Zawiadomił prokuraturę o internetowej mowie nienawiści. Teraz piszą do niego: "Jest na ciebie wyrok. Będziesz zlikwidowany"

- Takie nienawistne wiadomości pojawiały się co kilka minut. Było ich pewnie kilkadziesiąt, w tym z 10 gróźb śmierci - mówi Jaś Kapela. Z taką reakcją spotkał się po tym, gdy zawiadomił prokuraturę o mowie nienawiści wobec muzułmanów na jednym z fanpage'y.
"Życzę ci żebyś zdechł na raka, jak ci pasuje islam to w******alaj do Arabii Saudyjskiej pajacu, i naszej religii nie dotykaj", "c**j z Tobą i Twoim życiem. Spalić Cię na stosie!", "oby Ci jakiś muslim rodzinę zgwałcił c**lu" - to tylko kilka wiadomości, które w ostatnim czasie dostał na Facebooku Jaś Kapela. Ale było ich znacznie więcej. Wiele z nich Kapela opisał w swoim felietonie w " Krytyce Politycznej ".

- Wczoraj jakiś koleś napisał mi, że dostałem wyrok w imieniu Polski Niepodległej i do 3 sierpnia zostanę zlikwidowany - mówi Kapela w rozmowie z Gazeta.pl. I choć traktuje te zapowiedzi z dystansem, przyznaje, że w ostatnich dniach spotkał się z istną falą podobnych wiadomości. Dlaczego?"Tępić, tępić, tępić!"

W zeszłym roku Kapela postanowił poinformować prokuraturę o tym, co przeczytać można na facebookowym fanpage'u "Nie dla islamizacji Europy". Wiele znajdujących się tam wpisów to jawne nawoływanie do nienawiści (np. "Z muzolami się nie rozmawia. Do muzoli się strzela", "tępić, tępić, tępić!").

- Odpisali mi, że nie będą wszczynać postępowania. Byłem więc bardzo zdziwiony, kiedy ostatnio dostałem pismo, że warszawska prokuratura jednak zajmie się tą sprawą - mówi.

Kilka dni temu " Gazeta Wyborcza " poinformowała, że twórcę strony "Nie dla islamizacji Europy" - Damiana Kowalskiego, odwiedziła policja. Przeszukano jego mieszkanie, przejrzano komputer. Jest podejrzany o "nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych".

Z artykułu wynikało jednoznacznie, jaką rolę w całej sprawie odegrał Kapela. Dlatego wkrótce potem przeciwnicy islamu skupieni wokół fanpage'a dosłownie zalali go wiadomościami pełnymi nienawiści.Groźby co 10 minut

- Przez pierwszą dobę takie nienawistne wiadomości pojawiały się co kilka minut. Było ich pewnie kilkadziesiąt, w tym z 10 gróźb śmierci - mówi Kapela. Twierdzi, że za bardzo się nimi nie przejmuje. Wiele z nich postanowił wyśmiać w filmiku, który nagrał i opublikował w serwisie YouTube.- Nie boję się. Myślę natomiast, że mamy tu do czynienia z szerszym, polskim problemem z agresją. Dziwi mnie, że ludzie nie są w stanie inaczej reagować, tylko właśnie wyzwiskami, groźbami. Że nie zgadzając się ze mną działają wedle jakiejś takiej "kryminalnej" logiki - mówi.

"Chciałem zwrócić uwagę na problem"

Gróźb i wyzwisk było jeszcze więcej po tym, gdy na facebookowym fanpage'u "Żelazna logika" pojawiło się stare zdjęcie Kapeli przedstawiające go na tle ściany z napisem "papierz c**j, Polska ku**a". Niektórzy z internautów piszących do niego zapowiadali, że niejako "w rewanżu" doniosą teraz, że Kapela obraża nasz kraj.

- Nie sądzę, żeby prokuratura podeszła poważnie do zgłoszenia, że jakiś gość stoi na tle obraźliwego napisu. To byłby zabawny precedens. Wydaje mi się, że organy ścigania mają lepsze rzeczy do roboty - twierdzi felietonista "Krytyki Politycznej".

Kapela zauważa także, że trudno mówić o symetrii między nawoływaniem do palenia meczetów i zabijania muzułmanów, a nawet najbardziej wulgarnym stwierdzeniem odnoszącym się "abstrakcyjnego bytu państwowego". - Przecież nie wzywałem do mordowania Polaków - mówi.

Czy także w sprawie gróźb pod swoim adresem Kapela zwróci się do prokuratury? Twierdzi, że nie podjął jeszcze decyzji.

- Nie chcę z tego robić sprawy osobistej. Nie będę zgłaszał wszystkich, którzy mnie wyzywają czy obrażają. Chciałem zwrócić uwagę na pewien problem społeczny, którym jest polska nienawiść do muzułmanów. A to, że ludzie są głupi i wysyłają mi groźby? Nie wydaje mi się, żeby to było realne zagrożenie. Nie wiem, czy będę to zgłaszał - mówi.

Więcej o:
Komentarze (546)
Zawiadomił prokuraturę o internetowej mowie nienawiści. Teraz piszą do niego: "Jest na ciebie wyrok. Będziesz zlikwidowany"
Zaloguj się
 • Estera Mrówka

  0

  jakie to ma znaczenie, co kto zrobił dla świata, pan Jan sprzeciwił się chamstwu, nie ważne w kogo jest wymierzone - jest niedopuszczalne i wymaga reakcji. Brawo !

 • elq_1

  0

  Pawka Korczagin? A mówią, że Polacy to nie donosiciele!

 • oland23111966

  Oceniono 1 raz 1

  Ja temu dzieciakowi podoba sie muzułmanizm niech jedzie do syrii...od razu go zetna...

 • nietyp

  Oceniono 4 razy 4

  A może Jaś Kapela - dla równowagi - zawiadomi prokuraturę w krajach islamskich o mordach dokonywanych na nie-islamistach... Ach, zapomniałem, że w tych krajach to jest legalne... I w nagrodę idzie się za takie mordy do islamskiego nieba!!!

 • marcin kowalski

  Oceniono 4 razy 4

  Jasiu jedź do Paryża do jakiejś islamskiej dzielnicy np. Saint Ouen i tam poucz troszke o tolerancji i miłości :)

 • benek.z.gw

  Oceniono 3 razy 1

  Biedny Jasiu. Nie wiem co pisał ale z tego filmu widać, że ma zaburzenia.
  Jeśli na portalu prowokował tak jak w filmie to rzeczywiście troll, który nie rozumie ze jak prowokuje to zęby może stracić i żadne pieniądze rodziców przed tym go nie uchronią.
  Nienawiść jest, była i będzie i po to jest religia aby te cechy ludzkie tonować.
  Jeśli Jasiu występował przeciw religii panujące w naszym kraju i przeciwstawiał jej islam to osiągnął cel do jakiego zmierzał.Już sam wygląd Jasia sugeruje, że nie jest to zdrowy i szczęśliwy człowiek.
  Ma rozgłos dzięki wyborczej.
  Pobluzgał sobie publicznie.
  Życzę ci Jasiu aby Bóg ci pomógł.
  Jeśli pijesz i ćpaśsz to odłóż to.
  nienawiść to nie jest to o czym piszesz w wirtualu. Ona jest w realu i jeśli się nie zmienisz to jej doświadczysz ale nie wirtualnie.
  Może walcz z nienawiścią wespół z kościołem KK a nie z wyborczą.
  Wyborcza sieje nienawiść.Jest antypolska i antykatolicka dlatego nie dziwi, że ten materiał nie na niej.
  Wygląda, że jesteś produktem GW, ale nie znam sprawy i oceniam tylko po pozorach.

 • ozjasz_z_kpzu

  Oceniono 5 razy 1

  Biedne dziecko z tego Jasia, co chwila linki do tych muzułmanów - nie bój się chłopcze, judeobolszewia tylko tak straszy, to nie Strefa Gazy. Mam nadzieję, że już się od dzieciaka odczepicie. Całe szczęście, że Jaś sam raczej nie bierze tego zbyt serio, ale żeby skarżyć się akurat samej judeobolszewii, aj-waj... to trzeba mieć tupet.

 • sztorc.kosy

  Oceniono 9 razy 1

  Jasiu, oni chcą dla ciebie jak najlepiej. Umierasz za wiare i Allach od razu bierze cie do raju, a tam same dziewice, nie to co te Polki, i w ilościach ile zdołasz poobracać. No ustawiony będziesz do końca życia!

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 5

  Polska katolicka. Tak kler wpaja młodzieży zasady tolerancji i miłości bliźniego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX