Ochrona praw człowieka w Strefie Gazy? Europa umywa ręce, USA zdecydowanie na "nie"

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję w sprawie łamania praw człowieka w Strefie Gazy. 29 państw było za przyjęciem wniosku, 17 wstrzymało się od głosu, Stany Zjednoczone jako jedyne były przeciw.
Głównym zadaniem Rady Praw Człowieka ONZ jest reagowanie w przypadku łamania praw człowieka na świecie. Za taki przypadek uznano sytuacje na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Rzeczona rezolucja ustanawia komisję śledczą w sprawie łamania praw człowieka w Strefie Gazy i "zdecydowanie potępia okupację terenów palestyńskich", jednocześnie żądając, by Izrael zaprzestał ataków wojskowych.

Jak głosowali członkowie Rady?

Nad wnioskiem o przyjęcie rezolucji głosowało 47 państw, członków Rady. Większość krajów Ameryki Południowej, Azji i Afryki opowiedziało się za interwencją ONZ, przeciw ustanowieniu komisji opowiedziały się wyłącznie Stany Zjednoczone.

Od głosu wstrzymały się wszystkie państwa europejskie będące członkami Rady Praw Człowieka: Austria, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Czarnogóra, Rumunia, Macedonia. Leżące częściowo w Europie Rosja i Kazachstan głosowały za przyjęciem rezolucji.

Zatwierdzony dokument ma zapewnić "poszanowanie prawa międzynarodowego na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym na wschodzie Jerozolimy".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (125)
Ochrona praw człowieka w Strefie Gazy? Europa umywa ręce, USA zdecydowanie na "nie"
Zaloguj się
 • notyourkindofguy

  0

  General Yaacow Amidror jest czołową postacią w izraelskim Centrum Begin-Sadat Studiów Strategicznych, prawicowym instytucie Uniwersytu Bar Ilan w Tel Awiwie. Pracownikiem Centrum jest także Mordechaj Kedar, 'wybitny' Izraelski profesor, który niedawno opowiadał się za systematycznym gwałtem palestyńskich kobiet i dziewcząt jako środkiem zastraszania ludnosci cywilnej .

  24-go lipca general Amidor opublikowal interesujacy artykul Wojna z Hamasem: Nadchodzi czas podjecia decyzji. Warto przeczytac ten artykul aby uswiadomic sobie o sposobie myslenia Izraelskiej armii i jej dowodcow, oraz w kregach Izraelskich politykow, odnosnie potencjalnego okresu trwania orza szeroko zakrojonych celach obecnej inwazji.

  Autor koncentruje swoja uwage na mozliwosci rozszerzenia czasu trwania inwazji na Gaze do przynajmiej od 6-ciu miesiecy do jednego roku, okreslajac jej cele jako calkowite zniszczenie opozycji sprzeciwjajacej sie Izraelskiej okupacji po ktorej nastapic miala by kolejna, stala okupacje strefy Gazy,

  Nie wspomina przy tym czy ma wiazac sie to z pełną czystka etniczna obecnej populacji. Jest on rowniez niechetny adresowaniu rekolonizacji Autonimii Palestynskiej i strefy Gazy przez nielegalnych osadnikow Izraelskich. Jest to w koncu dokument udostepniony publicznie I byly by to zbyt kontrowersyjne zagadnienia, szczegolnie w swietle dzisiejszego oburzenia swiatowej opinii publicznej zbrodniami Izraelskiej armii. Wystarczy jednak przeczytac artykul aby zorientowac sie w jego kontekscie.

  besacenter.org/uncategorized/war-hamas-decision-time-approaching/

 • notyourkindofguy

  0

  In his 1968 essay "The Territories", the Israeli scholar Yeshayahu Leibowtz wrote of the prospect ahead, one year into the Occupation:
  The Arabs would be the working people and the Jews the administrators, inspectors, officials, and police—mainly secret police. A state ruling a hostile population of 1.5 to 2 million foreigners would necessarily become a secret-police state, with all that this implies for education, free speech and democratic institutions. The corruption characteristic of every colonial regime would also prevail in the State of Israel. The administration would suppress Arab insurgency on the one hand and acquire Arab Quislings on the other. There is also good reason to fear that the Israel Defense Force, which has been until now a people’s army, would, as a result of being transformed into an army of occupation, degenerate, and its commanders, who will have become military governors, resemble their colleagues in other nations.
  He also wrote that the Occupation would entail " concentration camps erected by the Israeli rulers", in which case, "Israel would not deserve to exist, and it will not be worthwhile to preserve it."
  These are the words of a noble religious scholar and impassioned Zionist who nevertheless foresaw the downfall of his country.Jewish life has produced many figures deserving of the title "Prophet". Add now the name of Yeshayahu Leibowitz.

  “But men often mistake killing and revenge for justice. They seldom have the stomach for justice.” 
  ― Robert Jordan
  “There may be times when we are powerless to prevent injustice, but there must never be a time when we fail to protest.” 
  ― Elie Wiesel

  “Justice will not be served until those who are unaffected are as outraged as those who are.” 
  ― Benjamin Franklin

  W swoim eseju z 1968 “Terytoria", rok po wojnie i okupacji 1967r., izraelski profesor Yeshayahu Leibowtz napisał o prawdopodobnej przyszlosci panstwa Izrael:

  “Arabowie stana sie klasa pracująca zas Żydzi administratorami, inspektorami, urzędnikami i policja - głównie tajnea policja. Państwo zarzadzajace wroga populacja 1,5 do 2 mln obcokrajowców z koniecznosci musi stać się państwem policyjnym, ze wszystkimi konsekwencjami tego dla edukacji, wolności słowa i innych demokratycznych instytucji. Korupcja charakterystyczna dla każdego systemu kolonialnego stanie sie w państwie Izrael codziennoscia. Administracja będzie rozdarta pomiedzy tłumieniem arabskiej rebelii a pozyskiwaniem arabskich kolaborantow. Istnieje uzasadniona obawa że IDF(Israel Defense Force), który do tej pory byla armia (broniaca) ludnosci, przekształci się w zdegenerowana armie okupacyjna, a jej dowódcy, którzy stana się wojskowymi zarzadcami (gubernatorami okupowanych terytoriow), upodobnia sie do ich kolegow z innych krajów (totalitarnych).”

  Napisał również że okupacja Palestyny przynioslaby w efekcie "obozy koncentracyjne wzniesione przez władców Izraela", w którym to przypadku, "Izrael nie zasługiwalby na istnienie, i nie byl by warty aby go zachować."

  Są to słowa szlachetnego uczonego religijnego i zdeklarowanego syjonisty, który przewidział upadek(moralny) swojego kraju.

 • notyourkindofguy

  0

  Noam Chomsky, zmerykanski Zyd, filozof i lingwista, o inwazji Gazy.

  "We wtargnięciu na i bombardowaniu Strefy Gazy nie chodzi o zniszczenie Hamasu. Tu nie chodzi o zatrzymanie rakiet spadajacych na Izrael, tu nie chodzi o osiągnięcie pokoju.

  Izraelska decyzja niosaca śmierć i zniszczenie Strefy Gazy, decyzja o użyciu śmiercionośnych broni współczesnego pola walki na bezbronnej w dużej mierze ludności cywilnej, jest ostatnim etapem kilkudziesięcioletniej kampanii etnicznych czystek Palestyńczyków.

  Izrael wykorzystuje zaawansowane samloty bojowe i okręty wojenne do bombardowania gęsto zaludnionych obozow dla uchodźców, szkoł, blokow mieszkalnych, meczetow i slumsow aby atakować ludność, która nie ma sił powietrznych, pozbawiona obrony przeciwlotniczej, bez marynarki wojennej , bez ciężkiej broni, bez artylerii, bez jednostek zmechanizowanych, pozbawionej centrow dowodzenia, pozbawiona armii... i nazywa to wojna. To nie jest wojna, to jest morderstwo.

  Gdy Izraelczycy na okupowanych terytoriach twierdzą, że musza się bronić, bronią się oni w ten sam sposob jak każdy okupant wojskowy musi bronić się przed ludnościa ktora okupuje. Nie możesz 'bronić się', gdy twoje wojsko okupuje obca ziemie. To nie jest obrona. Nazwij to jak chcesz, to nie jest obrona. "

 • pokrecony_oliver

  Oceniono 2 razy 0

  O to co myśli część "Palestyńczyków" o Izraelu:
  www.youtube.com/watch?v=tSCL9sYoL-s&list=FLWOkEnBl5TO4SCLfSlosjgg

 • eldemon

  0

  To Polska nie jest w Radzie Bezpieczeństwa?

 • lowca_lemingow88

  Oceniono 4 razy -4

  niewierzącym jest ciężko zrozumieć że Jezus Chrystus był Synem Bożym, a nie żydem. Cóż, nie każdemu jest to dane

 • lowca_lemingow88

  Oceniono 3 razy 1

  żyd to taka ku..., pijawka, nikt ich nie lubi. W Polsce to samo.

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 4 razy 2

  Jest to najlepszy przyklad podwojnej moralnosci "wolnosci i demokracji" ktora naklada sankcje na Rosje i jednoczesnie nie reaguje na mordowanie kobiet i dzieci przez Izrael.

 • lowca_lemingow88

  Oceniono 2 razy 0

  sku...ałe żydy!, ten cały israelik powinni zrównać z ziemią. Dać Iranowi bombę atomową! może Rosjanie im sprzedadzą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX