Rosja twardo do Ukrainy: Odpowiedzcie na 10 ważnych pytań w związku z katastrofą

Rosja stanowczo odrzuca oskarżenia Ukrainy o odpowiedzialność za katastrofę malezyjskiego boeinga w okolicach Doniecka. W reakcji na sugestie Kijowa wiceminister rosyjskiego MON domaga się od ukraińskich władz odpowiedzi na 10 pytań, które mają wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy.
- To wszystko wygląda na kontynuację wojny informacyjnej, która od wielu miesięcy jest prowadzona przeciwko Rosji. Mocno odczuwamy jej konsekwencje - mówi w wywiadzie dla Rossija24 wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow, komentując sugestie ukraińskich władz, że to Rosja odpowiada za katastrofę malezyjskiego samolotu. I stawia władzom w Kijowie 10 pytań.

1. Ukraińskie władze wskazały sprawców w mgnieniu oka. Oczywiście, według nich, są to separatyści. Jakie są podstawy dla takich wniosków?

2. Czy Kijów może oficjalnie poinformować o wszystkich szczegółach stosowania systemów BUK w rejonie działań wojennych i - co najważniejsze - dlaczego te systemy są stosowane, jeśli separatyści nie dysponują lotnictwem?

3. Jakie są przyczyny bezczynności ukraińskich władz w kwestii sformowania międzynarodowej komisji? Kiedy taka komisja zacznie funkcjonować? Tego oczekuje społeczność międzynarodowa.

4. Czy przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych są gotowi na przedstawienie międzynarodowym ekspertom dokumentów na temat liczby rakiet "powietrze-powietrze" i "ziemia-powietrze" w systemach obrony przeciwlotniczej? To bardzo ważna kwestia, która pomoże nam określić, jakie systemy zostały użyte przeciwko malezyjskiemu boeingowi.

5. Czy zostaną udostępnione dane pochodzące z obiektywnej kontroli ruchu samolotów ukraińskich sił zbrojnych w dniu tragedii?

6. Dlaczego ukraińscy dyspozytorzy dopuścili odchylenie trasy samolotu na północ w kierunku tak zwanej operacji antyterrorystycznej, którą Kijów prowadzi przeciwko mieszkańcom południowo-wschodniej części kraju?

7. Dlaczego przestrzeń powietrzna w rejonie walk nie została całkowicie zamknięta dla samolotów cywilnych?

8. Czy Kijów może oficjalnie skomentować informacje zamieszczone w mediach społecznościowych przez hiszpańskiego dyspozytora pracującego na Ukrainie, że malezyjskiemu boeingowi towarzyszyły w powietrzu dwa ukraińskie samoloty wojskowe?

9. Dlaczego SBU rozpoczęła pracę z nagraniami rozmów ukraińskich dyspozytorów z załogą boeinga i danymi z radarów bez udziału przedstawicieli międzynarodowych?

10. Jakie są nauki z poprzedniej analogicznej katastrofy TU-154 nad Morzem Czarnym? Wówczas władze Ukrainy do ostatniej chwili twierdziły, że ukraińskie siły zbrojne nie miały z katastrofą związku. Dopiero gdy przedstawiliśmy niezbite dowody, okazało się, kto rzeczywiście był winien tej tragedii.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych zniknął z radarów w czwartek około godziny 15 czasu polskiego. Na pokładzie znajdowało się 298 osób - 283 pasażerów, w tym trójka niemowląt, i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli. Maszyna prawdopodobnie została zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (331)
Rosja twardo do Ukrainy: Odpowiedzcie na 10 ważnych pytań w związku z katastrofą
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 5 razy -1

  Bezczelne, bezwstydne kłamstwo - to podstawowe narzędzie sowieckiej i postsowieckiej propagandy. Nabiera się na to wielu, którzy nie pojmują, że można łgać aż tak bezczelnie.

 • kibic_rudego

  Oceniono 8 razy 2

  nas prezyden hr. Komorowski zna odpowiedzi na te pytania i dlatego obciazyl Rosje ze te zestrzelenie samolotu przez jego kumpli banderowców.

  Dlaczego prezydent wszystkich Polaków, hr. Bul Komorowski zapomniał 11 lipca o 71 rocznicy ludobójstwa ~250 000 Polaków przez banderowców na Wołyniu ?

 • robstork

  Oceniono 6 razy -2

  Czy nie czas wpisać Rosję na listę "krajów wspierających terroryzm"? Znajdują się na niej: Iran, Syria, Kuba i Sudan, czyli kraje, które zwykle popierają Rosję w głosowaniach. petitions.whitehouse.gov/petition/designate-russia-state-sponsor-terrorism/XMjbTltM

 • fjestis

  Oceniono 12 razy -2

  Rosja to dno.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy 0

  Normalnie jak za Stalina. Tylko teraz nie macie z kim podpisac paktu Ribbentrop-Molotov...

 • representation1

  Oceniono 11 razy -1

  Ad 1. Separatyści to Rosjanie, sprawcy zestrzelenia samolotu.
  Ad 2. Informacji o przejętych i sprowadzonych z Rosji BUKach na ukraińskich terenach okupowanych przez Rosję udzielają rosyjscy separatyści.
  Ad 3. Społeczność międzynarodowa domaga się odblokowania przez rosyjskich separatystów terenu katastrofy.
  Ad 4. Pełne plany i szczegóły akcji zestrzelenia Boeinga zna kierownictwo FSB w Moskwie.
  Ad 5. Moskwa boi się rozpowszechniać danych ze swojej subiektywnej kontroli ruchu samolotów. Putin nie chce ryzykować kompromitacji, bo szybko zostałby zdemaskowany przez obiektywne dane z innych krajów.
  Ad 6. Rosyjscy separatyści skupili swoje ataki na samoloty właśnie w tym rejonie.
  Ad 7. Ukraina nie atakuje cywilnych samolotów. Jak Rosja chce sobie do nich postrzelać, to niech robi to Kamczatce, uprzednio informując o tym świat.
  Ad 8. Hiszpański dyspozytor jest na żołdzie Rosji.
  Ad 9. MAK nie jest komisją międzynarodową, tylko moskiewską.
  Ad 10. Jakie są nauki z poprzedniego przypadku zestrzelenia samolotu pasażerskiego przez Rosjan? (Świat pamięta: 1 września 1983 Boeing 747-200A, lot KAL007 z Anchorage na Alasce do Seulu w Korei Południowej, z nieznanych przyczyn zboczył z kursu i wleciał na kilkadziesiąt kilometrów w głąb przestrzeni powietrznej ZSRR, po czym został w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zestrzelony przez radzieckie myśliwce, co doprowadziło do śmierci wszystkich ludzi znajdujących się na pokładzie - łącznie 269 osób.)

 • abszperwentyl

  Oceniono 3 razy 1

  Теперь будет серьезный разговор.

 • aaaramzes

  Oceniono 10 razy -2

  Krym i Ukraina to tylko pretekst aby nie pokazać, że Rosja to bankrut świata. Oprócz gazu, ropy, wojska i alkoholików nie mają nic. Bieda i wychodki poza miastami. Putin musi wszystkich mocno trzymać za mordy bo skończy jak ostatni car. Teraz jeszcze na krótko może zwalić wszystko na zachód, ale już niedługo. Niedługo skończy jak ostatni car. Może dlatego chciałby zostać carem.

 • stanpar

  Oceniono 11 razy -3

  Cieszy mnie każdy post, wyrażający nienawiść Polaków do Rosjan. Cieszy, gdyż wystawia właściwą ocenę Polaka w Europie i na świecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX