Szef MON Ukrainy: Nasz samolot wojskowy zestrzelono zapewne z terytorium Rosji

14.07.2014 17:47
Samolot An-26 w towarzystwie brytyjskiego myśliwca (zdjęcie poglądowe)

Samolot An-26 w towarzystwie brytyjskiego myśliwca (zdjęcie poglądowe) (Fot. Reuters)

- Ukraiński samolot wojskowy An-26 został zestrzelony w rejonie Ługańska pociskiem rakietowym odpalonym najpewniej z terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej w raporcie dla prezydenta Petra Poroszenki.
Hełetej dodał, że załoga zestrzelonej maszyny transportowej nawiązała kontakt ze sztabem generalnym Ukrainy. Obecnie trwają działania, by ewakuować załogę na tereny kontrolowane przez ukraińskie władze. Nie jest jasne, w jakim stanie są osoby, które były na pokładzie an-26.

"Separatyści nie mogli zestrzelić samolotu"

Według służby prasowej Poroszenki samolot leciał na wysokości 6,5 km, a więc nie jest możliwe, by został zestrzelony z przenośnych wyrzutni, jakimi dysponują separatyści na wschodzie Ukrainy. Oznacza to, że maszyna "musiała zostać trafiona potężniejszą bronią rakietową, która została użyta prawdopodobnie z terytorium Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik centrum analitycznego Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko oświadczył z kolei, że ukraiński samolot transportowy mógł zostać zestrzelony także przez rosyjski myśliwiec.

Są dwie wersje dot. sposobu zestrzelenia maszyny

- Opierając się na danych przekazanych przez ukraińskich pilotów, rozpatrywane są dwie wersje: zestrzelenia dokonano z naziemnego zestawu rakietowego Pancyr [pol. Pancerz - red.] albo samonaprowadzającą rakietą CH-24 powietrze-powietrze, wystrzeloną z samolotu, który wystartował z rosyjskiego lotniska Millerowo (obwód rostowski Federacji Rosyjskiej) - powiedział Łysenko.

Wcześniej prorosyjscy separatyści poinformowali, że zestrzelili na wschodzie Ukrainy wojskowy samolot transportowy sił rządowych. Władze ukraińskie potwierdziły, że straciły kontakt z samolotem An-26 koło Ługańska.

Według służby prasowej samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, gdy samolot został trafiony, zauważono w powietrzu trzy spadochrony i wszczęto operację przeczesywania terenu, by znaleźć załogę.

Na pokładzie było 8 osób

Rzecznik ukraińskiej operacji wojskowej przeciwko separatystom Władysław Selezniow powiedział, że łączność z samolotem An-26 utracono w okolicach Ługańska i trwają poszukiwania. Oświadczył, że na pokładzie była siedmioosobowa załoga oraz jedna osoba odpowiedzialna za przewożony ładunek - żywność i wodę dla sił rządowych. W okolicach Ługańska trwają intensywne walki ukraińskich sił rządowych z prorosyjskimi separatystami.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (212)
Szef MON Ukrainy: Nasz samolot wojskowy zestrzelono zapewne z terytorium Rosji
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  "Syjonizm polityczny jest agenturą Wielkiego Biznesu. Jest wykorzystywany w tym kraju i w Wielkiej Brytanii przez żydowskich i chrześcijańskich finansistów, aby Żydzi uwierzyli, że Palestyna będzie zarządzana przez potomka Króla Davida, który ostatecznie będzie rządził światem. Co za iluzja! To doprowadzi do wojny pomiędzy Arabami a Żydami, i ostatecznie do wojny pomiędzy Muzułmanami a nie-Muzułmanami. To będzie punkt zwrotny w historii." (Henry H. Klein, A Jew Warns Jews, 1947)

  "Od zawsze istniały dwa rodzaje Żydów, tak od siebie odmiennych jak dwie rożne rasy. Są to Żydzi, którym objawił się Bóg i proklamowali Jego prawo, oraz Żydzi, którzy wielbili złotego cielca i pragnęli bogactwa Egiptu; Żydzi, którzy poszli za Jezusem, oraz Żydzi, którzy Go ukrzyżowali..." – Mme Z.A. Rogozin. (Russian Jews and Gentiles, 1881)

  "Wydarzenia światowe nie dzieją się przypadkiem. Są one planowane, czy dotyczą problemów krajowych czy też handlu; większość z nich jest zorganizowana i kontrolowana przez tych, którzy trzymają rękę na kasie." (Denis Healey, były brytyjski Sekretarz Obrony.)

 • wojtusz

  Oceniono 3 razy -1

  Zaraz Ruscy. Sam się zestrzelił, albo załoga była nawalona.

 • Jan Kos

  Oceniono 5 razy 5

  Ci sami, którzy oburzają się na referenda na Krymie, w Doniecku i Ługańsku ,oraz separatystyczne tendencje wschodu i południa Ukrainy - wspierają jednocześnie separatyzm Tybetu. Tutaj, oczywiście, używają (a jakże) argumentu „niepodległości”, „słusznych dążeń tybetańczyków do suwerenności”, mówią o „łamaniu praw człowieka”, …
  A tymczasem, zarówno w przypadku Tybetu, jak i Ukrainy, chodzi o o to samo, czyli o osłabienie przeciwników USA: Chin i Rosji.
  Czy tak trudno zauważyć, komu, i jakie cele przyświecają na Ukrainie? Ukraińskie społeczeństwo (bo: nie-naród) przez ponad dwadzieścia lat cieszyło się niepodległością. Nikt, nawet Rosja, nie narzucały rozwiązań. Mówienie, że „Majdan walczył o niepodległość i wolność” jest więc absurdalne. A może Majdan był protestem wobec korupcji i oligarchów? Jeśli tak, to dlaczego uwolniono Julię Tymoszenko, a prezydentem został oligarcha Poroszenko? Dlaczego nie rozliczono skorumpowanych urzędników, dlaczego nie zbadano legalności majątków oligarchów?
  Otwórz oczy; zacznij samodzielnie myśleć; nie bądź marionetką w rękach rodzimych manipulantów, nazywanych przez pomyłkę dziennikarzami.

 • Rajmund Siewierny

  Oceniono 6 razy -2

  Ruski strzelają tylko do samolotów na niskim pułapie tak jak to miało miejsce w Smoleńsku i robią to przy pomocy pepesz....

 • ciesiol

  Oceniono 11 razy 7

  To nie jest wojna. To walka o utrzymanie ukradzionych fabryk, to walka o intresy v-ce prezydenta USA Bajedena, ktoregos syn skumal się z synem Janukowycza i Kwasniewskim aby w styczniu przejąć, rynek gazu na ukrainie to zwyczajna mafijna awantura o kase w której zaangażowano UE bo mafia amerykanska traci wpływy,
  A to ze gina ludzie, to dla banderowcow, czy najemnikow nieważne, przecież im placa. Czyli Gowno, Szmbo, Kloaka, Kibel.
  I Rzeczypospolita miesza w tym Gownie się zanurza, Pyszne.

 • leo531

  Oceniono 6 razy 2

  Ale Ukraina ma armię, pusty śmiech. To znaczy nie pracują żadne system namiarowe.A gdzie system ostrzegawcze w wojskowym samolocie. To są brednie nikt nie wie kto i z czego został zestrzelony samolot. A może to była awaria, może talibowie. hamas ? Stek bzdur.

 • polonius3

  Oceniono 6 razy -4

  Sen. John McCain twierdzi, że błędem było, że USA/NATO nie dozbroiły legalnych sił zbrojnych Ukrainy wobec systematycznego dozbrajania prorosyjskich terrorystów przez Moskwę.

 • kroliklesny

  Oceniono 8 razy 4

  Rosja zaczela sprawdzac przy pomocy satelitow, jakie jednostki ukrainskie ostrzelaly jej terytorium przed 2 dniami, powodujac smierc 46 letniego faceta, ktorego jedyna wina bylo byc Rosjaninem. Wiadomo bedzie wkrotce, kto dowodzil, czyli kto ponosi odpowiedzialnosc. Samolot wladz kojowskich zastal zestrzelony przez powstancow. Maja oni do dyspozycji najnowoczesniejsze uzbrojenie, nawet MIG 25. Kozacy donscy, ktorzy wycofali sie jakis tydzien temu do Rosji, wracaja- ida na ratunek swoim ziomkom. W miedzyczasie rzad w Kijowie nie wie jak pozbyc sie "aktywistow" czyli obecnie niepozadany element z Majdanu. A w Polsce- jak to w Polsce. Dzielne "badziewiaki" nawoluja do mobilizacji- rozumiem, ze ona jak ta Emilia Plater stanelaby dzielnie na czele polskich szwadronow, aby "lec z honorem lec", jak w znanej piosence o Baltyku...

 • wapi40

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe czy w samolocie byli banderowcy czy najemnicy USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje