Papież do ofiar księży pedofilów: To, czego dopuścili się duchowni, to coś więcej niż ohyda

07.07.2014 11:09
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandra Tarantino)

Papież Franciszek podczas mszy z udziałem ofiar pedofilii w Watykanie poprosił o przebaczenie za te przestępstwa, których dopuścili się niektórzy księża i biskupi. Mówił o tragicznych konsekwencjach skandalu, także o samobójstwach ofiar.
Papież przeprosił także za zaniedbania Kościoła związane z niedostateczną reakcją na sygnały o wykorzystywaniu dzieci.

W papieskiej mszy w Domu świętej Marty udział wzięło sześć ofiar pedofilii z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii, a także członkowie powołanej przez Franciszka Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W gremium tym jest Hanna Suchocka.

"Pokornie proszę o przebaczenie"

Papież zwracając się do obecnych sześciu ofiar pedofilii powiedział: - W obliczu Boga i jego ludu głęboko ubolewam z powodu grzechów i ciężkich przestępstw wykorzystywania seksualnego, popełnionych przez przedstawicieli kleru wobec was, i pokornie proszę o przebaczenie.

- Proszę również o przebaczenie grzechów zaniedbania ze strony przywódców Kościoła, którzy nie odpowiedzieli w odpowiedni sposób na doniesienia o wykorzystywaniu przedstawione przez rodziny i tych, którzy padli ofiarą wykorzystywania - podkreślił papież. Przyznał, że to wywołało dalsze cierpienia ofiar i naraziło na niebezpieczeństwo innych nieletnich.

"Niektórzy księża pogwałcili niewinność nieletnich i powołanie kapłańskie"

W homilii wygłoszonej po hiszpańsku papież mówił, że sprawcy czynów pedofilii "zdradzili swoją posługę".

- Od dawna czuję w sercu głęboki ból, cierpienie, przez długi czas ukrywane - przyznał papież. Podkreślił, że ukrywanie tych faktów było swoistym "wspólnictwem" i ocenił, że dla takiej postawy nie ma usprawiedliwienia.

- Ci nieliczni, którzy zaczęli płakać, zarazili nasze sumienia z powodu tego przestępstwa i ciężkiego grzechu. To jest moja udręka i ból z powodu tego, że niektórzy księża i biskupi pogwałcili niewinność nieletnich i swoje powołanie kapłańskie wykorzystując ich seksualnie - oświadczył Franciszek. Dodał, że to coś więcej niż "ohydne czyny".

Zamiast prowadzić do Boga, złożyli dzieci w ofierze bożkowi żądzy

- To jak świętokradczy kult, ponieważ ci chłopcy i dziewczynki zostali powierzeni charyzmatowi kapłanów, by prowadzili ich do Boga, a oni złożyli ich ofierze bożkowi ich żądzy - powiedział papież. Wyraził przekonanie, że sprawcy tych czynów "sprofanowali oblicze Boga".

- Dzisiaj serce Kościoła widzi oczy Jezusa w tych chłopcach i dziewczynkach i chce płakać - mówił Franciszek. Zwrócił uwagę na rany, jakie czyny te pozostawiły w ofiarach, a także na ich konsekwencje: uzależnienia, poważne zaburzenia w relacjach z rodzicami, małżonkami i dziećmi, a także samobójstwa. - Niektórzy - przypomniał - ucierpieli z powodu strasznej tragedii samobójstwa drogiej osoby. Śmierć tych umiłowanych dzieci Boga ciąży na sercu i sumieniu moim oraz całego Kościoła.

Zwróciwszy uwagę na to, że wiele ofiar po swych doświadczeniach opuściło Kościół i wiarę, papież powiedział sześciu osobom uczestniczącym we mszy, że ich obecność jest znakiem "cudu nadziei" silniejszej od największej ciemności.

Franciszek wyraził uznanie dla odwagi ofiar, które dążyły do ujawnienia prawdy i "wyjścia na światło dzienne strasznych mroków w życiu Kościoła".

- Nie ma miejsca w posłudze Kościoła dla tych, którzy dopuszczają się wykorzystywania seksualnego. Zobowiązuję się, że nie będę tolerował krzywdy wyrządzonej przez kogokolwiek nieletniemu, niezależnie od jego stanu duchownego. Wszyscy biskupi muszą wypełniać swoją duszpasterską posługę z największą troską, aby zapewnić ochronę nieletnich i będą zdawać sprawę z tego obowiązku - powiedział papież.

Następnie oświadczył: - Dla nas wszystkich ważna jest rada, jakiej udziela Jezus temu, kto wywołuje zgorszenie: "byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza".

Papież zapewnił, że Kościół będzie czuwał nad procesem przygotowania do kapłaństwa. Poprosił również o pomoc w opracowaniu jak najlepszych zasad i procedur w Kościele na rzecz ochrony nieletnich, aby nigdy więcej nie powtórzyły się takie przestępcze czyny.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (105)
Papież do ofiar księży pedofilów: To, czego dopuścili się duchowni, to coś więcej niż ohyda
Zaloguj się
 • bozonw

  0

  Festyn, festyn, festyn. Jaką karą zagrożony jest pedofil w Watykanie?

 • partia_antyklerykalna

  Oceniono 1 raz 1

  rekrutacja etatowych napaleńców w czarnych damskich sukienkach trwa.
  Jak zwykle będą czekać 1 w szkołach i przedszkolach na nowe czarne landrynki

 • lutek47

  Oceniono 1 raz 1

  Dobre i to.

 • kat-kk

  Oceniono 6 razy 4

  Czy zauważyliście czas przeszły, u wodza pedofilii?To już było dawno,teraz jest fajnie,już nie ma pedofilii i nie pedofilą.A Wesołowski, to za grzechy zostanie w Watykanie, boć to watykański obywatel, ale emeryturę będzie mu wysyłał z naszych,skompromitowany Tusk ,albo jaki inny kleszy idiota Kaczyński bez znaczenia.albo jakiś pomiot watykański Korwin.Wiadomo ,że katolik to debil jedzie w odwiedziny do prześladowcy,zamiast pedofila zrujnować moralnie i finansowo.Sorry!Takich mamy wyborców!To jakby Hitler zaprosił Żydów na wiec partyjny.Ale co tam katolik, to już taki imbecyl ,że już takich małostek nie widzi.

 • compagno

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Wesołowski musi czuć się wstrząśnięty i niezmieszany tymi słowy.

 • glemp1

  Oceniono 3 razy 3

  W papieskiej mszy w Domu świętej Marty udział wzięło sześć ofiar pedofilii z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii, a także członkowie powołanej przez Franciszka Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W gremium tym jest Hanna Suchocka.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Zapewne w dowód wdzięczności za podpisanie konkordatu, który stronie watykańskiej gwarantuje same przywileje, zaś stronie polskiej jedynie obowiązki.

 • eddiepolo25

  Oceniono 4 razy 4

  jeden uczciwy, sto tysięcy pysznych obłudników

 • polakonly

  Oceniono 3 razy 3

  Celibat jest przeciw naturze. Nawet bojażń boża nie paraliżuje libido które nie ma gdzie znależć ujścia. Swoją drogą gdyby byli mężczyznami normalnymi korzystaliby z burdeli, ale w stanie kapłańskim jest wielu którzy czują powołanie do dzieci ;-)

 • interfere

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawe ilu pedofili było wśród audytorium

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX