Rzecznik NFZ: Kontrola w szpitalach odmawiających aborcji niemożliwa bez skargi pacjentki

- Urzędnicy muszą wykazać, że konkretnej pacjentce odmówiono udzielenia świadczenia i informacji o możliwości wykonania go w innej placówce - mówił w TOK FM rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału NFZ Andrzej Troszyński. Podkreślał jednak, że Fundusz podpisuje z oddziałami położniczo-ginekologicznymi kontrakty, które obejmują cały zakres świadczeń.
Prowadząca audycję Agata Kowalska przytoczyła deklarację Szpitala Powiatowego w Wołominie, którego dyrektor poinformował, że w szpitalu nie przeprowadza się zabiegów przerwania ciąży i niedawno potwierdzono to w statucie placówki. W szpitalu od wczoraj trwa kontrola NFZ, ale - jak poinformował rzecznik - została zaplanowana znacznie wcześniej i dotyczy kwalifikacji personelu i wyposażenia szpitala.

"Funduszowi nic do tego..."

Troszyński przekonywał, że bez skargi zgłoszonej przez pacjentkę NFZ ma związane ręce. - Statut jest kwestią organu właścicielskiego. Funduszowi nic do tego. Co miesiąc otrzymujemy sprawozdania z realizacji kontraktu i płacimy za wykonanie świadczeń. Przy podpisywaniu kontraktu obie strony zgodziły się na wykonywanie pełnego zakresu świadczeń - tłumaczył i dodał: - Jak do tej pory nie mieliśmy żadnej skargi od pacjentów, ale przedmiot kontroli nie może obejmować takich rzeczy jak statut.

- Jeżeli jest sygnał, że jakikolwiek oddział nie wykonuje jakiejkolwiek części świadczeń, reagujemy na to - stwierdził rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ. - Przecież mamy sygnał w postaci deklaracji szpitala - oponowała Kowalska. - To jest sygnał zapowiedzi. Urzędnicy muszą wykazać, że konkretnej pacjentce odmówiono udzielenia świadczenia i informacji o możliwości wykonania go w innej placówce - odpowiadał Troszyński.

Kontrola w szpitalu prof. Chazana

Rzecznik wyjaśniał również proces prowadzący do ukarania Szpitala im. Świętej Rodziny. - Podczas kontroli stwierdzono, że pacjentce nie udzielono świadczenia i nie udzielono informacji o możliwości wykonania takiego świadczenia w innej placówce lub u innego lekarza. Kontrola dotyczyła tego, że nie udzielono tej informacji, do czego dyrekcja się wcześniej przyznała. Urzędnicy nie mieli innego wyjścia, jak tylko nałożyć karę - mówił.

Pytany o sugerowany przez prof. Chazana podział na placówki dokonujące i niedokonujące aborcji stwierdził, że jest to temat, nad którym "łamią sobie głowy eksperci i profesorowie". - Cała sprawa być może posłuży do wypracowania jasnych przepisów - dodał.

Więcej o:
Komentarze (5)
Rzecznik NFZ: Kontrola w szpitalach odmawiających aborcji niemożliwa bez skargi pacjentki
Zaloguj się
 • dyrdy.mal

  Oceniono 1 raz 1

  "(...) sugerowany przez prof. Chazana podział na placówki dokonujące i niedokonujące aborcji" - czyli bedziemy mieli te lepsze i te gorsze... To para-panstwo juz wkrotce sz.. trafi - zobaczycie.
  Z jednej strony mafie walczace o koryto, z drugiej zabobony z ktorymi to panstwo nei moze sobie poradzic (i nic dziwnego bo zajete jest wojnami o koryto).

 • siubes

  Oceniono 1 raz 1

  Andrzej Troszyński jest idiotą. Wszak jak nazwać kogoś, kto zawiera umowę ze szpitalem na jakieś świadczenie wiedząc, że ten szpital w statucie ma zapisane, iż takiego świadczenia nie wykona? Następny tchórz. Pewnie się boi ekskomuniki... Żenada.

 • jankbh

  Oceniono 6 razy 6

  Czy jasna deklaracja strony, że nie dotrzymuje warunków zawartej umowy, nie jest wystarczającym wskazaniem do przeprowadzenia kontroli? Statut może być przekonywującym dowodem dokonywanego oszustwa i złej woli strony umawiającej się. To czyim faktycznie rzecznikiem jest pan Troszyński?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX