Deklaracja wiary nauczycieli? Kluzik-Rostkowska: Będą spotkania z kuratorami. A jeżeli jakiś nauczyciel będzie według tego uczył...

29.07.2014 10:40

MACIEJ SWIERCZYNSKI

- Szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo, także nauczyciel uczący w szkole publicznej powinien w swojej pracy tę neutralność zachować, inaczej łamie prawo - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
W ostatnich tygodniach kontrowersje budziła podpisywana przez lekarzy "Deklaracja wiary", w której uznawali prymat prawa bożego. W internecie pojawił się apel, by podobne deklaracje mogli składać nauczyciele. - Mam nadzieję, że ten dokument pozostanie wyłącznie w sferze projektu. Mam nadzieję, że nie stanie się przyczynkiem do rozpętania jakiejś wojny religijnej w polskiej szkole - komentuje pomysł Joanna Kluzik-Rostkowska.

Szefowa resortu edukacji zaznacza, że szkoła publiczna w Polsce na mocy konstytucji i różnych innych aktów prawnych, m.in. ustawy Karta nauczyciela, ma być szkołą neutralną światopoglądowo.

"Trzeba liczyć się z konsekwencjami"

- Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której za deklaracją, o której w tej chwili mówimy, swoje deklaracje będą chcieli mieć przedstawiciele innych wyznań, którzy również są nauczycielami i pracują w polskich szkołach. Na końcu tej drogi możemy mieć całkiem niemałą, poważną wojnę religijną, w którą zostaną wplątane dzieci. Zupełnie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Będę robić wszystko, by neutralność światopoglądowa polskiej szkoły została zachowana - zadeklarowała.

Według Kluzik-Rostkowskiej, jeżeli nauczyciel podpisze taką deklarację i będzie uczyć zgodnie z zapisami w niej zawartymi, to powinien liczyć się z reakcją dyrektora szkoły, organu prowadzącego i wojewody. - Łamie on konstytucję, która mówi, że wszyscy obywatele mają takie same prawa i obowiązki bez względu na wyznanie i światopogląd oraz łamie przepisy Karty nauczyciela - mówi minister.

Kluzik-Rostkowska przywołuje artykuł 6. Karty nauczyciela, w którym zapisano, że "nauczyciel obowiązany jest (...) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka oraz dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów".

"Będę uczulała kuratorów"

Minister edukacji podkreśla, że w przypadku złamania prawa przez nauczyciela każdy rodzic, który poczuje się zaniepokojony sytuacją, ma prawo zwrócić się do wojewody w tej sprawie. Wojewoda uruchomi wówczas postępowanie dyscyplinarne wobec takiego nauczyciela.

Kluzik-Rostkowska mówi także, że pod koniec sierpnia będzie miała comiesięczne spotkanie z kuratorami oświaty i porozmawia z nimi na ten temat. - Będę uczulała ich m.in. na to, by strzegli neutralności światopoglądowej szkoły. Jestem 100-procentowo przekonana, że jest to dobre dla wszystkich dzieci, które są w polskich publicznych szkołach - zaznacza.

W ubiegłym tygodniu w portalu NEon24.pl jeden z blogerów stworzył roboczą wersję deklaracji wiary i sumienia dla nauczycieli i studentów pedagogiki. "Stwierdzam, że podstawą godności i wolności nauczyciela katolika jest wyłącznie jego sumienie, oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła" - brzmi jej fragment. W innym zaś fragmencie napisano, że "nauczyciel katolik ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką nauczycielską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem oraz niemoralnych".

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  Oceniono 54 razy 46

  Dlaczego to nauczyciel ma być kimś gorszym od lekarza ?
  Jeżeli lekarz, powołując się na sumienie swoje może bezkarnie odmówić stosowania uznanych medycznie procedur to dlaczego nauczyciel nie może odmówić wykładania uznanych wprawdzie przez naukę ale niezgodnych z jego sumieniem teorii ?
  Aut, aut : albo tzw. klauzulę sumienia wyrzucamy tam gdzie jest jej miejsce, tj. na śmietnik obskurantyzmu, albo stosujemy ją do wszystkich profesji. TERTIUM NON DATUR.

  "ŚWIATOPOGLĄDOWA NEUTRALNOŚĆ SZKOŁY".... Pani Ministro, litości ! Tej szkoły, w której nauczanie religii, a dokładnie religijna indoktrynacja jest na pierwszym miejscu, w której rekolekcje są najświętszymi z zajęć... Z całym szacunkiem, ale czy Pani kpi czy o drogę pyta ?

 • jaroslavhasek

  Oceniono 47 razy 39

  Chcecie strzec neutralności światopoglądowej szkoły? Na początek wyyeahbcie z niej księży i katechetów.

 • blechtrommel

  Oceniono 41 razy 35

  "Na końcu tej drogi możemy mieć całkiem niemałą, poważną wojnę religijną, w którą zostaną wplątane dzieci. Zupełnie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji."

  No to szkoda że sobie pani nie wyobraża, należałoby raczej potrafić sobie wyobrazić, bo to całkiem realny scenariusz.

  Wojujący klerykalizm nie cofnie się przed kolejnymi próbami przekształcania Polski w państwo wyznaniowe, dlatego należy już teraz ostro się temu przeciwstawiać. Inaczej będziemy tu mieli Iran, pośmiewisko Europy w samym jej centrum. I piekło dla obywateli, którzy myślą inaczej niż tego żąda kler.

 • bargiel1

  Oceniono 39 razy 33

  taak kolejna wojna religijna jest w interesie polskiego kościoła, "dziel i rządź" katolicyzm a za nim biskupi żywią się wojną im więcej trupów, tym bogatszy kościłó katolicki. precz z religijnymi bydlakami

 • siwywaldi

  Oceniono 37 razy 29

  Szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo,/.../ inaczej łamie prawo - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska
  =====================
  To ja się Pani minister z pewną nieśmiałością pytam: CO W TAKIM RAZIE DO CHOLERY ROBIĄ, POROZWIESZANE WE WSZYSTKICH KLASACH KRZYŻE? Albo modlitwy w stołówkach szkolnych? I dlaczego Rekolekcje odbywają się W GODZINACH LEKCYJNYCH?

 • mark6

  Oceniono 30 razy 22

  i tak nauczycieli jest za dużo, dlatego wyp......... tych wszystkich szaleńców na bruk bez
  zastanowienia.
  Nie możemy pozwolić aby Polskę opanowała ekstrema katolicka. Każdy może wierzyć w co
  chce ale MNIEJSZOŚĆ nie może decydować w co MAMY wierzyć.

 • 11111

  Oceniono 27 razy 21

  No dobrze . Lekarze już podpisali ,nauczyciele następni w kolejce . Jak w moją chałupę huknie piorun to straż nie przyjedzie gasić tylko dlatego że Bozia się rozgniewała i wznieca pożary piorunami a strażacy podpisali tą deklarację belzebuba i jestem sam sobie winien bo nie wystawiłem gromnicy w oknie .To już jest schizofreniczny taniec Świętego Wita w Tworkach ,aż strach pomyśleć co będzie dalej. Przyjdzie chyba wystąpić o azyl w królestwie Kim Dzong Una ,gdyż on w porównaniu z czarnymi w Polsce jest aniołem

 • jurek1959339

  Oceniono 24 razy 20

  Ty głupia kobieto. Z kuratorami to już dawno porozmawiali biskupi i wyjasnili jak Grobelnemu, kto tu rządzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje