"Państwo-agresor" - Duma dyskutuje nad nowym terminem w prawie. Określi nim...

29.07.2014 12:02
Władimir Putin

Władimir Putin (fot. Mikhail Klimentyev, Presidential Press Service/AP Photo/RIA-Novosti)

Kraj, który nakłada na Rosję sankcje i szkodzi jej interesom - tak miałaby brzmieć definicja "państwa-agresora", nad którą dyskutują obecnie posłowie rosyjskiej Dumy. Jeśli Rosja wprowadzi ją do prawa, będzie to korzystne dla rosyjskiego biznesu. Firmy z państwa-agresora nie będą mogły bowiem działać na terenie Rosji - informuje TVP Info.
Jeżeli rosyjscy deputowani wprowadzą do prawa termin "państwo-agresor", jego adresatem mogą stać się wszystkie państwa UE - Unia już obłożyła Rosję sankcjami i zastanawia się nad kolejnymi. O tym, które państwo zostałoby uznane za agresora, decydowałby rząd Rosji - informuje TVP Info, powołując się na dziennik "Izwiestia".

Nowe rozwiązanie ma uderzyć głównie w przedsiębiorców z krajów, których rządy decydują się na sankcje wobec Rosji. Firmy z kraju-agresora nie będą mogły prowadzić działalności na terenie Federacji Rosyjskiej.

UE nałoży kolejne sankcje na Rosję?

Do tej pory UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 87 osób (prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie, rosyjskich polityków, szefów służb, i wojskowych), a także zamroziła aktywa 20 spółek i organizacji.

Na zaostrzenie sankcji wobec Rosji Unia zdecydowała się po zestrzeleniu 17 lipca malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Zginęło prawie 300 osób. UE uznała, że katastrofa była konsekwencją dostarczania separatystom ciężkiej broni przez granicę rosyjsko-ukraińską.

Sankcje na handel bronią, przepływ kapitału i technologii

Dziś rano ambasadorowie państw UE rozpoczęli w Brukseli naradę nad wprowadzeniem sankcji sektorowych wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy. Sankcje miałyby dotyczyć handlu bronią, przepływu kapitału i zaawansowanych technologii. W miniony piątek Komisja Europejska przyjęła projekty rozporządzeń dotyczące wprowadzenia tego rodzaju restrykcji, uderzających w sektory gospodarki Rosji.

Jeśli dziś dojdzie do porozumienia, to sankcje będą musiały jeszcze zatwierdzić rządy państw UE, co zapewne stanie się w drodze tzw. procedury pisemnej. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował do przywódców unijnych, by upoważnili swych ambasadorów przy Unii do wyrażenia zgody na sankcje, aby nie było potrzeby zwoływania dodatkowego szczytu UE.

Co ma być istotą sankcji?

Zgodnie z propozycjami KE sankcje te mają obejmować: odcięcie głównych banków rosyjskich z większościowym udziałem państwa od nowego finansowania na rynku UE, embargo na broń (ale tylko w odniesieniu do nowo zawieranych kontraktów), zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego i ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.

Także na liście osób i firm objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie mają znaleźć się nowe nazwiska i nazwy. Ambasadorowie wstępnie ustalili, że restrykcje te zostaną nałożone m.in. na ludzi z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Chodzi o osoby i podmioty, które "wspierają albo czerpią korzyści z działań rosyjskich decydentów", odpowiedzialnych za politykę destabilizowania Ukrainy.

Według dyplomatów nowa lista nie będzie długa, ale znajdą się na niej istotne nazwiska. Według nieoficjalnych informacji z poniedziałku sankcje mogłyby objąć osiem osób i trzy firmy, ale ostateczna lista nie jest jeszcze gotowa.Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (222)
"Państwo-agresor" - Duma dyskutuje nad nowym terminem w prawie. Określi nim...
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  Zawodnik rosyjskiej drużyny wygrał dwa etapy tour France.
  Zdaje się , że nazywa się Majka.
  Co na to polityka sankcji , a w szczególności J. Kaczyński.
  Proputinowski kolarz winien stanąć przed plutonem egzekucyjnym.

 • dorik2

  0

  Szczur po liftingu pręży teraz muskuły: ja nikogo się nie boję, ja im wszystkim pokażę itd. A indoktrynowany od dziecka ciemny ruski lud bije brawo. Jednakże osoby nieco bardziej rozgarnięte już lecą do banków podjąć wszystkie pieniądze...

 • wdakra

  0

  Pierwsza pozycja na liście to niewątpliwie USA.

 • Marian Piątek

  Oceniono 3 razy 1

  W tym kraju stoją do dziś pomniki Stalina czczonego jako "ojciec narodu", to kraj nienormalnych, zacofanych, głupich, okrutnych ludzi.
  Co to za kraj?

 • micdep

  Oceniono 3 razy -1

  Proponuje poczytac a potem juz samo przyjdzie
  okres-prl.blog.onet.pl/2014/07/26/jak-w-gimnazjum-uczy-sie-nienawisci-prl-oraz-do-rosjan-falszowanie-prawdy/

 • micdep

  Oceniono 2 razy 2

  Przeciesz to proste ..oni sa agresorami poprzez swoje postepowanie .. do tego nie trzeba zadnych wielkich posuniec, wystarczy pomyslec .. jak Kuba bogu tak bog Kubie ...

 • facet4x

  Oceniono 2 razy 0

  Język rosyjski musi być przebogatym i pojemnym językiem. Zapewne istnieje w nim jakieś słowo inne niż agresor, którym można określić Państwo, które ostrzeliwuje i destabilizuje inne Państwo, morduje jego obywateli i terroryzuje go na wszystkie możliwe sposoby.

 • sthoss

  Oceniono 3 razy 3

  Troche nas to łomotnie :) W koncu rolnictwo i przetworstwo rolne tylko tam wali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje