Białoruś. Czerwony stopień alarmu z powodu upałów

03.08.2014 15:10
Słońce

Słońce (fot. Gazeta.pl)

Czerwony, najwyższy stopień alarmu pogodowego ogłoszono na Białorusi z powodu utrzymujących się od wielu dni upałów przy braku deszczu. W sobotę został pobity dzienny rekord temperatury dla całego kraju - 35,5 stopni C.
Temperatura sięgnęła w sobotę w białoruskiej stolicy 34,5 stopni Celsjusza, co oznacza, że został pobity dzienny (2 sierpnia) rekord temperatury dla białoruskiej stolicy sprzed 78 lat, wynoszący 33 stopnie. Jednocześnie w mieście Kościukiewicze na wschodzie Białorusi padł rekord dzienny dla całego kraju - słupek rtęci wzrósł tam do 35,5 stopni C.

Dziś oczekuje się w Mińsku jeszcze wyższej temperatury - 35 stopni. Oznacza to, że może zostać pobity zarówno rekord Mińska dla 3 sierpnia, wynoszący 34,6 stopni, jak i rekord temperatury w białoruskiej stolicy od chwili rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych, wynoszący 35 stopni.

Urząd hydrologiczno-meteorologiczny zaleca mieszkańcom m.in., by nie przebywali na słońcu w godzinach od 12 do 16, ograniczyli jazdę samochodem i w żadnym wypadku nie zostawiali dzieci w stojącym pojeździe nawet na krótki czas, a także by pili dużo wody i zrezygnowali z intensywnego sportu oraz z alkoholu.

Władze ostrzegają, że upały mogą zwiększyć liczbę wypadków z powodu odkształcenia szyn kolejowych oraz asfaltowego pokrycia dróg, a także pożarów.

Rekord - 38 stopni

Już wcześniej w związku z upałami wolontariusze zaczęli rozdawać butelki z wodą pitną w Mińsku, Brześciu i Homlu, a Ministerstwo Gospodarki Leśnej wprowadziło zakaz wstępu do lasów w niektórych rejonach czterech obwodów: mińskiego, witebskiego (północ), grodzieńskiego (zachód) i homelskiego (wschód). Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zaapelowało zaś, by nie rozpalać ognisk i nie palić papierosów w lasach.

Według danych tego resortu z piątku od początku lata wybuchło już 278 pożarów na powierzchni prawie 93 ha, najwięcej w obwodzie mińskim i homelskim.

Absolutny rekord temperatury padł na Białorusi 20 sierpnia 1946 r. w Wasilewiczach na południowym wschodzie, kiedy to słupek rtęci wzrósł do 38 stopni C.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (22)
Białoruś. Czerwony stopień alarmu z powodu upałów
Zaloguj się
 • kichchi

  Oceniono 15 razy -9

  niechaj zapłonie te sqrwysynskie sezonowe panstewko

 • Derek Kovalsky

  Oceniono 18 razy 10

  Od kiedy to ułamki odmieniają się w liczbie mnogiej? Chyba ktoś powinien wrócić do szkoły, tyle błędów w artykule. 34,6 stopnia, 35,5 stopnia. Dodatkowo użyta półpauza wygląda jak dywiz przy liczbie, dając wrażenie temperatury ujemnej.

 • kecaw02

  Oceniono 10 razy -6

  amerykański łącznik nadaje: wps.neon24.pl/post/111532,swiat-skazany-na-zaglade-przez-nonoszalancje-zachodu

 • micdep

  Oceniono 14 razy -8

  ta pogoda to wina Putina ...

 • micdep

  Oceniono 54 razy 2

  a taki to mial byc tyran a tu wiecej dba o swoich jak ten Tusk czy kaczka ... i gdzie ci co go nikogo nie lubia ze wschodu !!!

 • anty_globalista

  Oceniono 56 razy -8

  Zamienię tyfuska na Łukaszenkę.

  W Polsce maja w d*e zdrowie publiczne - i żadnych oficjalnych komunikatów władzy jkak sobie radzić z takimi upałami, czy pomocy bezpośredniej - kurtyn wodnych w miastach, cystern z wodą do picia dla przechodniów.

  Obywatele są tylko do płacenia na ośmiorniczki i dupy wołowe dla rządowej kliki.

 • dio62

  Oceniono 38 razy -2

  kolejne represje Łukaszenki, zakaz wstępu do lasu a szczytem jest zakaz palenia w lesie

 • rothschild

  Oceniono 14 razy -6

  Czy "przyroda" posłucha łukiego Łukaszanki czy postąpi jak z Putinem? www.youtube.com/watch?v=8_3go4--cMk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje