Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu

31.07.2014 16:39
Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu

Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu (RIA NOVOSTI/REUTERS)

Niemcy i Rosja od kilku tygodni pracują nad tajnym planem zakończenia kryzysu na Ukrainie - informuje "The Independent". Zdaniem brytyjskiego dziennika porozumienie negocjowane pod patronatem Merkel i Putina zakładałoby zagwarantowanie przez Rosję suwerenności Ukrainy w zamian za uznanie przez państwa zachodnie aneksji Krymu.
Zdaniem dziennikarki "The Independent" plan zakłada, że Rosja pozwoliłaby Ukrainie na swobodne podpisywanie umów handlowych z Unią Europejską i zagwarantowałaby jej suwerenność. Moskwa miałaby także zaoferować Ukrainie wieloletnią umowę na dostarczanie gazu w stałych cenach.

Putin musiałby też zapewnić, że Rosja przestanie wspierać prorosyjskich separatystów działających na wschodzie Ukrainy i przekazać temu państwu finansową rekompensatę za zerwanie umowy o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

W zamian Moskwa - jak pisze brytyjski dziennik - oczekuje uznania przez państwa zachodnie aneksji Krymu przez Rosję. To nie jest jedyny warunek. Ukraina musiałaby zobowiązać się, że nie będzie ubiegała się o członkostwo w NATO.

Negocjacje przerwane przez katastrofę boeinga

Te informacje zostały przekazane brytyjskiej dziennikarce przez "osobę blisko związaną z tymi negocjacjami". Zdaniem anonimowego informatora z inicjatywą opracowania planu pokojowego wyszła Angela Merkel. Kanclerz rzekomo osobiście kontaktuje się z Władimirem Putinem.

Informator dodaje, że negocjacje trwają już od kilku tygodni, ale przerwało je zestrzelenie nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Tajne rozmowy mają zostać wznowione, gdy w sprawie katastrofy ruszy międzynarodowe śledztwo.

"The Independent" nie zdołał uzyskać potwierdzenia tych informacji. W niemieckiej ambasadzie w Londynie brytyjska dziennikarka dowiedziała się jedynie, że "USA i Wielka Brytania raczej nie uznają aneksji Krymu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (427)
Zaloguj się
 • inwestor_ltd

  Oceniono 651 razy 449

  Gwarancie Rosji są mniej warte niż papier na którym je spisano! Kacapska Rosja to agresywna zakała ludzkości, której Amerykanie powinni pozbyć się któregoś dnia.

 • stanislaw_palooch

  Oceniono 440 razy 370

  Dlaczego nie używamy bardziej odpowiedniego w tej sytuacji tytułu: "Z ostatniej chwili: Czy Pakt Ribbentrop-Mołotow 2.0 udowodni iż historia faktycznie nie uczy nikogo niczego?"

 • vonkris

  Oceniono 396 razy 298

  gdyby to okazało się prawdą, to Angela jest skończona, a UE za własne pieniądze, wychoduje miliony nienawidzących ją za zdradę Ukrainców... nie mówiąc o tym, że głupotą jest dogadywanie się z Moskwą w chwili, gdy dobitnie się przekonaliśmy ile warte są umowy podpisywane przez Putina...

 • zigzaur

  Oceniono 461 razy 253

  Durnota.
  Po aneksji tzw. Sudetów we wrześniu 1938 Niemcy też gwarantowały integralność reszty Czechosłowacji. Że też niemieccy dyplomaci są tacy durni.
  Należy zażądać:
  - natychmiastowego i bezwarunkowego zwrotu Krymu Ukrainie
  - wypłacenia Ukrainie odszkodowań
  - wycofania wojsk moskalskich poza pas 1000 km od granicy z Ukrainą, Białorusią, Gruzją i krajami bałtyckimi - taka strefa zdemilitaryzowana
  - przekazania całej czarnomorskiej i bałtyckiej floty do dyspozycji NATO.

 • m-kow

  Oceniono 274 razy 244

  A podpisać mogą w Monachium...

 • krzywelustro

  Oceniono 223 razy 185

  "... a w zamian za to Rosja zagwarantowałaby integralność Ukrainy."

  Buuuuuuuuuuuuhahahahahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!

 • gruzja08

  Oceniono 196 razy 174

  Nowe Monachium !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje