Rosja twardo do Ukrainy: Odpowiedzcie na 10 ważnych pytań w związku z katastrofą

19.07.2014 10:55
Anatolij Antonow, wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej

Anatolij Antonow, wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej (Fot. mil.ru)

Rosja stanowczo odrzuca oskarżenia Ukrainy o odpowiedzialność za katastrofę malezyjskiego boeinga w okolicach Doniecka. W reakcji na sugestie Kijowa wiceminister rosyjskiego MON domaga się od ukraińskich władz odpowiedzi na 10 pytań, które mają wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy.
- To wszystko wygląda na kontynuację wojny informacyjnej, która od wielu miesięcy jest prowadzona przeciwko Rosji. Mocno odczuwamy jej konsekwencje - mówi w wywiadzie dla Rossija24 wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow, komentując sugestie ukraińskich władz, że to Rosja odpowiada za katastrofę malezyjskiego samolotu. I stawia władzom w Kijowie 10 pytań.

1. Ukraińskie władze wskazały sprawców w mgnieniu oka. Oczywiście, według nich, są to separatyści. Jakie są podstawy dla takich wniosków?

2. Czy Kijów może oficjalnie poinformować o wszystkich szczegółach stosowania systemów BUK w rejonie działań wojennych i - co najważniejsze - dlaczego te systemy są stosowane, jeśli separatyści nie dysponują lotnictwem?

3. Jakie są przyczyny bezczynności ukraińskich władz w kwestii sformowania międzynarodowej komisji? Kiedy taka komisja zacznie funkcjonować? Tego oczekuje społeczność międzynarodowa.

4. Czy przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych są gotowi na przedstawienie międzynarodowym ekspertom dokumentów na temat liczby rakiet "powietrze-powietrze" i "ziemia-powietrze" w systemach obrony przeciwlotniczej? To bardzo ważna kwestia, która pomoże nam określić, jakie systemy zostały użyte przeciwko malezyjskiemu boeingowi.

5. Czy zostaną udostępnione dane pochodzące z obiektywnej kontroli ruchu samolotów ukraińskich sił zbrojnych w dniu tragedii?

6. Dlaczego ukraińscy dyspozytorzy dopuścili odchylenie trasy samolotu na północ w kierunku tak zwanej operacji antyterrorystycznej, którą Kijów prowadzi przeciwko mieszkańcom południowo-wschodniej części kraju?

7. Dlaczego przestrzeń powietrzna w rejonie walk nie została całkowicie zamknięta dla samolotów cywilnych?

8. Czy Kijów może oficjalnie skomentować informacje zamieszczone w mediach społecznościowych przez hiszpańskiego dyspozytora pracującego na Ukrainie, że malezyjskiemu boeingowi towarzyszyły w powietrzu dwa ukraińskie samoloty wojskowe?

9. Dlaczego SBU rozpoczęła pracę z nagraniami rozmów ukraińskich dyspozytorów z załogą boeinga i danymi z radarów bez udziału przedstawicieli międzynarodowych?

10. Jakie są nauki z poprzedniej analogicznej katastrofy TU-154 nad Morzem Czarnym? Wówczas władze Ukrainy do ostatniej chwili twierdziły, że ukraińskie siły zbrojne nie miały z katastrofą związku. Dopiero gdy przedstawiliśmy niezbite dowody, okazało się, kto rzeczywiście był winien tej tragedii.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych zniknął z radarów w czwartek około godziny 15 czasu polskiego. Na pokładzie znajdowało się 298 osób - 283 pasażerów, w tym trójka niemowląt, i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli. Maszyna prawdopodobnie została zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (331)
Zaloguj się
 • polak_k.prawy

  Oceniono 507 razy 231

  Zbrodni dokonali bojówkarze zorganizowani i wyposażeni przez Rosję. Wszyscy o tym wiedzą od początku, tylko politycy nie od razu o tym mówią otwarcie. Ukraina jest słabym państwem, biednym, zaatakowanym przez potężnego sąsiada. Nikomu nie przyszło do głowy że ktoś może pomylić rejsowy samolot pasażerski na pułapie ponad 10 km z wojskowym, transportowym mającym mającym lądować w pobliżu.

  BTW, Rosja zapowiadała w Soczi, że pokaże światu swoją nową twarz. Jest to twarz Striełkowa, mówiąca że z lotniska Schiphol wystartowały trupy pilotowane przez Ukraińców- samobójców.

 • polakadam

  Oceniono 264 razy 112

  Czy ktoś zrobił z Putina błazna ?
  Zrobił z siebie agresora wobec Państwa, którego służby i oligarchowie nie mogły kiwnąć palcem bez jego zgody ! ! !
  Putin sam zrobił z siebie błazna uznając że rząd na Ukrainie powstał przeciw niemu, bez jego wiedzy

 • jan.waski

  Oceniono 211 razy 99

  rosja jest prze komiczna. z tych 10 pytań właściwie 2 mają jakiekolwiek uzasadnienie. Mianowicie 6 i 7 są zastanawiające choć to dalej nie wina Ukraińców , że rosjanie strzelają do samolotów.

  Zaś jeśli chodzi o "hiszpańskiego menedżera pracującego na Ukrainie" to już poprostu żywa kompromitacja. Hiszpan pracujący na Ukrainie , w kontroli lotów , nie posługujący się ani Ukraińskim ani Rosyjskim ani Angielskim. Do tego nikt nie zna jego tożsamości, Hiszpańska ambasada nie miała z nim kontaktu, jego konto na twitterze znikneło a jedyny "dowód" na cokolwiek to jego słowa. Parodia

 • seneka_ml

  Oceniono 220 razy 90

  A ja głupi myślałem że Putin przeprosił i zapowiedział wycofanie terrorystów

 • rabingoldblatt

  Oceniono 161 razy 87

  Kacap kacapem na wieki wieków amen.

  Jeżeli jest się państwem zbójeckim i wspiera się terrorystów to trzeba brać odpowiedzialność za ich działania. Niezależnie ile będziecie klamać i insynuować to nie zmieni to faktu, ze Putin ma krew pasażerów samolotu na rękach.

  Gdybyście nie wspierali terrorystów lot byłby jednym z wielu jakie odbywają sie każdego dnia i nikt by nie wypłakiwałby oczu po stracie najblizszych. A wy macie to w doopie. Wymagac od Rosjanina empatii to jak wymagać od psa aby spuszczał po sobie wodę w kiblu.

 • archieil

  Oceniono 187 razy 85

  Ja to widzę tak:
  "Ruscy zbankrutują na specjalistach od retuszu swoich nagrań archiwalnych."

 • observer48

  Oceniono 213 razy 85

  NAJPIERW KACAPY POWINNI ZWRÓCIĆ W STANIE NIENARUSZONYM CZARNE SKRZYNKI I WSZYSTKIE INNE INSTRUMENTY ZAPISU PRZEBIEGU LOTU PRZEDSTAWICIELOM MIĘDZYNARODOWEJ KOMISJI DOCHODZENIOWEJ POWOŁANEJ NA WNIOSEK RZĄDU UKRAINY.
  PO BEZWARUNKOWYM SPEŁNIENIU TEGO WARUNKU, dokładnie te same pytania powinni Rosjanie zadać sobie i popieranym oraz uzbrojonym przez nich po zęby terrorystom, którym w dodatku przekazali zaawansowany sprzęt, którym ta pijana banda przestępców i narkomanów nie potrafiła się dobrze posługiwać.

 • jasiekiera

  Oceniono 133 razy 73

  czyli "lapac zlodzieja" x10...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje