Korwin-Mikke w PE o "czarnuchach". Wyłączyli mu mikrofon

16.07.2014 15:41
"Znów zostałem okrzyknięty w PE rasistą" - żali się Janusz Korwin-Mikke na Facebooku. Tym razem poszło o angielskie słowo "negroes" (uznawane w świecie anglojęzycznym za obraźliwe określenie czarnoskórych), którego lider KNP użył w swoim przemówieniu. Na Facebooku tłumaczy, że chodziło mu o to, że "młodzi ludzie są Murzynami Europy".
W Parlamencie Europejskim Janusz Korwin-Mikke mówił dzisiaj o konieczności likwidacji płacy minimalnej i problemach młodych Europejczyków na rynku pracy. Swojego przemówienia nie dokończył - oficjalnie z powodu przekroczenia limitu czasu wyłączono mu mikrofon.

W pewnym momencie lider KNP zaczął mówić, że "20 mln młodych Europejczyków to Murzyni Europy". - Są traktowani jak Murzyni - powiedział. Wówczas zgromadzeni na sali europosłowie zaczęli głośno protestować, nazywając Korwin-Mikkego rasistą. Po chwili jego wypowiedź przerwano. Prowadzący obrady poinformował, że minęła jedna minuta przeznaczona na wypowiedź eurodeputowanego. Uciszając salę poruszoną słowami Korwin-Mikkego, poprosił o głos kolejną osobę.

"Ciekawe, kogo Jankesi wyzwolili z niewoli na plantacjach, jeśli nie Murzynów"

"Tu rozległ się ryk oburzenia lewej strony (ale i centrum) sali - bo użycie słowa Murzyn jest podobno objawem rasizmu. Domagałem się jeszcze likwidacji płac-minu oraz zmiażdżenia potęgi związków zawodowych, które działają w interesie już zatrudnionych związkowców i nie chcą, by młodzi ludzie znaleźli pracę - ale sala zajęta była wyciem: Rasizm!" - pisze na swoim profilu na Facebooku oburzony Korwin-Mikke.

"Ciekawe przy tym, kogo w takim razie Jankesi wyzwolili z niewoli na plantacjach Dixielandu, jeśli nie Murzynów? A jeśli to jest rasizmem, to czy powiedzenie, że z obozu w Auschwitz uwolniono Żydów, nie jest przypadkiem antysemityzmem? Zaraz: czy hasłem feministek nie jest aby: Kobieta Murzynem świata!?" - ciągnie Korwin-Mikke na Facebooku.

Socjaliści chcą kary dla Korwin-Mikkego

Jak poinformował sam lider KNP, Prezydium PE obiecało rozpatrzyć sprawę ukarania go za tę sytuację. W komunikacie prasowym po debacie wiceprzewodnicząca drugiej co do wielkości frakcji w PE Tanja Fajon zaznaczyła, że socjaldemokraci aktywnie propagują europejskie wartości i prawa podstawowe każdego z obywateli.

- Odnoszenie się do osób czarnoskórych w ten sposób jest najbardziej obraźliwym wyrazem rasistowskiej dyskryminacji. Mocno protestujemy przeciwko takim wypowiedziom w naszej Izbie i wzywamy wszystkich naszych kolegów, aby wspólnie potępić takie uwagi. Każdy taki postępek musi się wiązać z poważnymi konsekwencjami - oświadczyła Fajon.

Inny wiceprzewodniczący socjaldemokratów Joerg Leichtfried zaznaczył, że "zachowanie Korwin-Mikkego jest politycznym skandalem i przynosi wstyd" europarlamentowi. - Wzywam go do przeprosin i złożenia mandatu - powiedział cytowany w informacji Leichtfried.

Inna eurodeputowana frakcji, członkini komisji ds. swobód obywatelskich i była minister Włoch odpowiedzialna za imigrację, polityk kongijskiego pochodzenia Cecile Kyenge, oceniła, że wypowiedź Korwin-Mikkego "splamiła godność" PE. - To, co Pan Korwin-Mikke głosił, obraziło nie tylko tych, którzy mają inny kolor skóry, ale każdego, kto jest zainspirowany europejskimi wartościami godności i równości. Musimy zacząć bardzo mocno walczyć na rzecz wyeliminowania rasizmu wewnątrz tej Izby i w całej Europie - podkreśliła Kyenge.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (1170)
Korwin-Mikke w PE o "czarnuchach". Wyłączyli mu mikrofon
Zaloguj się
 • gondek

  0

  To "se" wybraliście... parlamentarzystę europejskiego....
  buuuhahahahahaaha...
  ...
  Jak on to mówił ?... jego Ekscelencja Włodzimierz Putin
  Panie Mikke... właśnie awansuje Pan na przejaw folkloru europejskiego.

 • znj2

  0

  Murzyn, to murzyn! Po co pieprzyć jakieś gładkie słówka!Problem jest w nazywaniu, czy marginalizowaniu młodzieży?Chłop ma rację, tylko niedouczone bydło bredzi o poprawności. Osobiście się cieszę, gdy widzę u niemiaszków pana murzyna z panią Niemką z brzuchem,a obok idącego "Niemca" o kolorze skóry tatusia. Nie ma to jak bolszewicki internacjonalizm.

 • ja_wiem_najlepiej

  Oceniono 2 razy -2

  Ha, ha, ha. Debile chcą chyba, żeby Korwin zamiast słów "jesteśmy Murzynami Europy" powiedział "jesteśmy afroamerykanami Europy" :) Banda idiotów

 • xiazeluka

  Oceniono 2 razy 0

  To Korwin powiedział:

  "W pewnym momencie lider KNP zaczął mówić, że "20 mln młodych Europejczyków to Murzyni Europy"

  To usłyszeli faszyści:

  "Odnoszenie się do osób czarnoskórych w ten sposób jest najbardziej obraźliwym wyrazem rasistowskiej dyskryminacji. Mocno protestujemy przeciwko takim wypowiedziom w naszej Izbie i wzywamy wszystkich naszych kolegów, aby wspólnie potępić takie uwagi. Każdy taki postępek musi się wiązać z poważnymi konsekwencjami - oświadczyła Fajon."

  Co dowodzi, że e-naziolki reagują bodźcowo na zakazane słowa, bez wnikania, jaki był sens ich użycia.

 • Tomasz Romanowski

  Oceniono 5 razy 1

  Hehehe. Kiedyś (20 lat temu????) go lubiłem ale na starość facent zdziczał kompletnie. Stary pajac,

 • steq1

  Oceniono 3 razy 1

  tak powinno wyłączać się mikrofon gdy jakiś buc polityk pieprzy w mediach. Chamom trzeba zabierać głos bo chamy same nie wiedzą co plotą.

 • DexY001

  Oceniono 4 razy 0

  jak czytam te wasze wypociny, to śmiech! HAHA

  Nie znalazłem tu żadnej konstruktywnej opinii która by podważyła słowa JKM. Więc pytam, macie równo pod sufitem?

 • zimek45

  Oceniono 4 razy 2

  Podsumowując dyskusję można stwierdzić, że Korwin-Mikke to idiota i to głupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje