Deklaracja wiary nauczycieli? Kluzik-Rostkowska: Będą spotkania z kuratorami. A jeżeli jakiś nauczyciel będzie według tego uczył...

29.07.2014 10:40

MACIEJ SWIERCZYNSKI

- Szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo, także nauczyciel uczący w szkole publicznej powinien w swojej pracy tę neutralność zachować, inaczej łamie prawo - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
W ostatnich tygodniach kontrowersje budziła podpisywana przez lekarzy "Deklaracja wiary", w której uznawali prymat prawa bożego. W internecie pojawił się apel, by podobne deklaracje mogli składać nauczyciele. - Mam nadzieję, że ten dokument pozostanie wyłącznie w sferze projektu. Mam nadzieję, że nie stanie się przyczynkiem do rozpętania jakiejś wojny religijnej w polskiej szkole - komentuje pomysł Joanna Kluzik-Rostkowska.

Szefowa resortu edukacji zaznacza, że szkoła publiczna w Polsce na mocy konstytucji i różnych innych aktów prawnych, m.in. ustawy Karta nauczyciela, ma być szkołą neutralną światopoglądowo.

"Trzeba liczyć się z konsekwencjami"

- Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której za deklaracją, o której w tej chwili mówimy, swoje deklaracje będą chcieli mieć przedstawiciele innych wyznań, którzy również są nauczycielami i pracują w polskich szkołach. Na końcu tej drogi możemy mieć całkiem niemałą, poważną wojnę religijną, w którą zostaną wplątane dzieci. Zupełnie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Będę robić wszystko, by neutralność światopoglądowa polskiej szkoły została zachowana - zadeklarowała.

Według Kluzik-Rostkowskiej, jeżeli nauczyciel podpisze taką deklarację i będzie uczyć zgodnie z zapisami w niej zawartymi, to powinien liczyć się z reakcją dyrektora szkoły, organu prowadzącego i wojewody. - Łamie on konstytucję, która mówi, że wszyscy obywatele mają takie same prawa i obowiązki bez względu na wyznanie i światopogląd oraz łamie przepisy Karty nauczyciela - mówi minister.

Kluzik-Rostkowska przywołuje artykuł 6. Karty nauczyciela, w którym zapisano, że "nauczyciel obowiązany jest (...) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka oraz dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów".

"Będę uczulała kuratorów"

Minister edukacji podkreśla, że w przypadku złamania prawa przez nauczyciela każdy rodzic, który poczuje się zaniepokojony sytuacją, ma prawo zwrócić się do wojewody w tej sprawie. Wojewoda uruchomi wówczas postępowanie dyscyplinarne wobec takiego nauczyciela.

Kluzik-Rostkowska mówi także, że pod koniec sierpnia będzie miała comiesięczne spotkanie z kuratorami oświaty i porozmawia z nimi na ten temat. - Będę uczulała ich m.in. na to, by strzegli neutralności światopoglądowej szkoły. Jestem 100-procentowo przekonana, że jest to dobre dla wszystkich dzieci, które są w polskich publicznych szkołach - zaznacza.

W ubiegłym tygodniu w portalu NEon24.pl jeden z blogerów stworzył roboczą wersję deklaracji wiary i sumienia dla nauczycieli i studentów pedagogiki. "Stwierdzam, że podstawą godności i wolności nauczyciela katolika jest wyłącznie jego sumienie, oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła" - brzmi jej fragment. W innym zaś fragmencie napisano, że "nauczyciel katolik ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką nauczycielską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem oraz niemoralnych".

Zobacz także
Komentarze (74)
Deklaracja wiary nauczycieli? Kluzik-Rostkowska: Będą spotkania z kuratorami. A jeżeli jakiś nauczyciel będzie według tego uczył...
Zaloguj się
 • 0

  Sądzę, że nauczyciele tak jak lekarze mają prawo do mówienia że są chrześcijanami i nie ma tu mowy o łamaniu prawa. Chyba że dla nauczycieli nie istnieje wolność sumienia i wyznania

 • junkamm

  0

  weZcie ta babe z mediów . no na czym ona sie zna? szkodnik od pługa oderwana czy co . jak ja widze i słysze to tak jagbym ogladał i słyszł niesiołowskiego albo kopacz co wydała na swoje obiadki 40000 zł z naszej kieszeni a swoje kisi.

 • nemezja001

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo, także nauczyciel uczący w szkole publicznej powinien w swojej pracy tę neutralność zachować,inaczej łamie prawo
  ------------------------------------
  to znaczy że katecheci łamia prawo !
  Usunąć religię ze szkół, Pani minister!

 • nemezja001

  Oceniono 2 razy 2

  Usunąć religię ze szkół, Pani minister!

 • kjm1967

  Oceniono 10 razy 8

  Tak więc religia w szkole łamie prawo !!! Nareszcie ktoś to zauważył.

 • kjm1967

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli szkoła ma być neutralna światopoglądowo to należy najpierw usunąć religię ze szkól.

 • Ewa Kościółek

  Oceniono 6 razy -6

  czytam komentarze i mi się nóż w kieszeni otwiera... nasi przodkowie jakby z grobów powstawali to by sie tam znowu położyli, bo to co sie dzieje jest nie do pojęcia!!! nasz kraj od wieków był krajem katolickim więc nie wiem dlaczego nagle krzyż i lekcje religii zaczęły tak bardzo przeszkadzać? "kler watykańsko-pedofilski" - mocne określenie, ale kto do tego doprowadził? My sami promując powołanie kapłańskie jako zawód i to dobrze płatny. Nie raz sama była świadkiem tekstów typu "niech na księdza idzie, to przynajmniej zarobi dobrze, bo do niczego innego sie nie nadaje". No i do tego też sie nie nadaje, bo potem takie kwiatki wychodzą.
  Dlaczego coraz bardziej przeszkadza nam krzyż, a para np gejów (oby) obściskujących się publicznie na ulicy coraz mniej? Dlaczego już nie tolerujemy a traktujemy jak coś normalnego różnego rodzaju skrzywienia, zboczenia i choroby? Jak tak dalej pójdzie to i ta pedofilia stanie się chlebem powszednim w naszym kraju... Wystarczy że jeszcze troche nowych trendów napłynie do nas stąd i stamtąd i połkniemy haczyk.
  Sami skrzywiamy to Państwo, sami pozwalamy na to żeby nas okradano, sami doprowadzamy do tego żeby inni skrzywiali umysły naszych dzieci. Nie kler jest odpowiedzialny za to wszystko, nie pani Rostkowska, tylko MY sami... swoją biernością i nie zaangażowaniem w to co się dzieje wokół nas. Swoimi wyborami albo ich brakiem pozwalamy doprowadzać nasz kraj, kraj w którym mają zyć nasze dzieci i wnuki do przepaści i zniewolenia obywatela polskiego w jego ojczystym kraju DO CHOLERY! AMEN!

 • ryllaa

  Oceniono 15 razy 13

  Są dwa powody, dla których Polska mi zbrzydła;
  za dużo w niej święconej wody, a za mało mydła!

 • filan_trop

  Oceniono 7 razy -3

  trzeba zlikwidowac w szkołach katecheze,a na miejsce religii katolickiej zatrudnic rabinow by mogli nauczac judaizmu i wybudowac na boiskach sciany płaczu by dzieci mogly sie przy niej pokiwać,wtedy juz chyba pejsate beda zadowoleni z osiągnietego swojego celu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje