Powstańcza moda według Roberta Kupisza. Koszulki z orłem do kupienia w... Empiku. "Ponury żart"

29.07.2014 12:34
Kadr z filmu Jana Komasy

Kadr z filmu Jana Komasy "Miasto 44" (Fot.)

Koszulki z orłem i chusty moro mają promować nowy film Jana Komasy o powstaniu warszawskim "Miasto 44". "Ekskluzywna, limitowana" seria, którą zaprojektował znany polski projektant, dostępna będzie niedługo w Empiku. Podobno są już pierwsze zamówienia. Po raz kolejny jednak pojawia się pytanie - czy komercjalizacja sentymentu związanego z powstaniem warszawskim jest na pewno stosowna?
Seria "Miasto 44 by QПШ Robert Kupisz" to pierwsza w historii polskiego kina kolekcja zapowiadająca produkcję filmową. Będzie się składać tylko z trzech elementów: T-shirtów w dwóch kolorach z nadrukowanym wizerunkiem orła i napisem "Miasto 44" oraz chusty moro. Seria wejdzie do sprzedaży w salonach Empik przed premierą filmu Jana Komasy.

Projekt - tak jak i jemu podobne w przeszłości - spotkał się z krytyką. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski "projektowanie ubrań inspirowanych największą tragedią w historii Warszawy" nazwał "ponurym żartem". "Robert Kupisz odczarowuje nie tyle 'nudną rustykalność', ile koszmar wojny. Przerabia wojnę w styl, oczyszczając ją przy okazji z bólu, strachu, cierpienia i śmierci" - napisał dziennikarz.

"Podobno są już zapisy w sklepach. Zwolennicy są"

Zupełnie inaczej na sprawę zapatrują się sam projektant i sieć wydawnicza. - To są koszulki z orłem i tytułem filmu, promują ten właśnie film. Nie ma na nich symboli powstańczych - celowo! Podobne koszulki sprzedajemy od prawie 3 lat. Myślę, że osoby krytycznie nastawione do produktu nie kupią go, mają do tego prawo - mówi w odpowiedzi na zarzuty o monetyzację pamięci o powstaniu Kupisz. I dodaje: - Ograniczyliśmy liczbę produktów, podobno już są zapisy w sklepach, więc zwolennicy są.

Zapytany o to samo Empik odpowiada: "W naszej ofercie znajdują się również książki, filmy, a nawet albumy muzyczne inspirowane Powstaniem Warszawskim. Wychodząc z takiego założenia, powinniśmy również zrezygnować ze sprzedaży tych tytułów".

Dalej sieć powtarza za projektantem, że przecież seria "Miasto 44 by QПШ Robert Kupisz" służy przede wszystkim promocji filmu "Miasto 44" Jana Komasy. "Na koszulkach i chustach widnieje tytuł filmu. Empik jako patron tego obrazu w sposób naturalny stał się miejscem, w którym będzie można kupić produkty z kolekcji" - dodaje.

Sprawdź powieść powstałą na podstawie scenariusza do filmu "Miasto 44" >>

Powstanie wylądowało "na koszulkach jak reklama piwa"

Być może na koszulkach czy chustach nie ma symboli powstańczych, ale - jak punktują krytycy - nie ulega wątpliwości, że wiele osób nie będzie ich kupować jako memorabiliów związanych z filmem Komasy, ale z powstaniem właśnie.

Minidyskusja na ten temat odbyła się też na łamach zeszłotygodniowego "Dużego Formatu". Co znamienne, wszystkie trzy osoby, które zabrały w sprawie głos, przyjęły za pewnik, że koszulki odwołują się do pamięci o powstaniu, a nie filmu. - Powstańcy mają prawo, żeby im się koszulki nie podobały, bo przeżyli niewyobrażalną traumę. A teraz jest to na koszulkach jak reklama piwa. Ale jeśli chce się, żeby o powstaniu ktokolwiek pamiętał, to koszulka w pamiętaniu może odegrać pewną rolę - mówił "Dużemu Formatowi" Iwo Zaniewski, współzałożyciel agencji reklamowej PZL.

- Jeżeli ktoś ma szlachetne intencje, to niech puści koszulkę po normalnej cenie, po 25 złotych, a nie po 79,99 - dodał Jerzy Sienkiewicz, powstaniec, ps. Rudy.

A jakie jest wasze zdanie?

Czy sprzedaż przez osoby prywatne gadżetów związanych z powstaniem warszawskim jest stosowna?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (156)
Zaloguj się
 • block-buster

  Oceniono 202 razy 114

  Nie potrafie zrozumiec stosunku Polakow do Powstania.To byla hekatomba.Cwierc miliona elity narodu zniknelo w dymie PW.Najwieksza kleska w historii panstwa.A my potrafilismy zrobic z niej sto Monte Cassino i 10 Grunwaldow na raz.Po co? Ze powstancom hold - to jeszcze moge zrozumiec.Ale caly ten kontredans przy sprawie,setki ulic powstanczych,setki pomnikow i tablic pamiatkowych to jakby proba odwrocenia historii...Czyz nie?

 • 31.februarius

  Oceniono 84 razy 54

  Ten orzeł już wami rzyga!

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 52 razy 38

  mnie się w pale nie mieszczą naklejki "PW", zachlapywane na zderzakach okolicznych fur. Nie po to ludzie krew przelewali, żebyście sobie, smutni klakierzy, robili z tego przaśną manifę.

 • Josef Papug

  Oceniono 87 razy 37

  Pan Kupisz powinien jeszcze wypuścić koszulki-pasiaki w stylu Auschwitz oraz bluzy "katynki" w ciapki powstałe z rozkładających się w środku trupów. Można też wypuścić samoprzylepne tatuaże "gestapki" na szyję, udające bruzdę wisielczą.

 • jacky100

  Oceniono 79 razy 35

  Amerykanie modę w stylu military lansują "od wieków", Rosjanie w Dniu Pabiedy ubierają się w mundurki Armii Czerwonej której poległo kilka milionów żołnierzy i nie ma sprawy...
  Dlaczego nie można tego robić u nas? Mundury Parasola nie hańbią!

 • extrafresh

  Oceniono 50 razy 22

  Gayzeta nakręca atmosferę, jakieś flash moby w galeriach handlowych, promuje komiksowe filmy, a z drugiej strony oburza się na kolekcję koszulek.

  Paranoja!

 • zmuzbi

  Oceniono 62 razy 18

  A czemu by nie nosić? Jeżeli mają takie przekonanie że tym czczą Powstanie to dlaczego nie? Czy wszystko ma być wyniesione na piedestał i wymodlone i w ten sposób uczczone?

 • meczykowski

  Oceniono 19 razy 15

  Teraz się obudzili? Ile już filmów, komiksów i książek wydano o Powstaniu, a ludziom wcale ich za darmo nie rozdawano? Na Powstaniu zarabia się od lat :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje