Prawica podpisała nowe porozumienie. Główne wątki? Podsłuchy, patologie, kryzys wartości i kompromitacja

19.07.2014 16:45
Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin podpisali porozumienie

Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin podpisali porozumienie (SŁAWOMIR KAMIŃSKI/AG)

Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin podpisali porozumienie pomiędzy PiS, PR i SP. Liderzy prawicowych partii liczą, że dzięki ich zjednoczeniu uda się pokonać PO w nadchodzących wyborach. - Razem wygramy - przekonywał Jarosław Kaczyński podczas zgromadzenia obywatelskiego "Czas na zmiany". Co przeczytamy w dokumencie podpisanym przez polityków?
Porozumienie zaczyna się od deklaracji stworzenia "silnej alternatywy dla skompromitowanego i szkodzącego Polsce rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego". Konieczność zbudowania tej alternatywy, zdaniem sygnatariuszy dokumentu, wynika ze "świadomości odpowiedzialności za losy Ojczyzny" stojącej w obliczu kryzysu politycznego.

Głównym tematem porozumienia jest sprawa afery podsłuchowej związanej z taśmami "Wprost". Zdaniem autorów dokumentu ujawnienie afery i wydarzenia z niej wynikające "w sposób dobitny pokazały Polakom, że kryzys polityczny osiągnął skalę poważniejszą niż kiedykolwiek w czasie rządów PO-PSL". Oceniają, że nagrania rozmów ujawnione przez "Wprost" świadczą o patologiach we wszystkich obszarach życia publicznego.

"Kryzys podstawowych wartości"

"Donald Tusk nie jest w stanie skoordynować działań swoich ministrów i prowadzonej przez nich polityki" - czytamy w porozumieniu. "Kryzys dotknął też sfery podstawowych wartości, których powinno przestrzegać państwo aspirujące do zachodnioeuropejskich tradycji kulturowych, czyli wartości demokratycznego państwa prawa - głosi dokument.

W porozumieniu znajdujemy także bardziej szczegółowe opisy niektórych wątków afery podsłuchowej. Czytamy m.in. o słowach Bartłomieja Sienkiewicza "Państwo polskie istnieje tylko teoretycznie" i o rzekomej próbie wpływania szefa NBP na decyzje kadrowe Tuska. "Wiele innych (...) informacji obnaża nieudolność, hipokryzję i arogancję obecnej władzy" - czytamy.

"Tusk stracił mandat"

Dostaje się także prokuraturze i ABW, których działania w związku z taśmami "Wprost" "kompromitują instytucje państwa" - między innymi poprzez ataki na wolność słowa. Autorzy dokumentu piszą też o drążącej państwo korupcji i dążeniu do realizacji własnych celów politycznych kosztem dobra społecznego.

Sygnatariusze porozumienia są zdania, "że Rada Ministrów kierowana przez Donalda Tuska straciła mandat do dalszego sprawowania rządów". Deklarują, że będą "silnie współpracować", by w Polsce powstał "kompetentny, sprawny i uczciwy rząd"."To zagrożenie dla przyszłości PO"

Co oznacza podpisanie porozumienia przez liderów polskich partii prawicowych? Sprawę komentują politolodzy. - To bez wątpienia rzecz, która stanowi większe zagrożenie dla przyszłości rządzącej Platformy Obywatelskiej, dla PSL trochę mniej, bo partia ta może być potencjalnym koalicjantem. Ale Platforma, patrząc na sondaże, będzie miała, z kim przegrać" - powiedział socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis.

Kluczowe znaczenie - w ocenie eksperta - czy zjednoczenie prawicy "to tylko techniczne połączenie, czy też PiS uda się przejąć elektorat" Solidarnej Polski i Polski Razem. - A to będzie możliwe wtedy, kiedy partia ta będzie dopuszczała większe niż do tej pory zniuansowanie poglądów - od tych bardziej liberalnych gospodarczo do bardziej socjalnych, czyli tak jak od Jarosława Gowina do Tadeusza Cymańskiego - mówił ekspert. Zwrócił uwagę, że obecnie politycy prawicy będą musieli znaleźć lepszą metodę uzgadniania różnic. - Metodę inną niż publiczne dezawuowanie się w mediach; to metoda sprawdzona, ale wiadomo, że prowadzi do wzrostu napięć i w końcu do rozpadu - podkreślił.

Kik: To nie jest przywrócenie jedności

Politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Kazimierz Kik powiedział z kolei, że podpisane porozumienia przywraca jednolity obraz układu sił partyjnych po prawej stronie sceny politycznej. W jego ocenie prezesowi PiS chodzi o wyeliminowanie podczas wyborów, zwłaszcza parlamentarnych, tzw. głosów utraconych na prawicy.

- Wiadomo, że to porozumienie przyjmuje formułę jednej wspólnej listy. Oczywiście ona będzie nazywała się Prawo i Sprawiedliwość, czyli jest to forma bardziej dyscyplinowania prawej sceny partyjnej. To nie jest przywrócenie jedności, to jest stworzenie wspólnej listy, by nie dopuścić do zmarnowania głosów, które padłyby na partię Ziobry czy Gowina - tłumaczył Kik. Zwrócił uwagę, że korzyści z zwartego porozumienia są obustronne, nie tylko dla PiS, ale i dla SP i Polski Razem, bo politycy tych mniejszych partii pozostaną w politycznej grze.

- Mimo to pamiętajmy, że nieufność między liderami tych partii jest tak duża, że to porozumienie nabiera charakteru taktycznego, a nie strategicznego. Tam nie ma mowy o rezygnacji ze swoich postulatów, a przecież postulaty Gowina są dość odległe od postulatów programowych Kaczyńskiego. To pokazuje, że ci trzej liderzy potrafili wyjść poza uprzedzenia osobiste, wznieść się ponad animozje, to bardzo ważne u polityków i rzadko spotykane ostatnimi czasy" - ocenił politolog. Przypomniał też, że PiS dla utrzymania zawarł koalicję z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (194)
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 312 razy 196

  He he, "Tusk stracił mandat". Na szczęście to nie Kaczyński z Ziobrem o tym decydują. Ich osiągnięcia w walce z Tuskiem to 7:0 dla Tuska.

 • pyffello114

  Oceniono 235 razy 191

  Jaką wartość może dzisiaj mieć to, co robi lub mówi pan Gowin po tym,kiedy
  z faryzejskim uśmieszkiem świętoszka powtarzał wielokrotnie:
  Ja nie wyjdę z Platformy, ja nie opuszczę Platformy, moje miejsce jest w PO.
  Poza tym, pan Gowin jest człowiekiem, który ma sobie za nic lojalność wobec
  swoich wyborców. Pan Gowin swój mandat sejmowy zdobył jako poseł Platformy
  Obywatelskiej. Ludzie głosowali na niego, jako członka PO. Zwykła ludzka przyzwoitość
  nakazywałaby zwrocić mandat poselski zdobyty z rekomendacji PO.
  Czego byśmy nie mówili o panu Palikocie, to musimy przyznać, że zachował on się honorowo, zdając mandat poselski zdobyty w barwach PO.
  Na takie honorowe postępowanie nie było stać pana Gowina ani jego wielbicieli, panów
  Godsona i Żalka
  Premier Tusk zdymisjonował dwóch ministrów sprawiedliwości- profesora Ćwiąkalskiego i pana Gowina. Profesor Ćwiąkalski od momentu swojej dymisji nie powiedział ANI JEDNEGO ZŁEGO SŁOWA na premiera Tuska.Pan Gowin po swojej dymisji wygadywał najobrzydliwsze rzeczy na premiera Tuska.
  Obaj byli ministrowie sprawiedliwości pochodzą z Krakowa, ale, jak widzimy, dzieli ich
  OLBRZYMIA RÓŻNICA KLASY.
  A oto jescze opinia o panu Gowinie wybitnego znawcy polskiej sceny politycznej, Jack Żakowskiego z czasów, kiedy pan Gowin był jeszcze w PO:
  - Gowin to nieprzeciętnie ambitny i bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie polityk, który ma groźny zapał reformatorski. Wydaje mi się, że jest to jeszcze gorszy chwast polityczny niż Jan Rokita czy Zyta Gilowska, którzy symbolizują najgorszy okres PO. Bardzo boję się sytuacji, w której mógłby zostać w Platformie - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Jacek Żakowski.
  ~

 • alex1w

  Oceniono 201 razy 149

  Już raz "prawica" się zjednoczyła, nosiła wówczas nazwę AWS. Jak skończyła wszyscy wiemy.

 • alex1w

  Oceniono 186 razy 144

  Kaczyński jest wprost stworzony do kierowania państwem. Tak jak pokierował braciszkiem Lechem, tak pokieruje i Polską.
  Samolot o nazwie PiS+0 wystartował... zobaczymy jak wyląduje.

 • bryt.bryt

  Oceniono 161 razy 133

  Fundament tego porozumienia wyglada tak:
  -8 przegranych wyborow (Kaczynski)
  -1 nawrocony zdrajca (Ziobro)
  -1 rozmodlony megaloman (Gowin).
  Jest na czym budowac.

 • nota_bene_66

  Oceniono 126 razy 114

  Szczyt hipokryzji, czyli tzw. „polska prawica” - ględzi o moralności, aborcji, rodzinie, wartościach konserwatywnych itd., a realia: mają najwięcej wyroków za zniesławienia i pomówienia, Kaczmarek grozi pobiciem jakiemuś gościowi, Kaczmarek uwikłany z relacje z agencjami towarzyskimi, pijany do nieprzytomności Wipler bije policjantów, Szeliga nie zapłacił prostytutce, Dorn rozwodnik, nieżyjący Gosiewski podobnie, Dorn pijany w Sejmie, pijana „coś tam coś tam” Kruk w Sejmie, Hofman chwali się swojemu personelowi długością przyrodzenia, Karski zamienia wózki elektryczne w gokarty, Kurski nagminnie łamie przepisy drogowe, Maciej Zalewski ostrzega Gąsiorowskiego i Baksika przed aresztowaniem za co spędza w pierdlu ponad 2 lata, min. Lipiec z kolei siedzi za malwersacje, ministrem sprawiedliwości w rządzie Kaczyńskiego zostaje komunistyczny oprawca opozycji (s. Kryże), satyryk IV erpe - Marcin Wolski - był sekretarzem POP PZPR, współautor paszkwili „Dzieci resortowe” - Jerzy Targalski - należał do PZPR, upadła gwiazda kabaretu i aktualny wieszcz IV erpe - Jan Pietrzak – to były ideowy zetempowiec i członek partii, absolwent szkoły przy KC PZPR, Kaczyński wprowadził na polityczne salony prostaków z Samoobrony, Kaczyński uwłaszczył się na warszawskich biurowcach jak typowa postkomuna i żyje w luksusach. Pod zacnymi hasłami kryje się taktyka skłócania, jątrzenia i destrukcji. Im bardziej obrażą i pomówią adwersarzy tym lepiej czuje się ich schorowane i zakompleksione ego. POLSKA PRAWICA TO TYLKO HASŁA NA SZTANDARACH, PUSTE FRAZESY W GĘBIE, SŁOMA W BUTACH I RÓŻANIEC W RĘCE, a fanatycy łykają ich brednie jak żaba muł…

 • alex1w

  Oceniono 135 razy 99

  Rydzyk czytając ten tekst zaczął się masturbować z rozkoszą.
  Nie piszcie takich rzeczy bo go ręka będzie bolała.

 • rudi_0

  Oceniono 116 razy 92

  Przepraszam , ale gdzie posrod wymienionych socjalno-etatystyczno-populistycznych partii ( PiS ) o dodatkowo jeszcze zwiazkowym nalocie , oraz politycznych kanap ( SP , PR ) znajduja sie partie "prawicowe"..?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje