Boko Haram znów atakuje. Bojówkarze zabili trzy osoby i porwali żonę wicepremiera Kamerunu

Żona wicepremiera Kamerunu została porwana, a trzy osoby zginęły podczas ataku bojówkarzy z Boko Haram na miasto Kolofata, z którego pochodzi kameruński polityk.
- Mogę potwierdzić, że dom wicepremiera Amadou Aliego w Kolofacie był obiektem brutalnego ataku ze strony bojówkarzy Boko Haram - powiedział Issa Tchiroma, jeden z ministrów w kameruńskim rządzie. Polityk przyznał, że porwana została żona Aliego. Poinformował także, że bojownicy uprowadzili lokalnego przywódcę religijnego, Seiniego Boukara Lamine. Wedle słów Tchiromy w ataku zginęły co najmniej trzy osoby.

2 tys. ofiar, sąsiednie kraje zagrożone

14 kwietnia organizacja Boko Haram uprowadziła ponad 300 uczennic z liceum w mieście Chibok w stanie Borno na północnym wschodzie Nigerii. 53 dziewczętom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostało 276 licealistek. Porwanie wywołało oburzenie na całym świecie.

W ostatnim czasie fundamentalistyczna organizacja znów stała się bardzo aktywna: w zeszłym tygodniu w dwóch zamachach zabiła w Nigerii ponad 80 osób. Od początku roku z rąk islamistów zginęło już ponad 2 tys. osób. Boko Haram kontroluje znaczne obszary północno-wschodniej Nigerii, a ostatnio swoją aktywność rozszerza także o Kamerun, Czad i Niger.

Boko Haram od 2009 r. prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat rebelii zginęły tysiące osób. Od roku nigeryjska armia prowadzi operację na wielką skalę przeciwko islamistom.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (44)
Boko Haram znów atakuje. Bojówkarze zabili trzy osoby i porwali żonę wicepremiera Kamerunu
Zaloguj się
 • twojposel

  Oceniono 1 raz 1

  Co oddziela ludzi od zwierząt?
  Mediterranean Sea

 • ttrrtt

  Oceniono 4 razy 4

  ISLAM TO totalitarny, barbarzyński, militarystyczny system polityczny, NIE RELIGIA. Mahomet pisząc koran "podszył go" pod religię wiedząc, że w większości krajów religia jest chroniona prawem (dzisiaj konstytucja). Koran to przeciwstawność chrześcijańskiej "biblii". Jezus głosił miłość, miłość, miłość... Koran głosi walkę, wojnę, mordowanie (walka z niewiernymi - nie islamistami). Koran to nie pismo święte, tylko zbrodnicza ideologia!!!

 • arwena2010

  Oceniono 2 razy 0

  a gdzie pomoc USA? Na Ukrainę aż się ślinią by wysłać pomoc militarna,kasiorkę a tu ?

 • nietyp

  0

  Kupi sobie nową... albo dwie.

 • daronimo

  Oceniono 14 razy 14

  Dlaczego nazywacie ich bojownikami? Przecież to bandyci i oprawcy, którzy żyją tylko z mordowania. A ich Allah im na to pozwala.

 • prababka44

  Oceniono 9 razy 7

  te islamskie dzikusy to sie powinny jednak rożnic w budowie od normalnych ludzi... mieć jakieś dodatkowe brwi ..., czy dwa nosy...łatwiej by się toto utylizowało.

 • tomasz62

  Oceniono 8 razy 6

  a zachód Europy się złapie za zadnią część ciała jak będzie za późno -tylko na CHWILĘ OBECNA POLSKA SOBIESKIM NIE DYSPONUJĘ

 • jan_sobczak1

  Oceniono 10 razy 6

  Nie odebraliście staremu Adolfowi olimpiady to i pewnie nowemu nie zabierzecie mistrzostw. Połowa polityków EU siedzi kremlowskiej ku*wie w kieszeni.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 3 razy 3

  Już nie żyjesz, tylko jeszcze to do ciebie nie dotarło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX