Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu

Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu

Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu (RIA NOVOSTI/REUTERS)

Niemcy i Rosja od kilku tygodni pracują nad tajnym planem zakończenia kryzysu na Ukrainie - informuje ?The Independent?. Zdaniem brytyjskiego dziennika porozumienie negocjowane pod patronatem Merkel i Putina zakładałoby zagwarantowanie przez Rosję suwerenności Ukrainy w zamian za uznanie przez państwa zachodnie aneksji Krymu.
Zdaniem dziennikarki "The Independent" plan zakłada, że Rosja pozwoliłaby Ukrainie na swobodne podpisywanie umów handlowych z Unią Europejską i zagwarantowałaby jej suwerenność. Moskwa miałaby także zaoferować Ukrainie wieloletnią umowę na dostarczanie gazu w stałych cenach.

Putin musiałby też zapewnić, że Rosja przestanie wspierać prorosyjskich separatystów działających na wschodzie Ukrainy i przekazać temu państwu finansową rekompensatę za zerwanie umowy o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

W zamian Moskwa - jak pisze brytyjski dziennik - oczekuje uznania przez państwa zachodnie aneksji Krymu przez Rosję. To nie jest jedyny warunek. Ukraina musiałaby zobowiązać się, że nie będzie ubiegała się o członkostwo w NATO.

Negocjacje przerwane przez katastrofę boeinga

Te informacje zostały przekazane brytyjskiej dziennikarce przez "osobę blisko związaną z tymi negocjacjami". Zdaniem anonimowego informatora z inicjatywą opracowania planu pokojowego wyszła Angela Merkel. Kanclerz rzekomo osobiście kontaktuje się z Władimirem Putinem.

Informator dodaje, że negocjacje trwają już od kilku tygodni, ale przerwało je zestrzelenie nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Tajne rozmowy mają zostać wznowione, gdy w sprawie katastrofy ruszy międzynarodowe śledztwo.

"The Independent" nie zdołał uzyskać potwierdzenia tych informacji. W niemieckiej ambasadzie w Londynie brytyjska dziennikarka dowiedziała się jedynie, że "USA i Wielka Brytania raczej nie uznają aneksji Krymu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (427)
Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu
Zaloguj się
 • w.o.z.w

  0

  zaanektować niemcom bawarię i kresy wschodnie! Niech hitler 2 i stalin 2 potem uznają tą aneksję.

 • iszaki

  0

  A co mają Merkel i Putin do Ukrainy żeby ustalać między sobą jakieś zasady? Wara od tego kraju chciwe, kłamliwe szuje.

 • usmiech_prezesa

  0

  Rosja ma w nosie czy "wolnosc i demokracja" uzna przylaczenie Krymu do Rosji, czy nie. Rosja ma wazniejsze sprawy na glowie. Rosja ma na glowie BRICS + cala ameryke poludniowa i srodkowa ktora odwrocila sie tylkiem do Obamy.

 • nibypszczola

  0

  Q...wa q...wie łba nie urwie!

 • razb1947

  0

  Niech Merkel odda część Niemiec np.byłe NRD Polsce, ona nie może z Putinem dzielić Ukrainę,- Ukraina to suwerenne państwo.

 • genocidezionism

  0

  ze zdjęcia możnby wywnioskować ,że chyba Angela obciągneła Putinowi bo mu na ryju błogostan wystąpił

 • exexpat

  0

  Ten z lewej strony stolika nie dotrzymuje slowa, i juz sie krztusi smiechem.

 • Lucjan Krueger

  Oceniono 4 razy 2

  Nie doceniacie Niemców i Rosjan, To , że rozmawiają ze sobą to bardzo dobrze dla Europy ,a nie koniecznie dla USA. Dobrze ,że nie jest to restauracja w Warszawie chyba Sowa i Partnerzy ?. Na pewno Ukraina nie jest najważniejsza dla Berlina i Moskwy.
  Noworosja i tak powstanie ,ważne za jaką cenę.Niech Polacy zaczną myśleć o sobie,czas najwyższy !. Polskę można przejąć bez wojny na giełdach.Przemysł przetwórczy niedługo będzie przejmowany przez banki i pójdzie w obce ręce. Stary numer. Sankcje były ,zaplanowane wcześniej , jako element większej gry. Czekają nas w Europie zmiany.

 • rafkaok1

  Oceniono 2 razy 0

  Ile warte jest słowo ruskich?? Gwarancja? to kraj bez honoru i godności

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje