USA i UE nakładają nowe sankcje na Rosję

16.07.2014 23:38
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Maxim Zmeyev)

USA zaostrzyły dziś sankcje ekonomiczne wobec Moskwy, uderzając w koncern Rosnieft i własny bank Gazpromu oraz inne duże rosyjskie firmy. Tymczasem na szczycie w Brukseli przywódcy państw i rządów UE zwrócili się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, aby nie finansował nowych projektów w Rosji. Poprosili też KE o zawieszenie niektórych programów współpracy z tym państwem.
Stany Zjednoczone ogłosiły rozszerzenie sankcji na ważne rosyjskie firmy oraz szereg wyższych przedstawicieli władz Rosji, w tym zastępcę przewodniczącego Dumy Państwowej, ministra do spraw Krymu i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Wspomniane przedsiębiorstwa i osoby pozbawiono możliwości osiągania jakichkolwiek korzyści za pośrednictwem systemu finansowego Stanów Zjednoczonych.

UE też wprowadza sankcje

O sankcjach rozmawiano także na szczycie UE w Brukseli: Przywódcy państw Unii zwrócili się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia współpracy gospodarczej z Rosją. "Rada Europejska zwraca się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zawieszenie podpisywania nowych operacji finansowania w Federacji Rosyjskiej" - napisano we wnioskach. Postanowiono, że także w ramach Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju państwa członkowskie mają dążyć do wstrzymania nowych projektów z Federacją Rosyjską.

Zgodnie z dokumentem przywódcy zwracają się też do Komisji Europejskiej o "przeprowadzenie ponownej oceny programów współpracy UE - Rosja z myślą o podjęciu decyzji, w poszczególnych przypadkach, o zawieszeniu realizacji unijnych programów współpracy dwustronnej i regionalnej". Utrzymane mają jednak zostać projekty, które odnoszą się wyłącznie do współpracy transgranicznej i społeczeństwa obywatelskiego.

Ucierpią rosyjskie firmy

Sankcje UE uderzą także w firmy, które wspierają materialnie i finansowo działania prowadzące do destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Do końca lipca mają być gotowe konieczne akty prawne, a także lista osób i spółek, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi.

Unia ma również rozważyć możliwość nałożenia sankcji na osoby i firmy, które "aktywnie udzielają materialnego i finansowego wsparcia dla rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy". Według dyplomatów nowe sankcje mogą objąć np. te rosyjskie firmy, które inwestują na zajętym przez Moskwę Krymie.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (195)
USA i UE nakładają nowe sankcje na Rosję
Zaloguj się
 • zbycholik

  0

  Dla kogo jest lepiej, by Rosję odepchnąć od UE...? Dla UE...? Czy dla USA, Chin i reszty BRIC,,,?

  Cieszyć się na zasadzie: "ale im (Rosji) będzie gorzej niż nam", "oni więcej stracą"...?

 • perkis1234

  Oceniono 5 razy 1

  Naród rosyjski i tak będzie szczęśliwy.

  Przeciętnemu Rosjaninowi do pełni szczęścia potrzeba flachę denaturatu, kilo ziemniaków i kilo słoniny. Oni nawet chleba nie muszą jeść.

  Żadne problemy gospodarcze nie skłonią ruskich obywateli do nacisków na swoje własne władze do zmiany kursu politycznego.

 • revelka

  Oceniono 1 raz 1

  sytuacja w europie - Putin robi co chce jak chce i gdzie chce - reszta to nieistotne tło -

 • toorin

  Oceniono 4 razy 0

  uderzenie w Gazprom i Rosnieft to tak jak porazić prądem Putina. Wszyscy dobrze wiedzą z czego się utrzymuje Moskwa. Pomału będą się znajdywać ludzie przeciwni polityce Władimira. Ludzie biznesu wkońcu zapukją do pałacu cara.

 • 1bonscott

  Oceniono 5 razy 1

  Cos w tym musi byc skoro Putin sie wqr....

 • badziewiak66

  Oceniono 6 razy -6

  Ludzie płacą życiem na Ukrainie "za dobre interesy" z Moskwą. Niemcy i reszta Europy finansują morderców strzelających do Ukraińców na ich terytorium. Frau Ribbentrop mogła by sobie darować publiczne wyrazy sympatii dla Putina.

 • tolek398

  Oceniono 5 razy 1

  Jedyną szansą na przetrwanie planety Kijów jest sprowokowanie Putina do otwartego wjazdu na Ukrainę.
  A tak naprawdę to jest perfidna gra w której Ukraina jest tylko pionkiem.

 • an_konta

  Oceniono 4 razy -4

  Lance do boju, szable w dłoń, Bolszewika goń, goń, goń !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje