Hofman: "PiS staje w obronie prof. Chazana i katolików". List partii do ministra zdrowia

24.07.2014 13:35
Rzecznik PiS Adam Hofman

Rzecznik PiS Adam Hofman (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS staje w obronie b. dyrektora szpitala im. św. Rodziny w Warszawie, prof. Bogdana Chazana. Lekarz - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Został odwołany. PiS skierował do ministra zdrowia list otwarty w tej sprawie, załączając kilka tysięcy podpisów.
- Autorem listu jest poseł PiS Bartosz Kownacki. Zebrał pod nim 5 tys. podpisów. Pismo przekazał już ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. Podkreślił, że PiS staje w obronie prof. Chazana i katolików, "żeby mogli być dyrektorami, lekarzami, żeby mogli wykonywać swoje obowiązki zgodnie z sumieniem".

Hofman zapowiedział, że posłowie PiS będą bronić profesora "wszystkimi możliwymi sposobami". Zdaniem rzecznika PiS prof. Chazan "to wybitna postać", a szpital, którym kierował, był "doskonale zarządzany".

- To człowiek, który uratował wiele ludzkich istnień. Tym bardziej trzeba bronić człowieka przed atakami PO, Hanny Gronkiewicz-Waltz i lewackich środowisk. Takich ludzi, takich autorytetów w Polsce potrzeba - ocenił.

List PiS: Zachowanie Chazana "wynikało z żywej wiary"

W liście otwartym do Arłukowicza Kownacki napisał, że zachowanie Chazana "wynikało z żywej wiary". - W Polsce zwiększa się nietolerancja, a właściwie nieskrywana wrogość wobec osób postępujących zgodnie z Dekalogiem. Objawia się ona inwektywami, zastraszeniem, kłamstwami - dodał.

Podkreślił ponadto, że stosowanie się przez lekarzy do klauzuli sumienia "wiąże się ze zobowiązaniem do ratowania życia, zwłaszcza życia najsłabszych, którzy sami nie mogą się bronić".

Sprawa prof. Chazana

Prof. Bogdan Chazan, który był dyrektorem szpitala im. św. Rodziny - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. O zamiarze jego odwołania z funkcji na początku lipca poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podstawą decyzji prezydent Warszawy stały się wyniki kontroli ratusza w szpitalu im. św. Rodziny.

Z raportu urzędu miasta wynika, że - działając jako dyrektor szpitala, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki - w świetle obowiązujących przepisów nie mógł powołać się na klauzulę sumienia, ponieważ ma ona charakter indywidualny. Nie wskazał też pacjentce - do czego był zobowiązany - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

W poniedziałek prof. Chazan otrzymał wypowiedzenie. - Mój światopogląd, jak widzę, stoi na przeszkodzie w wykonywaniu przeze mnie funkcji dyrektora szpitala, ale pewnie i szeregu innych zajęć - powiedział dziennikarzom po spotkaniu tego dnia z wiceprezydentem Warszawy.

Własne kontrole w szpitalu św. Rodziny wszczęły też: NFZ, rzecznik praw pacjenta oraz konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Postępowanie wyjaśniające prowadzi też na wniosek ministra zdrowia rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi także warszawska prokuratura.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (163)
Hofman: "PiS staje w obronie prof. Chazana i katolików". List partii do ministra zdrowia
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Pana, Ministrze Zdrowia,
  Naród nie potrzebuje,
  Bo Magistrat za Pana,
  Pracę wykonuje.

 • poznaniak425

  0

  P aranoja i S hizofrenia

 • politol59

  0

  PISiarnia jak zwykle ujada.

 • Danuta Śniegowska

  Oceniono 1 raz 1

  ależ! ta partia nie ma nic wspólnego z katolicyzmem, to koniunkturalna banda szubrawców! na głupocie ciemnych polaczków chcą - po latach sromotnej klęski wyborczej_ wziąć nas za mordę, wespół z kościelnym (a wiemy, że wspólpracują, bo za to katolskie pokrzykiwanie moga liczyć na potężne wsprcie z ambon!)

 • hastatrespasos

  0

  LIST OTWARTY Partii Bezprawia i Niesprawiedliwości DO WSZYSTKICH MINISTRÓW ZDROWIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ: W Europie zapominającej o swych chrześcijańskich korzeniach, a najostrzej w Polsce zwiększa się nietolerancja, a nawet wrogość wobec osób postępujących zgodnie z Dekalogiem. Zastraszeniu każdego, kto chce postępować wedle Bożej Woli i deklaracji sumienia katolickiego, towarzyszy stosowanie przemocy wobec lekarzy. Zabrania się im ratować życie ludzkie, także komórek dopiero co w świętym akcie małżeńskim przekazywanych przez sakramentalnego małżonka związanej z nim kościelnym ślubem połowicy. Jest to barbarzyńskie pogwałcenie podstawowych praw ludzkich przez obecny, antynarodowy reżim uzurpatora niby-prezydenta KomoRUSKIEGO i udającego premiera Tuska. Nasz wielmożny obrońca demokracji i wolności, Jareczek Nienasycony Władca Kaczogrodu, wzywa więc gorąco rządy wszystkich państw Unii Europejskiej, aby ostro zaprotestowały przeciw tej haniebnej dyskryminacji polskich katolików, zwłaszcza lekarzy. Wzywamy także wszystkie uczciwe, chrześcijańskie narody krajów UE do masowych akcji solidarności z polskimi katolikami, którzy wobec nasilających się prześladowań chyba będą musieli zejść do katakumb. Nasza obecnie działająca w konspiracji Partia Bezprawia i Niesprawiedliwości składa zarazem wniosek, aby władze UE wprowadziły powszechny, obejmujący wszystkich obowiązek podpisywania klauzuli chrześcijańskiego sumienia. Władze UE powinny, a nawet MUSZĄ JAK NAJSZYBCIEJ WPROWADZIĆ ABSOLUTNY ZAKAZ ABORCJI NA JEJ TERENIE, BEZ ŻADNYCH WYJĄTKÓW. TYLKO POD TYM KRZYŻEM EUROPA BĘDZIE EUROPĄ, A EUROPEJCZYK EUROPEJCZYKOWI BRATEM!

 • hardy1

  Oceniono 1 raz 1

  Kilka tysięcy oszołomów podpisało "petycję w obronie medyka Chazana"? Bo nie ich dotyczy.
  To kilka tysięcy sadystów, którzy chcieli, aby niewinne niemowlę cierpiało katusze przez tydzień "życia". Ich nie bolało. Nie oni przezywali męki rodziców, obserwujących cierpienia i czekając przez siedem dni na śmierć ich dziecka i wyzwolenie od bólu.

  Jak napisał jeden ze znanych ginekologów warszawskich - jeden z "obrońców życia" poprosił prywatnie o usunięcie uszkodzonego płodu u swojej żony. Na pytanie lekarza - Przecież pan jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji? - odpowiedział - Bo wie pan, panie doktorze, to wyjątkowa sytuacja.
  Oczywiście, że wyjątkowa, gdyż dotknęła jego osobiście, a nie nieznanych osób.

  "Obrońcy życia"? Nie, to sadyści i hipokryci w jednym.

 • belmondo1956

  Oceniono 3 razy 3

  Jak się PiSiaki dorwą do władzy to dopiero zobaczycie katotaliban.

 • gadojan

  Oceniono 2 razy 2

  Bzdura, tak naprawde Pis staje przeciw katolikom, mowi im co jest byc moze mile dla ucha, ale wcale katolicy nie chcieliby tego w swoim otoczeniu

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 4 razy -4

  Prof. Chazan jest bohaterem Wolnej Polski. Wolnej od służalstwa i kolesiostwa lat minionych! Prof. Chazan nie sprzedał swojego sumienia tym ateistycznym zdrajcom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje