Następca Putina będzie jeszcze gorszy? Jeśli wycofa się z Ukrainy, powstanie groźna opozycja

- Europie brakuje wizjonerów na miarę Roberta Schumanna. Dziś politycy nie potrafią myśleć w perspektywie 20-, 30-letniej - ubolewał w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz, poseł DWP. Jednak ta perspektywa nie musi być optymistyczna. Wacław Radziwinowicz przekonywał wcześniej na antenie, że jeśli Putin wycofa się z Ukrainy, można się spodziewać powstania ostrej opozycji. Bynajmniej nie demokratycznej.
Ryszard Kalisz, poseł niezrzeszony i szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, rozmawiał w Poranku Radia TOK FM z Janiną Paradowską o sytuacji na Ukrainie i możliwych sankcjach wobec Rosji.

- Problem Unii Europejskiej jest taki, że Europie brakuje wizjonerów na miarę Roberta Schumanna, Alcide De Gasperiego, ludzi, którzy wyjdą poza doraźny interes najbliższego otoczenia. Dziś politycy nie potrafią się wzbić na myślenie w perspektywie 20, 30-letniej - mówił Kalisz.

- Taka perspektywa może oznaczać dla Rosji coś gorszego niż Putin - zauważyła Paradowska, nawiązując do wczorajszej wizyty Wacława Radziwinowicza w Radiu TOK FM. Co mówił dziennikarz "Gazety Wyborczej"?

"Putin straci nimb 'pierwszego człowieka we wsi'"

Zdaniem Radziwinowicza Putin wbrew pozorom stoi przed niezwykle trudną decyzją. Świat wymaga od niego wycofania się z Ukrainy i zaprzestania wsparcia rebeliantów. - Wycofania się z wojny, którą on sam wywołał. Nie byłoby tego konfliktu, gdyby nie jego deklaracje "zobaczymy, czy armia ukraińska będzie strzelała do ludności cywilnej na wchodzie, jeśli za nią będzie stała armia rosyjska". Ludzie, którzy z bronią w ręku są w Doniecku czy Ługańsku, to pamiętają. Jeśli teraz Putin powie, że się wycofuje, że nie chce mieć z nimi nic wspólnego, straci nimb "pierwszego człowieka we wsi", jak to mówią Rosji - wyjaśniał korespondent.

- Mało tego, przeciw niemu wystąpi prawdziwie silna i niebezpieczna opozycja. Mówiąc o opozycji, widzimy liberałów, Aleksieja Nawalnego, a oni mają niewielkie wpływy w społeczeństwie. Ale jeżeli w Moskwie pojawi się towarzysz Striełkow, główny bandyta w Doniecku i oficer FSB z nimbem tego, który walczył do końca, to mamy konkurenta. Za nim stanęłyby siły polityczne i znaczna część społeczeństwa - podkreślił.

"Putin to najgorsze, co może być?"

- Może to jest groźba, kiedy wołamy "sankcje! jak najostrzejsze sankcje!". Może trzeba perspektywicznego działania? - zastanawiała się Paradowska.

- Putin od 15 lat jest na czele państwa rosyjskiego. Jeśli prześledzimy ewolucję od końca Jelcyna do Putina, widać wyraźnie, że to idzie właśnie w kierunku tego olbrzymiego nacjonalizmu - mówił jednak Kalisz. - Gorzej być nie może? Putin to najgorsze, co może być? - dopytywała publicystka. - Jeśli nie zatrzyma się Putina, on dalej będzie szedł w kierunku walki z sąsiadami i całym światem o imperialną pozycję Rosji.

- Co Europa powinna zrobić? Na razie zatrzymaliśmy Rok Polski - zauważyła Paradowska. - W niedzielę wieczorem włączyłem telewizję rosyjską. Na każdym kanale debata polityczna. Widziałem, jaki tam jest kontekst sytuacji. Wysocy urzędnicy mówili, że trzeba rozmawiać z poszczególnymi krajami i je przekonywać. I oni prowadzą te rozmowy. Dlatego Europa nie powinna się dać zwieść, że dzisiejszy kierunek Rosji cokolwiek poprawi - zaznaczył polityk.

"Nastroje antyrosyjskie w Polsce są tak silne..."

- Poza sankcjami musimy prowadzić normalną debatę ze społeczeństwem obywatelskim w Rosji - podkreślił Kalisz, jednocześnie przyznając, że przygniatająca większość Rosjan ma "imperialną mentalność". - Nie da się. Nastroje antyrosyjskie w Polsce są tak silne, że nie da się prowadzić żadnej debaty - ripostowała Paradowska.

- Dlatego polityka PiS, czyli dwie strony bez żadnych rozmów, to zła polityka. Z pełnym krytycyzmem wobec Putina, musimy tam budować świadomość, że szacunek dla innych narodów to podstawa - skwitował Kalisz.

Więcej o:
Komentarze (10)
Następca Putina będzie jeszcze gorszy? Jeśli wycofa się z Ukrainy, powstanie groźna opozycja
Zaloguj się
 • ??????? ???????

  Oceniono 2 razy -2

  Путин великий лидер России. А польша сосет хуй. Смерть полякам.

 • googleon

  Oceniono 5 razy -1

  Facet ma rację. Putin ma sporo wad (jak każdy poltyk), jest jednak obliczalny i można z nim gadać i prowadzić handel.
  Zmiana sterownika w Rosji to prawdziwa rosjyjska ruletka. Siłowiki i ichni nacjonaliści mogą postawić na jakiegoś bandziora i tumana bez wiedzy o świecie i kraju. Nie koniecznie Stalina bo tacy zdarzają się raz na 500 lat ale coś w rodzaju mieszanki Breżniewa z Żyrynowskim.
  Wtedy dopiero obudzimy się z ręką w nocniku.

 • cieszymir1

  Oceniono 16 razy 2

  Rosja to imperium zła niezależnie od tego, kto tam siedzi u steru. Skuteczna polityka wobec nich może być jedna: Chcesz pokoju, to szykuj się na wojnę!

 • 18261826www

  Oceniono 35 razy -7

  A ja jestem zdania,ze od czasu kiedy majdanowcy zniszczyli Ukraine i pokazali swiatu cale swoje oblicze,miliony Polakow nabralo szacunku do Rosji.

 • endrju1521

  Oceniono 11 razy 5

  "Europie brakuje wizjonerów na miarę Roberta Schumanna. Dziś politycy nie potrafią myśleć w perspektywie 20-, 30-letniej - ubolewał w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz, poseł DWP."

  ===============================

  No właśnie !

  Ty potrafisz myśleć perspektywiczni

  i napasłeś się już na 50 lat.

 • zigzaur

  Oceniono 11 razy 5

  Luksemburski polityk, uważany za twórcę europejskiej integracji, to Robert Schuman (przez 1n).
  Robert Schumann (2n) to niemiecki kompozytor okresu Romantyzmu.

 • elkipan

  Oceniono 27 razy 11

  "Nastroje antyrosyjskie w Polsce są tak silne..."
  """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
  Na tą opinię Rosjanie długo i ciężko pracowali, nie?

 • abc1333

  Oceniono 22 razy 0

  Jeśli następcą Putina będzie ktoś pokroju Timoszenko, Jaceniuka to będzie koniec świata. Sikajcie dalej w stronę Putina a 10 000 głowic jądrowych wyląduje na naszych i nie tylko głowach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX