Wojewódzki i Figurski uniewinnieni. Żarty o Murzynach i "buszmeńskiej sieci" nie znieważyły rzecznika GITD

04.07.2014 09:25
Michał F., Alvin Gajadhur i Kuba Wojewódzki

Michał F., Alvin Gajadhur i Kuba Wojewódzki (fot. Sebastian Rzepiel/Igor Morye/Robert Kowalewski/AG)

Kuba Wojewódzki i Michał Figurski, byli prezenterzy radiowi audycji "Poranny WF" w Radiu Eska Rock zostali uniewinnieni w sprawie znieważenia rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura ze względu na przynależność rasową. Dowcipy te padły podczas programu wyemitowanego w maju 2011 roku.
Taki nieprawomocny wyrok wydał dziś Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ. Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe oskarżyła Wojewódzkiego i Figurskiego z artykułu Kodeksu karnego, przewidującego karalność znieważenia osoby lub grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości - grozi za to do trzech lat więzienia.

Powodem zarzutów była audycja Radia Eska Rock z maja 2011 r., w której padły słowa: "zadzwońmy do Murzyna" i sugestie, że telefon rzecznika GITD działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych". Jak potem podkreślała Rada Etyki Mediów, "naigrywając się z pochodzenia wywołanej publicznie osoby, dziennikarze używali m.in. zwrotów: krajowy rejestr Murzynów, audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku klux klanu".

REM oceniła, że doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii, a prowadzący znieważyli Gajadhura obraźliwymi i rasistowskimi sformułowaniami.

Prezenterów czeka też proces za znieważenie Ukrainek w innej audycji radia

Proces, który ruszył w marcu br., toczył się niejawnie, bo Gajadhur, jako pokrzywdzony, nie zgodził się na jawność rozpraw. Jego matka jest Polką, ojciec Hindusem - on sam od urodzenia mieszka w Polsce. Radio zostało ukarane przez KRRiT za ten program karą 50 tys. zł.

Obu prezenterów czeka też przed tym sądem inny proces z tego samego artykułu Kk - za znieważenie Ukrainek w audycji Radia Eska Rock z czerwca 2012 r. Nawiązując do wygranego przez Ukrainę meczu ze Szwecją na Euro 2012, Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił". KRRiT za ten program nałożyła na radio karę 75 tys. zł.

"To satyra, nie rasizm"

Choć wypowiedź była obraźliwa, to nie wypełniono znamion czynu zabronionego, gdyż był to program

satyryczny, a nie informacyjno-publicystyczny - uzasadniała wyrok sędzia Magdalena Garstka-Gliwa. Mówiła, że sąd dał wiarę oskarżonym, iż ich intencją nie było znieważenie, a zatem nie działali w tzw. zamiarze bezpośrednim (gdy ktoś chce dokonać przestępstwa, a nie tylko godzi się na nie). Sędzia podkreśliła, że tylko taki zamiar pozwala na uznanie winy w tym przypadku.

Zarazem przyznała, że Gajadhur mógł czuć się znieważony, ale sąd inaczej niż on ocenił zachowania podsądnych, uznając że nie powinien on być "przewrażliwiony". - Pokrzywdzony powinien umieć ocenić, co jest satyrą, a co szerzeniem rasizmu - oświadczyła sędzia Garstka-Gliwa. Jej zdaniem nie doszło do szerzenia rasizmu, bo audycja była satyrą na pewne zachowania.

- Każdy przeciętny słuchacz od razu zorientował się, że to kabaret, a nie program informacyjno-publicystyczny (...), że "warszawski oddział Ku Klux Klanu" i "buszmeńska sieć" nie istnieją i że to satyra - argumentowała sędzia. Według niej postacie wykreowane w tej audycji przez W. i F. - Parodiują pewne cechy i posługują się karykaturą. Stali słuchacze są przyzwyczajeni do tej konwencji - podkreśliła sędzia.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (101)
Wojewódzki i Figurski uniewinnieni. Żarty o Murzynach i "buszmeńskiej sieci" nie znieważyły rzecznika GITD
Zaloguj się
 • vald

  Oceniono 1 raz 1

  Sądy - jak widać czasami myślą trzeźwo. Dla mnie rasizm , to niepojęta rzecz - jak mawiał Kazimierz Pawlak z Krużewnik

 • hulajnoga123

  Oceniono 4 razy 0

  Zafajdane te sady macie, wstyd sie przyznac normalnemu czlowiekowi, ze urodzil sie w Polsce

 • zalep

  Oceniono 2 razy 0

  W tym dzikim kraju wsadza się tylko złodziei batoników.

 • prezydencki_bul_terier

  Oceniono 1 raz 1

  A... i jeszcze zapomniałem o Pedałach i Lesbach... o innych zbokach nie wspominając !!!???

 • prezydencki_bul_terier

  Oceniono 13 razy 9

  Tzn. że decyzją Sądu można od dziś kpić z Żydów, Cyganów, Murzynów i Rządu Tuska???

 • szulgus

  Oceniono 5 razy -1

  I bardzo dobrze. Taki wyrok jest zgodny z linią programową partii rządzacej. Partia wie lepiej czego naród potrzebuje.
  W tym kraju nie ma żadnego znaczenia o jakie przestępstwo jest proces, nie maja znaczenia dowody zebrane, a jedyną ważną cecha jest to kto jest podsądnym. Sprawiedliwość typu "burkina faso". I w takim syfiastym kraju przyszło nam żyć.

 • non_serviam_666

  Oceniono 5 razy 1

  I bardzo dobrze choć nie trawie tego gnidy W to jest wolność słowa i KROPKA!

 • stekelenburg2

  Oceniono 5 razy -1

  Rasizm w Polsce odżywa. Tylko czekać, aż Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn i inni pomrą, a czytelnicy ich gazet (z tego co widzę w większosci tzw. chamokomuna moczarowsko-gomułkowska) pokażą swoje oblicze i zamienia Polskę w III Rzeszę Niemiecką, gdzie będzie się piętnować kolorowych i wierzących w jakiegokolwiek boga.

 • tenare

  Oceniono 7 razy 3

  Skoro zwrot "krajowy rejestr Murzynów" nie znieważa Murzynów, to za pewne zwrot "krajowy rejestr Żydów" nie znieważa Żydów.
  Prawda to Wysoki Sądzie????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje