USA i UE nakładają nowe sankcje na Rosję

16.07.2014 23:38
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Maxim Zmeyev)

USA zaostrzyły dziś sankcje ekonomiczne wobec Moskwy, uderzając w koncern Rosnieft i własny bank Gazpromu oraz inne duże rosyjskie firmy. Tymczasem na szczycie w Brukseli przywódcy państw i rządów UE zwrócili się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, aby nie finansował nowych projektów w Rosji. Poprosili też KE o zawieszenie niektórych programów współpracy z tym państwem.
Stany Zjednoczone ogłosiły rozszerzenie sankcji na ważne rosyjskie firmy oraz szereg wyższych przedstawicieli władz Rosji, w tym zastępcę przewodniczącego Dumy Państwowej, ministra do spraw Krymu i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Wspomniane przedsiębiorstwa i osoby pozbawiono możliwości osiągania jakichkolwiek korzyści za pośrednictwem systemu finansowego Stanów Zjednoczonych.

UE też wprowadza sankcje

O sankcjach rozmawiano także na szczycie UE w Brukseli: Przywódcy państw Unii zwrócili się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia współpracy gospodarczej z Rosją. "Rada Europejska zwraca się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zawieszenie podpisywania nowych operacji finansowania w Federacji Rosyjskiej" - napisano we wnioskach. Postanowiono, że także w ramach Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju państwa członkowskie mają dążyć do wstrzymania nowych projektów z Federacją Rosyjską.

Zgodnie z dokumentem przywódcy zwracają się też do Komisji Europejskiej o "przeprowadzenie ponownej oceny programów współpracy UE - Rosja z myślą o podjęciu decyzji, w poszczególnych przypadkach, o zawieszeniu realizacji unijnych programów współpracy dwustronnej i regionalnej". Utrzymane mają jednak zostać projekty, które odnoszą się wyłącznie do współpracy transgranicznej i społeczeństwa obywatelskiego.

Ucierpią rosyjskie firmy

Sankcje UE uderzą także w firmy, które wspierają materialnie i finansowo działania prowadzące do destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Do końca lipca mają być gotowe konieczne akty prawne, a także lista osób i spółek, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi.

Unia ma również rozważyć możliwość nałożenia sankcji na osoby i firmy, które "aktywnie udzielają materialnego i finansowego wsparcia dla rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy". Według dyplomatów nowe sankcje mogą objąć np. te rosyjskie firmy, które inwestują na zajętym przez Moskwę Krymie.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (195)
Zaloguj się
 • observer48

  Oceniono 353 razy 127

  Lepiej późno, niż wcale. Rosja jest coraz bliższa recesji, szczególnie w świetle gwałtownego spadku światowych cen gazu i ropy naftowej. Ciekawe, co zrobi Putler i jego kleptokraci na Kremlu przyzwyczajeni do mieszkania na Zachodzie i wysyłania dzieci do najlepszych zachodnich szkół i uniwersytetów. Może nawet się pozbędą Putlerka, ale to też nie bedzie łatwe.

 • tolek398

  Oceniono 75 razy 25

  "USA zaostrzyły dziś sankcje ekonomiczne wobec Moskwy, uderzając w koncern Rosnieft"
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  A to przypadkiem nie z tymi lody kręci BP?
  Obama chyba przecenia realne oddziaływanie tych całych sankcji.

 • analizator

  Oceniono 57 razy 21

  Sankcje to fikcja... Wlasnie jestem na projekcie we Francji i co rusz odwiedza na firma francuska waz z goscmi z Rosji, ktorzy zainteresowani sa wspolpraca...sankcje UE ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje