"Będzie lepiej, niż było, szklanka została napełniona do połowy" - prof. Łętowska po wyroku TK

Prof. Ewa Łętowska

Prof. Ewa Łętowska (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Służby mogą nadal podsłuchiwać, ale jednak będzie lepiej, niż było - przekonywała w TOK FM prof. Ewa Łętowska, oceniając wyrok TK. Trybunał uznał za niekonstytucyjną nieprecyzyjność zapisów co do podsłuchów i brak niezależnego organu kontrolującego zasadność sięgania po billingi. Jak podkreślała prof. Łętowska, na poprawę sytuacji ogromny wpływ będą miały sądy. A wg oceny byłej RPO - "sądy nie są dość wnikliwe".
- Jeśli ktoś oczekiwał, że szklanka będzie całkiem pełna, to będzie trochę rozczarowany, bo szklanka jest do połowy pusta. Ale jeżeli ktoś był niezadowolony z istniejącego stanu, to ma szklankę do połowy pełną - tak prof. Ewa Łętowska komentowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie inwigilowania obywateli.

Przypomnijmy, TK uznał wczoraj za niekonstytucyjną nieprecyzyjność zapisów dotyczących podsłuchów i brak niezależnego organu kontrolującego zasadność sięgania po billingi.

TK niewiele więcej może

Jak podkreślała prof. Łętowska, sędziowie niewiele więcej mogli zrobić. Bo "operuje wyłącznie na przepisach, które zostały zaskarżone". - Jest więc trochę skrępowany. Musi więc wyrzucać z przepisów najbardziej zdegenerowane niekonstytucyjne kawałki. Trybunał nie dopisze niczego, nie doprowadzi tego wielbłąda do wodopoju, żeby się napił.

Jednak w ocenie byłej rzecznik praw obywatelskich i sędzi TK w stanie spoczynku "będzie lepiej, niż było - szklanka jest napełniona do połowy".

Interpretacja

Bardzo wiele zależy od postawy sądów, bo to sędziowie mają ostatnie słowo w przypadku wniosków służb dotyczących inwigilacji. A niedoprecyzowane przepisy otwierają drogę do dowolnych interpretacji.

- Przepraszam, że tak mówię, ale sądy w Polsce nie są dość wnikliwie. W zakresie stosowania prawa - tzw. sądowej praktyki - mamy zróżnicowane praktyki. Są sądy bardziej restrykcyjne i mniej. To bardzo poważne zjawisko. Ale to problem nie dla Trybunału Konstytucyjnego. To domena, którą powinien chyba się zająć Sąd Najwyższy.

Zobacz także
 • Bartłomiej Sienkiewcz Sienkiewicz wygrywa w Trybunale
 • Robert Tyszkiewicz 12 służb, tysiące agentów, miliard w budżecie i całkowita bezradność wobec podsłuchów. Polityk PO: Zdarzało się lepszym
Komentarze (8)
"Będzie lepiej, niż było, szklanka została napełniona do połowy" - prof. Łętowska po wyroku TK
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  0

  Trybunał Konstytucyjny w innych sprawach potrafiący zdobyć się na aż nadmierną stanowczość zachował się jak gimnazistka, która to i chciałaby i boi się.
  Z jednej strony dał wyraz temu, że rozpasanie inwigilacyjno-podsłuchowe służb specjalnych winno być powściągnięte, z drugiej de facto niczego w tym kierunku nie uczynił.
  Prof. Łętowska w swej ocenie wykazała nadmiar charakterystycznej dla siebie kurtuazji.

 • uzdek98

  Oceniono 3 razy -3

  w POlaczkowie platfusiarska bezpieka masowo podsluchuje obywateli ... to jest chichot historii, ze ktos podsluchal ich sekretarzy, kiedy zarli i zlopali, omawiajac kolejne 'deale' ....

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 5

  Jak podkreślała prof. Łętowska, na poprawę sytuacji ogromny wpływ będą miały sądy. A wg oceny byłej RPO - "sądy nie są dość wnikliwe".
  =================================================================
  Krótko mówiąc prawnicy załatwili sobie kolejne źródło dochodu, a wszystko zostanie po staremu. Jak zwykle - bicie piany i para w gwizdek.

 • rudi_0

  Oceniono 19 razy -11

  Spadaj babcia na drzewo !!
  Dosyc juz krakowskich staruchow - "psorkow" od prawa ( a raczej LEWA ) !
  Skutkiem WASZYCH madrosci jest calkowity rozklad , upadek I dno polskiego Bezmiaru Sprawiedliwosci !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje