Premier Holandii: Putin ma ostatnią szansę pokazania, że chce pomóc

19.07.2014 20:53
Premier Holandii: Putin ma ostatnią szansę pokazania, że chce pomóc

Premier Holandii: Putin ma ostatnią szansę pokazania, że chce pomóc (CRIS TOALA OLIVARES/REUTERS)

- Prezydent Rosji Władimir Putin ma ostatnią szansę pokazania, że poważnie podchodzi do udzielenia pomocy w wydobyciu ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu - oświadczył premier Holandii Mark Rutte. po rozmowie z rosyjskim przywódcą. Dodał, że Niemcy, Wlk. Brytania i Australia, z których szefami rządów rozmawiał, podzielają jego pogląd.
- Byłem wstrząśnięty zdjęciami świadczącymi o pozbawionym wszelkiego szacunku zachowaniu na tym tragicznym miejscu - powiedział holenderski premier, nawiązując do sytuacji na miejscu, w którym spadł malezyjski samolot. Rząd Ukrainy poinformował, że prorosyjscy rebelianci wywożą z miejsca katastrofy ciała ofiar i nie zezwalają na rozpoczęcie śledztwa mającego wyjaśnić jej przyczyny.

"Rząd Ukrainy oficjalnie oświadcza: wspierani przez Rosję terroryści starają się zniszczyć dowody tego międzynarodowego przestępstwa. Zwracamy się do wspólnoty międzynarodowej i apelujemy, by zobowiązała Rosję do odwołania swoich terrorystów (z miejsca katastrofy), co pozwoli ukraińskim i międzynarodowym ekspertom na przeprowadzenie wszechstronnego śledztwa dotyczącego okoliczności tej tragedii" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowej stronie internetowej.

"Nie otrzymujemy dostatecznego wsparcia od Rosjan"

Premierzy Wlk. Brytanii i Holandii zgodnie uznali w sobotę, że UE będzie musiała zweryfikować swe podejście do Rosji w związku z dowodami świadczącymi, iż prorosyjscy separatyści na Ukrainie zestrzelili malezyjski samolot - poinformowała kancelaria szefa brytyjskiego rządu. David Cameron i Mark Rutte rozmawiali tego dnia przez telefon.

Wcześniej w sobotę szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond podkreślił, że Rosja musi wykorzystać swój wpływ na prorosyjskich separatystów, by poprawić dostęp do miejsca, w którym spadł boeing 777 linii Malaysia Airlines.

- Nie otrzymujemy dostatecznego wsparcia od Rosjan - powiedział Hammond w BBC i dodał, że brytyjskie MSZ wezwało w tej sprawie ambasadora Rosji.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (408)
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 942 razy 864

  Podejrzewam, że Putin nie bardzo rozumie, o co w ogóle Holendrom chodzi. Przecież to jest zupełnie normalne i powszechne w Rosji podejście do ludzkich szczątków; przecież w Rosji do tej pory kości poległych w czasie 2. wojny Rosjan poniewierają się po polach i parkach, a zawartość masowych grobów z setkami ofiar wielkiej czystki czy innych "osiągnięć stalinizmu" (jeśli pechowo znalazły się na terenie budowy luksusowych apartamentowców czy autostrad) wyrzuca się po prostu na śmietnik albo zabetonowuje pod fundamentami.
  To jest podobna sytuacja, jak z polskimi żądaniami dotyczącymi Katynia: do Rosjan po prostu nie dociera, o co nam chodzi. Kto by się tam przejmował dwudziestu kilku tysiącami zabitych, skoro oni swoje ofiary liczą w milionach - i nikt się nimi nie przejmuje!

 • jjt23

  Oceniono 745 razy 689

  Wstyd Panie Premierze Holandii - do niedawna powstrzymywałeś sankcje przeciw Putinowi - teraz głupio.

 • jackanapes

  Oceniono 727 razy 643

  Panie premierze Rutte 'samoorganizujący się obywatele' Donbasu, mający na kiwnięcie ręką wysoko zaawansowane systemy obrony plot śmieją Ci się w twarz.
  I śmieją się w twarz całej Europie.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 520 razy 482

  Apelowanie do Rosjan o empatię to jak próbowanie nauczenie psa, zeby nauczył sie korzystać z kibla.

 • tatankaiyotake

  Oceniono 471 razy 431

  Moze wreszcie dotarlo do tych zachodnich zakutych pal, ze nawet jezeli Polacy sa rusofobami, to nie bez przyczyny.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 434 razy 388

  Holandia jest żałosna. Popierali putlerowców, a teraz jęczą że im krzywdę zrobili.

 • gr_ub_y

  Oceniono 326 razy 292

  "Żeby mi to było ostatni raz".

  Putin musi mieć niezłą bekę słuchając tych niedołęgów. Pewno sam już nie wie, czy ma nimi bardziej pogardzać, czy z nich szydzić.

 • gupiapoczta

  Oceniono 258 razy 256

  Sytuacja robi się krytyczna. Jeszcze trochę i premier Holandii wyrazi zaniepokojenie.

  Wiem, ironia nie na miejscu, ale postawa przywódców europejskich również.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje