Korwin-Mikke w PE o "czarnuchach". Wyłączyli mu mikrofon

16.07.2014 15:41
"Znów zostałem okrzyknięty w PE rasistą" - żali się Janusz Korwin-Mikke na Facebooku. Tym razem poszło o angielskie słowo "negroes" (uznawane w świecie anglojęzycznym za obraźliwe określenie czarnoskórych), którego lider KNP użył w swoim przemówieniu. Na Facebooku tłumaczy, że chodziło mu o to, że "młodzi ludzie są Murzynami Europy".
W Parlamencie Europejskim Janusz Korwin-Mikke mówił dzisiaj o konieczności likwidacji płacy minimalnej i problemach młodych Europejczyków na rynku pracy. Swojego przemówienia nie dokończył - oficjalnie z powodu przekroczenia limitu czasu wyłączono mu mikrofon.

W pewnym momencie lider KNP zaczął mówić, że "20 mln młodych Europejczyków to Murzyni Europy". - Są traktowani jak Murzyni - powiedział. Wówczas zgromadzeni na sali europosłowie zaczęli głośno protestować, nazywając Korwin-Mikkego rasistą. Po chwili jego wypowiedź przerwano. Prowadzący obrady poinformował, że minęła jedna minuta przeznaczona na wypowiedź eurodeputowanego. Uciszając salę poruszoną słowami Korwin-Mikkego, poprosił o głos kolejną osobę.

"Ciekawe, kogo Jankesi wyzwolili z niewoli na plantacjach, jeśli nie Murzynów"

"Tu rozległ się ryk oburzenia lewej strony (ale i centrum) sali - bo użycie słowa Murzyn jest podobno objawem rasizmu. Domagałem się jeszcze likwidacji płac-minu oraz zmiażdżenia potęgi związków zawodowych, które działają w interesie już zatrudnionych związkowców i nie chcą, by młodzi ludzie znaleźli pracę - ale sala zajęta była wyciem: Rasizm!" - pisze na swoim profilu na Facebooku oburzony Korwin-Mikke.

"Ciekawe przy tym, kogo w takim razie Jankesi wyzwolili z niewoli na plantacjach Dixielandu, jeśli nie Murzynów? A jeśli to jest rasizmem, to czy powiedzenie, że z obozu w Auschwitz uwolniono Żydów, nie jest przypadkiem antysemityzmem? Zaraz: czy hasłem feministek nie jest aby: Kobieta Murzynem świata!?" - ciągnie Korwin-Mikke na Facebooku.

Socjaliści chcą kary dla Korwin-Mikkego

Jak poinformował sam lider KNP, Prezydium PE obiecało rozpatrzyć sprawę ukarania go za tę sytuację. W komunikacie prasowym po debacie wiceprzewodnicząca drugiej co do wielkości frakcji w PE Tanja Fajon zaznaczyła, że socjaldemokraci aktywnie propagują europejskie wartości i prawa podstawowe każdego z obywateli.

- Odnoszenie się do osób czarnoskórych w ten sposób jest najbardziej obraźliwym wyrazem rasistowskiej dyskryminacji. Mocno protestujemy przeciwko takim wypowiedziom w naszej Izbie i wzywamy wszystkich naszych kolegów, aby wspólnie potępić takie uwagi. Każdy taki postępek musi się wiązać z poważnymi konsekwencjami - oświadczyła Fajon.

Inny wiceprzewodniczący socjaldemokratów Joerg Leichtfried zaznaczył, że "zachowanie Korwin-Mikkego jest politycznym skandalem i przynosi wstyd" europarlamentowi. - Wzywam go do przeprosin i złożenia mandatu - powiedział cytowany w informacji Leichtfried.

Inna eurodeputowana frakcji, członkini komisji ds. swobód obywatelskich i była minister Włoch odpowiedzialna za imigrację, polityk kongijskiego pochodzenia Cecile Kyenge, oceniła, że wypowiedź Korwin-Mikkego "splamiła godność" PE. - To, co Pan Korwin-Mikke głosił, obraziło nie tylko tych, którzy mają inny kolor skóry, ale każdego, kto jest zainspirowany europejskimi wartościami godności i równości. Musimy zacząć bardzo mocno walczyć na rzecz wyeliminowania rasizmu wewnątrz tej Izby i w całej Europie - podkreśliła Kyenge.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (1170)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 2536 razy 382

  W zasadzie plan wykonał. Nikt już tam nie potraktuje go poważnie, ale przecież to nic nowego dla JKM.

 • tomo881

  Oceniono 1179 razy 315

  Zauważcie, że publika ożywiła się nie po użyciu słowa "niggers" ale znacznie później jak zaczął mówić o zniszczeniu płacy minimalnej i siły związków zawodowych (trade unions)

 • grzespelc

  Oceniono 923 razy 257

  Po cholerę ten koleś próbuje mówić po angielsku, skoro nie umie? Niggers, negroes, to wg niego chyba to samo...

 • czaromir

  Oceniono 923 razy 215

  Narobić sobie obciachu, i nie czuć przy tym wstydu...

  To ewidentnie trzeba mieć coś z deklem.

  Gratuluję wyborcom.

 • bohuwamohu

  Oceniono 1241 razy 205

  Stracił resztki wiarygodności w PE, nikt nie będzie zwracał uwagi na jego ględzenie. Marnuje potencjalnie pożyteczne miejsce na scenie międzynarodowej. Oczywiście jest za głupi, żeby to pojać.

 • iis8

  Oceniono 330 razy 176

  gdybym był dziennikarzem zadałbym mu pytanie dlaczego nie użył słowa "slave"

 • koniepobetonie

  Oceniono 401 razy 143

  Kiedyś był stary Giertych, ten w Brukseli podważał teorię Darwina. Teraz mamy kolejnego pajaca, a to dopiero początek. Zobaczycie ile wstydu nam przyniesie ten intelygent w muszce ...

 • 0721x

  Oceniono 386 razy 136

  brawo rodacy -mało wam było mula czarneckiego dorzuciliście korwinka - wychodzi na to że Polska jest wylęgarnią matołów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje