Ekskomunika Gronkiewicz-Waltz? "To nie mój wymysł, to konsekwencja faktu współdziałania w złu"

10.07.2014 09:23
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz (Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta)

"To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę" - mówi portalowi Fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz, komentując zapowiedź dymisji prof. Bogdana Chazana. Podkreśla, że należy rozważyć ekskomunikę prezydent Warszawy, która podjęła tę decyzję. "Atmosfera wokół lekarzy przypomina realia stalinowskie" - grzmi w "Rzeczpospolitej " dr Aleksander Stępkowski, prawnik.
Konserwatywne media ostro zareagowały na wczorajszą zapowiedź dymisji prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Prezydent Warszawy przyznała, że kontrole w placówce wykazały nieprawidłowości. W szpitalu, którego dyrektorem jest Chazan, nie poinformowano pacjentki o granicznym terminie wykonania zabiegu aborcji. Kobieta urodziła dziecko z ciężką wadą genetyczną. Zmarło wczoraj wieczorem.

"To zasługuje na miano prześladowania za poglądy"

Na portalu Fronda.pl prezydent Warszawy krytykuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz, były dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. "Należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej [Hanny Gronkiewicz-Waltz - dop. red.], ponoć katolickim, sumieniem. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary" - wskazuje duchowny.

Czy chodzi o ekskomunikę prezydent Warszawy? - dopytuje autorka wywiadu. "To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany" - podkreśla ks. Bortkiewicz. Dodaje jednak, że ekskomunikę rozumie nie jako "arbitralne orzeczenie hierarchii Kościoła", ale "konsekwencję faktu".

"Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani"

Zdaniem teologa błędną jest teza, że Kościół "steruje życiem kraju". "Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami. (...) Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym" - podkreśla.

"Prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu" - dodaje ks. Bortkiewicz.

"Atmosfera przypomina żywcem realia stalinowskie"

Zapowiedź dymisji prof. Chazana komentuje także w "Rzeczpospolitej" dr Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". "Jest to ewidentny spektakl polityczny, w ramach którego bezceremonialnie wykorzystano w sposób instrumentalny procedury prawne. Jesteśmy świadkami naigrywania się z zasady demokratycznego państwa prawnego" - grzmi prawnik.

"Atmosfera, którą rozpętano wokół lekarzy publicznie przyznających się do wiary, w niepokojący sposób przypomina żywcem realia stalinowskie, kiedy to ochrzczenie dziecka lub podejmowanie praktyk religijnych zamykało drogę do kariery lub łamało kariery rozpoczęte, a w skrajnych przypadkach prowadziło do oskarżeń o szpiegostwo na rzecz Watykanu" - grzmi dr Stępkowski. I apeluje, by "osoby odpowiedzialne za tę medialną histerię" się "opamiętały".

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 77 razy 67

  Klechom zaczyna palić się grunt pod nogami , do tej pory byli bezkarni i pozwalali sobie na wszystko , ale jak widać zaczęło się to zmieniać i blady strach na nich padł , to dopiero początek końca bezkarności i to szybkiego , mam nadzieję

 • fakiba

  Oceniono 66 razy 56

  Klecho , Chazana wywalili z roboty nie za wiarę i klauzulę , tylko za to że nie wykonywał pracy która wynikała z zawartej umowy

 • setpio

  Oceniono 62 razy 56

  ekskomunika? a mnie nawet apostazjować nie chcieli. dla ważnych, pięknych i bogatych mają wszystko. może nawet na gustowny stosik się szarpną....

 • 5m00tny

  Oceniono 48 razy 46

  "Atmosfera, którą rozpętano wokół lekarzy publicznie przyznających się do wiary, w niepokojący sposób przypomina żywcem realia stalinowskie... - grzmi dr Stępkowski. I apeluje, by "osoby odpowiedzialne za tę medialną histerię" się "opamiętały".

  A mnie ta religijna psychoza przypomina czasy średniowiecza i apeluję aby religijni fundamentaliści się opamiętali

 • dziadekjam

  Oceniono 49 razy 41

  "Atmosfera wokół lekarzy przypomina realia stalinowskie" - grzmi w "Rzeczpospolitej " dr Aleksander Stępkowski, prawnik.
  =====================================================================
  Do "realiów stalinowskich" zmierzają ci, którzy chcą bezwzględnego zakazu aborcji, bo takowy obowiązywał pod władzą Stalina. Warto przypomnieć, że także w hitlerowkiej III Rzeszy aborcja była bezwzględnie zakazana i surowo karana

 • tolek398

  Oceniono 42 razy 38

  Pożyteczni idioci.....
  Więcej takich Rydzyków, Chazanów, Terlikowskich, a PiS nigdy nie dostanie władzy.
  Chory kraj, to już nie jest śmieszne.

 • viaac

  Oceniono 39 razy 37

  Prześladowania za poglądy?
  Jak Lemański czy Boniecki (czy jak już przy tym jesteśmy: taki np. Nergal), jak organizatorzy festiwalu "Malta" i ludzie, którzy chcąc obejrzeć spektakl teatralny musieli się przeciskać przez agresywny, hałaśliwy tłum? Jak organizatorzy "Woodstock", zwolennicy metody in-vitro czy zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego (tzw. "obóz śmierci")? Jak zwolennicy antykoncepcji i równych praw dla osób homoseksualnych? Pamiętamy o gender?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje