przeciwko porządkowi prawnemu".

Do tej pory urzędnikom Putina udało się zablokować treści dotyczące "Marszu o federalizację Syberii" w portalach Slon.ru oraz w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (100)
Rosja grozi BBC. Roskomnadzor może zablokować jego strony internetowe. To zemsta za opublikowany wywiad
Zaloguj się
 • jan.58

  Oceniono 1 raz 1

  Jak blokować to blokować!
  arturprosty.blogspot.com/2014/07/blokada-kaliningradu-sposobem-na-putina.html

 • stanimager

  Oceniono 2 razy 2

  Zamiast Russkaja służba Putinskaja służba. Nu wot.

 • stanimager

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast Russkaja służba Putinskaja służba. Nu wot.

 • mielis

  Oceniono 3 razy -3

  Ja też uważam, że Rosjanie powinni dać wolność opozycji taką samą jaką żydzi dają Palestyńczykom w strefie gazy...

 • krawat23

  Oceniono 3 razy 1

  To jest, jak mówia Rosjanie"posledniaja popytka wyjti za muż". Projekt "Chodorkowski" nie udał sie, projekt "Nawalny" również, opozycja, mimo poważnego wsparcia zagranicznego, ma śladowe poparcie w społeczeństwie (choć zachwyconych sytuacją w swoim kraju Rosjan nie jest tak dużo), Proponuje sie nowe hasło "car Putin jest w porządku, niedobrzy sa lokalni urzędnicy" . Pomysł nie jest głupi , odwrócona sytuacja na Ukrainie. Moze mieć pewne poparcie, nie duże jednak. Tym razem, w odróznieniu od projektu "Nawalny" jest to odwolanie sie bezpośrednio do prowincji, która nie lubi Moskwy. Tam jest du zo frustracji oraz mnóstwo ambitnych karierowiczów, dla których to może być szansa na dorwanie sie do władzy czyli pieniędzy. Ci ambitni maja 30-40 lat i "nie zdążyli" na podział łupów za Jelcyna.

 • r-mi

  Oceniono 6 razy -2

  Czyli co, ruski przewrót na krymie zły, "nasz" (niemiecki) przewrót na ukrainie czy jakieś nowe działania na syberii ... takie dobre :) Przydałoby się, żeby lemingi nauczyły się chociaż stosować te same standardy do oceny rzeczywistości. Tak samo jeśli chodzi o poszanowanie dla demokracji którą podcierają sobie gęby, bo ja nie wiem czy większym "dyktatorem" jest Putin czy nowe władze w kijowie, wybrane nie w wyborach a siłą durnego motłochu.

  Albo potępiamy bezprawne przejmowanie władzy czy terytoriów innych państw albo się temu sprzeciwiamy. Nie rozumiem w czym te gazetowe pieski które wciąż ujadają są lepsze bądź gorsze od Putina i tamtejszej propagandy. Jedno i to samo gó....

  Pewna grupa ukraińców chce zarżnąć demokratycznie wybranego prezydenta i rozwala w pył pół miasta - "pokojowy przewrót". Putin wchodzi na krym - "wypowiedzenie wojny niezgodne z prawem międzynarodowym".

  Ciekawe czy gdyby moherowe babcie ruszyły na sejm to tak samo durne pospólstwo bredziłoby o "pokojowej zmianie władzy" i "dyktatorze Pawlaku". Bo zdaje się u nas też kraj podzielony mniej więcej pół na pół.

 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 2

  Czyli wolność dla Krymu, a raczej jego zagarnięcie jest OK ? A co z innymi małymi, często mafijnymi republikami im też Rosja chce dać "wolność", to może dajmy ją wszystkich grupom etnicznym w granicach Rosji, ile zostanie z dzisiejszego obszaru ? Może kiedyś Rosjanie zostaną mniejszością u siebie samych ;)

 • pawel.lewski

  Oceniono 9 razy 1

  Odciąć soviecką swołocz od Internetu w ogóle, wtedy będą sobie mogli grozić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX