Ziobro i Gowin zjednoczyli się z PiS. Podpisali porozumienie polityczne

- Jedność prawicy staje się faktem. Chciałbym zaprosić tu panów Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina. Jesteśmy razem, we trzech podpiszemy porozumienie. Razem wygramy - powiedział Jarosław Kaczyński.
Chwilę później liderzy PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem podpisali dokumenty. Do konsolidacji prawicy doszło podczas zgromadzenia obywatelskiego "Czas na zmiany" w Warszawie.

Kaczyński: "Mam dobrą wiadomość: jedność staje się faktem"

- Szanowni Państwo, często przemawiam długo, ale dziś będę mówił bardzo krótko. Jak jest w Polsce, wiemy wszyscy. Ważne jest, by wiedzieć, jaka jest sytuacja, ale najważniejsze - by wiedzieć, jak ją zmienić - mówił Kaczyński.

- Ta zmiana prowadzi poprzez jedność. Chciałbym przekazać państwu bardzo dobrą wiadomość: ta jedność staje się faktem - dodał i zaprosił na scenę Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobrę.

- Razem zmienimy Polskę, razem zwyciężymy. Jestem o tym przekonany - kontynuował prezes PiS, gdy Ziobro i Gowin stanęli przy nim. Po chwili wszyscy trzej politycy podpisali porozumienie.

Do ostatniej chwili nie było pewne, czy dojdzie do porozumienia

Podpisanie porozumienia o współpracy wieńczy długotrwałe i pełne zwrotów rozmowy PiS z Solidarną Polską i Polską Razem. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy liderzy tych dwóch partii pojawią się na sobotnim spotkaniu, które było kolejną już inicjatywą PiS mającą zjednoczyć prawicę.

Wcześniej zarówno Ziobro jak i Gowin spotykali się kilkukrotnie z kierownictwem PiS i rozmawiali o możliwościach współpracy - bez efektów.

Przed tygodniem partia Jarosława Kaczyńskiego zorganizowała konwencję zjednoczeniową, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele Polski Razem i Solidarnej Polski. Liderzy PR i SP nie pojawili się jednak na konwencji, gdyż PiS nie spełniło ich postulatów.

PiS "może zapomnieć o wszystkim, co złe"

Podczas środowej konferencji prasowej Kaczyński kolejny raz mówił, że prawica w Polsce powinna być zjednoczona. Przestrzegał też, że rozmów z liderami SP i PR "nie będzie ciągnął w nieskończoność".

- Każdy musi podjąć decyzję, że złe są interesy partykularne, bo te formacje nie są w stanie istnieć dalej na scenie parlamentarnej, czy też wziąć wspólny udział w przedsięwzięciu i powrócić do tego, czego prawica potrzebuje. Prawica powinna być zjednoczona - mówił szef PiS.

Zadeklarował też, że jego ugrupowanie jest w stanie zapomnieć "o wszystkim co było złe" na prawicy. - Było tego sporo, ale moment jest taki, że trzeba umieć zapomnieć - zadeklarował.

Dodał, że inne partie też muszą zapomnieć o polityce małych grup. - Żeby nie chcieli wracać do lat 90., tylko żeby chcieli, aby prawica mogła w Polsce rządzić i to efektywnie. Najpierw wygrać, a potem - bez ciągłych kłótni - rządzić - mówił Kaczyński.

Po tych słowach Kaczyńskiego jeszcze w środę doszło do kolejnego spotkania PiS z SP i PR. Niektórzy przedstawiciele tych partii oceniali, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

Spotkanie polskiej prawicy

Zgromadzenie "Czas na zmiany" miało na celu zjednoczenie prawicy. Zwołano je pod egidą PiS. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele NSZZ "Solidarność", klubów Gazety Polskiej, Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Solidarności Rolników Indywidualnych, Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Prawicy RP, Stronnictwa Ludowego PSL "Piast", Stowarzyszenia Morskiego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz poseł Andrzej Smirnow.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (599)
Ziobro i Gowin zjednoczyli się z PiS. Podpisali porozumienie polityczne
Zaloguj się
 • abraham81

  Oceniono 1 raz 1

  Jakie to żałosne. Najpierw wypieli się na Kaczyńskiego, a teraz z podkulonymi ogonami wracają, oby tylko trochę z koryta liznąć. A tak poza tym, to co to za prawica?

  ---

  www.pieczatki.pl/

 • wuem43

  0

  Dupki do kupki.

 • paruwkowy_skrytobujca

  0

  jak tam zbysiu, dupka boli?

 • block-buster

  0

  Jesli Tuski dogadaja sie z JKM oraz chlopami to niekoniecznie wygracie kaczory i przydupasy...

 • gadojan

  0

  HM Gdyby zalozyli nowa partie, wymysliny nowa nazwe, napisali jakis sensowny program to .... No nie wiem moze by i cos z tego bylo zwlaszcza, ze pan Kaczynski jest w wieku przedemerytalnym ....????

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  Ten stary Altzheimer jest żałosny !!!
  Zjazd zjednoczeniowy z tymi dupkami - parodia i kabaret !
  Zupełnie jak zjazdy PZPR za Gomółki !

 • tp70

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczyński powiela zjazdy zjednoczeniowe PZPR pod Władysławem Gomółką.
  Bardzo podobna retoryka, ten sam bezsens.
  Wiele propagandowego jazgotu bo wyrzuceni uprzednio Kurski i Ziobro wracają na kolanach bo nie mieliby z czego żyć.
  A ten podstarzały ministrant Gowin to kompletne ZERO. Ten sam rodzaj "NICZEGO" jak Gliński !!!

 • kczyna

  Oceniono 2 razy 2

  Zjednoczyli,czy poddali?

 • ahsowa

  Oceniono 2 razy 2

  Znowu włażą w dupę Kaczyńskiemu ludzie bez honoru byle było koryto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje