Nie będzie Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w naszym kraju. Inicjatywa "odłożona na długo"

23.07.2014 21:35
Radosław Sikorski poinformował, że nie będzie Roku Rosji w Polsce

Radosław Sikorski poinformował, że nie będzie Roku Rosji w Polsce (Fot. Alik Keplicz / AP, Sławomir Kamiński / AG)

- W związku z sankcjami UE za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy plany przeprowadzenia Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce będą odłożone. I to na długo - powiedział "Rzeczpospolitej" Radosław Sikorski.
Słowa ministra potwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą " także rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska: - Taka jest decyzja Rady Ministrów. Spotkania artystów i publiczności mają łączyć, a nie dzielić. Tymczasem w obecnej napiętej atmosferze nie ma warunków do dialogu - stwierdziła.

Apele o odwołanie tej zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy kulturalnej pojawiały się już wcześniej, jednak jak dotąd rząd podtrzymywał swoje wcześniejsze zobowiązania, podkreślając, że nie należy mieszać polityki i kultury.

- Chcielibyśmy oddzielić kwestie wymiany społeczno-kulturalnej od kwestii politycznych, na ile się da. Chcielibyśmy, żeby rok Polski w Rosji w 2015 r. był okazją do przedstawienia Polski, Polaków, naszego dorobku ostatnich 25 lat we wszystkich dziedzinach, a także naszego stanowiska w tych sprawach, w których się z Rosją nie zgadzamy -mówił w kwietniu rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie, w tym zwłaszcza strącenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego, sprawiły jednak najwyraźniej, że czara goryczy się przelała i rząd zmienił swoją opinię. Odwołanie Roku Polskiego w Rosji i Roku Rosji w Polsce w rozmowie z "Rz" pochwalił m.in. Aleksander Kwaśniewski: - Jak można sobie wyobrazić organizowanie tej imprezy po tym wszystkim, co się stało?- pytał były prezydent. - Putin nie zemści się za to na Polsce, ma dziś za dużo innych kłopotów - ocenił.

Czym miał być Rok Rosji?

19 grudnia 2013 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow - podpisali wspólną deklarację "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich". Deklaracja jest spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami, wśród których są m.in.: wprowadzenie współpracy dwustronnej "na poziom aktywnego partnerstwa", rozwój dialogu politycznego, rozszerzanie współpracy gospodarczej i poszerzanie współpracy na arenie międzynarodowej.

Przy okazji podpisania deklaracji wiceminister Pełczyńska-Nałęcz i Szwydkoj podpisali wspólne oświadczenie o przebiegu przygotowań do Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce: inicjatywa wiązała się organizacją wielu imprez kulturalnych, dyskusji i spotkań artystów w obu krajach.

W kwietniu br. polskie MSZ informowało, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z polskiej strony główny nacisk miał być położony na dialog między Polakami i Rosjanami tak, by przedstawić polski punkt widzenia dotyczący m.in. demokratycznego charakteru Unii Europejskiej i państwa polskiego po 25 latach od upadku komunizmu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (276)
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 203 razy 71

  A ja nie wiem czy to dobrze.
  Być może w obecnej sytuacji politycznej nie dało się inaczej. Ale ja generalnie lubię Rosjan i rosyjską kulturę. Choć nie wszystko tam na wschodzie jest dla mnie zrozumiałe...

 • wolak007

  Oceniono 118 razy 58

  Brawo Sikorski! Dodatkowo ogłośmy jutro zakaz importu gazu i ropy z Rosji, oraz że nie zagramy na znak protestu w finałach Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2018!

 • jasiubleep

  Oceniono 110 razy 52

  To moze o kulturze polsko-ukrainskiej. Po wczorajszej bijatyce w ukrainskim parlamencie, nasz wyglada, jak dzielo sztuki.

 • yarloman

  Oceniono 70 razy 50

  No cóż idziemy starą ścieżką, wrogów robimy sobie za miedzą a sojuszników szukamy za oceanem . Kultura pada ofiarą polityki nie pierwszy raz ale zawsze ze szkodą dla społeczeństw . Może to i lepiej , mogło dojść do kompromitacji .

 • bandierarossa

  Oceniono 178 razy 48

  Tylko tępaki o ograniczonych horyzontach myślowych mogą popierać taką decyzję. Pełno takich tępaków i dresów na tym forum. Tak pajace, obraźcie sie na rosyjski balet, sztukę, na Dostojewskiego, Wysockiego i innych. To wy jesteście mali i tępi, otumanieni przez propagandę antyrosyjską. Wiekszośc z was małe sku.rwysynki pewno dwóch zdań nie zmoieniła z rosjaninem. Zresztą ono o takich debilach mówią ,,niekulturnyj"
  Oczekuje milion minusów- i tak sr.am na nie

 • tolek398

  Oceniono 100 razy 46

  Plakietka największych "rusofobów" w UE wcale nam nie pomaga.
  A nasze położenie na mapie nie jest zbyt "komfortowe"
  Rozejrzyjcie się wokół....
  Litwini nas delikatnie mówiąc nie lubią.
  Czesi mają w 4literach.
  Dla tego bogatego 'Zachodu' jesteśmy co najwyżej tanią siłą roboczą i rynkiem zbytu i nic więcej.
  A najśmieszniejsze jest to, że ten "zły Ruski" potrafi dogadać się z takim Niemcem, czy Francuzem ponad naszymi głowami.

 • mikejar

  Oceniono 236 razy 46

  Sikorski , BRAWO nareszcie dobra decyzja

  Odwolac mistrzostwa w pilce noznej w 2018 w Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje