"Państwo-agresor" - Duma dyskutuje nad nowym terminem w prawie. Określi nim...

29.07.2014 12:02
Władimir Putin

Władimir Putin (fot. Mikhail Klimentyev, Presidential Press Service/AP Photo/RIA-Novosti)

Kraj, który nakłada na Rosję sankcje i szkodzi jej interesom - tak miałaby brzmieć definicja "państwa-agresora", nad którą dyskutują obecnie posłowie rosyjskiej Dumy. Jeśli Rosja wprowadzi ją do prawa, będzie to korzystne dla rosyjskiego biznesu. Firmy z państwa-agresora nie będą mogły bowiem działać na terenie Rosji - informuje TVP Info.
Jeżeli rosyjscy deputowani wprowadzą do prawa termin "państwo-agresor", jego adresatem mogą stać się wszystkie państwa UE - Unia już obłożyła Rosję sankcjami i zastanawia się nad kolejnymi. O tym, które państwo zostałoby uznane za agresora, decydowałby rząd Rosji - informuje TVP Info, powołując się na dziennik "Izwiestia".

Nowe rozwiązanie ma uderzyć głównie w przedsiębiorców z krajów, których rządy decydują się na sankcje wobec Rosji. Firmy z kraju-agresora nie będą mogły prowadzić działalności na terenie Federacji Rosyjskiej.

UE nałoży kolejne sankcje na Rosję?

Do tej pory UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 87 osób (prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie, rosyjskich polityków, szefów służb, i wojskowych), a także zamroziła aktywa 20 spółek i organizacji.

Na zaostrzenie sankcji wobec Rosji Unia zdecydowała się po zestrzeleniu 17 lipca malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Zginęło prawie 300 osób. UE uznała, że katastrofa była konsekwencją dostarczania separatystom ciężkiej broni przez granicę rosyjsko-ukraińską.

Sankcje na handel bronią, przepływ kapitału i technologii

Dziś rano ambasadorowie państw UE rozpoczęli w Brukseli naradę nad wprowadzeniem sankcji sektorowych wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy. Sankcje miałyby dotyczyć handlu bronią, przepływu kapitału i zaawansowanych technologii. W miniony piątek Komisja Europejska przyjęła projekty rozporządzeń dotyczące wprowadzenia tego rodzaju restrykcji, uderzających w sektory gospodarki Rosji.

Jeśli dziś dojdzie do porozumienia, to sankcje będą musiały jeszcze zatwierdzić rządy państw UE, co zapewne stanie się w drodze tzw. procedury pisemnej. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował do przywódców unijnych, by upoważnili swych ambasadorów przy Unii do wyrażenia zgody na sankcje, aby nie było potrzeby zwoływania dodatkowego szczytu UE.

Co ma być istotą sankcji?

Zgodnie z propozycjami KE sankcje te mają obejmować: odcięcie głównych banków rosyjskich z większościowym udziałem państwa od nowego finansowania na rynku UE, embargo na broń (ale tylko w odniesieniu do nowo zawieranych kontraktów), zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego i ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.

Także na liście osób i firm objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie mają znaleźć się nowe nazwiska i nazwy. Ambasadorowie wstępnie ustalili, że restrykcje te zostaną nałożone m.in. na ludzi z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Chodzi o osoby i podmioty, które "wspierają albo czerpią korzyści z działań rosyjskich decydentów", odpowiedzialnych za politykę destabilizowania Ukrainy.

Według dyplomatów nowa lista nie będzie długa, ale znajdą się na niej istotne nazwiska. Według nieoficjalnych informacji z poniedziałku sankcje mogłyby objąć osiem osób i trzy firmy, ale ostateczna lista nie jest jeszcze gotowa.Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (222)
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 509 razy 423

  Język Noworuski:
  Agresor = każdy kto się sprzeciwia rosyjskiej agresji, aneksji obcych terytoriów, wspieraniu bandytyzmu, ludźmi, pieniędzmi i bronią.
  Patriota = każdy kto wspiera interesy Kremla bez względu na ilość ofiar
  Faszysta = każdy kto ma na pieńku z "patriotami".
  Junta = demokratycznie wybrany rząd sąsiedniego kraju wzbraniający się uznać zwierzchnictwo Kremla
  itd. Orwell się kłania

 • darius112

  Oceniono 287 razy 215

  UE gdyby miała jaja już dawno by zamknęła granicę dla tej ruskiej dziczy. Odpowiednikiem 'państwa agresora' była by definicja 'obywatela postsowieckiego'. Takim obywatelem byłby każdy obywatel z ruskim paszportem. Na wakacje kopa w d.. na Krym, na narty na Syberię, zakupy w nowej chińskiej prowincji na Syberii. I chwatit. Ruski człowiek się nie zmieni. Żadne sankcje go nie powstrzymają. Może zdychać z głodu ale we łbie będzie miał wizję wielkiej Rosji której się wszyscy boją. Dlatego lepiej aby tą wizje realizował u siebie przy samogonie i słoninie w swoim państewku, które ktoś trafnie określił mafijną stacją benzynową.

 • vonkris

  Oceniono 249 razy 199

  brawo Wołodia, brawo!!! marginalizujcie się, marginalizujcie...

 • bezk

  Oceniono 235 razy 181

  Od pewnego czasu Rosja piłuje gałąź, na której siedzi. Odnoszę wrażenie, że ostatnio coraz szybciej.

 • polakadam

  Oceniono 167 razy 127

  To jak nazwać według ichniej Dumy państwo które zabiera kawałek terytorium sąsiada i wspiera terrorystów działających na jego terenie?
  Łgarow często używa okreslenia "podwójne standardy " .
  kresy24.pl/wp-content/uploads/2014/07/swinia-putin-rosja.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje