Nie będzie Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w naszym kraju. Inicjatywa "odłożona na długo"

Radosław Sikorski poinformował, że nie będzie Roku Rosji w Polsce

Radosław Sikorski poinformował, że nie będzie Roku Rosji w Polsce (Fot. Alik Keplicz / AP, Sławomir Kamiński / AG)

- W związku z sankcjami UE za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy plany przeprowadzenia Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce będą odłożone. I to na długo - powiedział "Rzeczpospolitej" Radosław Sikorski.
Słowa ministra potwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą " także rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska: - Taka jest decyzja Rady Ministrów. Spotkania artystów i publiczności mają łączyć, a nie dzielić. Tymczasem w obecnej napiętej atmosferze nie ma warunków do dialogu - stwierdziła.

Apele o odwołanie tej zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy kulturalnej pojawiały się już wcześniej, jednak jak dotąd rząd podtrzymywał swoje wcześniejsze zobowiązania, podkreślając, że nie należy mieszać polityki i kultury.

- Chcielibyśmy oddzielić kwestie wymiany społeczno-kulturalnej od kwestii politycznych, na ile się da. Chcielibyśmy, żeby rok Polski w Rosji w 2015 r. był okazją do przedstawienia Polski, Polaków, naszego dorobku ostatnich 25 lat we wszystkich dziedzinach, a także naszego stanowiska w tych sprawach, w których się z Rosją nie zgadzamy -mówił w kwietniu rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie, w tym zwłaszcza strącenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego, sprawiły jednak najwyraźniej, że czara goryczy się przelała i rząd zmienił swoją opinię. Odwołanie Roku Polskiego w Rosji i Roku Rosji w Polsce w rozmowie z "Rz" pochwalił m.in. Aleksander Kwaśniewski: - Jak można sobie wyobrazić organizowanie tej imprezy po tym wszystkim, co się stało?- pytał były prezydent. - Putin nie zemści się za to na Polsce, ma dziś za dużo innych kłopotów - ocenił.

Czym miał być Rok Rosji?

19 grudnia 2013 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow - podpisali wspólną deklarację "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich". Deklaracja jest spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami, wśród których są m.in.: wprowadzenie współpracy dwustronnej "na poziom aktywnego partnerstwa", rozwój dialogu politycznego, rozszerzanie współpracy gospodarczej i poszerzanie współpracy na arenie międzynarodowej.

Przy okazji podpisania deklaracji wiceminister Pełczyńska-Nałęcz i Szwydkoj podpisali wspólne oświadczenie o przebiegu przygotowań do Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce: inicjatywa wiązała się organizacją wielu imprez kulturalnych, dyskusji i spotkań artystów w obu krajach.

W kwietniu br. polskie MSZ informowało, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z polskiej strony główny nacisk miał być położony na dialog między Polakami i Rosjanami tak, by przedstawić polski punkt widzenia dotyczący m.in. demokratycznego charakteru Unii Europejskiej i państwa polskiego po 25 latach od upadku komunizmu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
 • Prezydent FIFA Sepp Blatter i Władimir Putin podczas ceremonii przekazania Rosji organizacji mundialu w 2018 roku  Niemieccy politycy domagają się bojkotu mundialu w Rosji: Odebrać im mistrzostwa
Komentarze (276)
Nie będzie Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w naszym kraju. Inicjatywa "odłożona na długo"
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy 5

  Po co barbażyńcy kultura.Wystarczy portfel wypchany dolarami.
  Jak powiedział fraszko-pisarz;
  " U głupiego wielkie święto-
  ząb mądrości mu wyjęto".

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy 5

  Zarzucamy komunistom upolitycznianie kultury. Czyżby pan Sikorski nawrócił się na wiarę marksistowską?

 • tom2578

  Oceniono 8 razy 6

  Radek ty oszołomie. Dobrze by było byś z równie wielką zawziętością z jaką atakujesz ruskich bronił Polaków na Kresach zwłaszcza w małej szowinistycznej Lietuvie.

 • totapis213

  Oceniono 6 razy 4

  Jak ten darmozjad nadal będzie prowokował Rosję w naszym polskim imieniu, to ruscy takie święto mogą sobie wyprawić w Polsce, podobno potrzebują na zajęcie naszego kraju aż tydzień.

 • calber

  Oceniono 3 razy 1

  Jeżeli Putinowi się zachce zrobić sobie jakiś polski rok w swojej Rosji, to na pewno nie będzie o to pytał ani Radka, ani nikogo innego. Więc lepiej żeby nie robił, co nie?!

 • trudek46

  Oceniono 4 razy 4

  Tak naprawdę Polska nie ma czym zaimponować Rosjanom Rodowicz rozjechana,Górniak traci glos a inni badziewie.

 • ryszardm1954

  Oceniono 7 razy 5

  w zamian bedziemy mieli dni kultury zydowskiej zapomnial dodac pan minister MSZ oraz liczne imprezy typu "Odkryj w sobie Zyda" itd

 • burekaszubski

  Oceniono 6 razy -4

  olbrychski nie wyglosi laudacji na rozpoczecie odchodow?
  boniego nie zawiezie rzadowa limuzyna na uroczysko?
  ciosek nie zajmie miejsca w rzedzie pierwszym?
  kiedy wierny gras powie: 'Izwjenitja druzja'?
  .....................................................................
  I jeszcze zolwik z obejmowaniem - a moze niedzwiedzia I karpia...
  Nie odbierajcie prezydetu, premieru I marszalku przyjemnosci na jeden metr w glab...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje