Wojewódzki i Figurski uniewinnieni. Żarty o Murzynach i "buszmeńskiej sieci" nie znieważyły rzecznika GITD

04.07.2014 09:25
Michał F., Alvin Gajadhur i Kuba Wojewódzki

Michał F., Alvin Gajadhur i Kuba Wojewódzki (fot. Sebastian Rzepiel/Igor Morye/Robert Kowalewski/AG)

Kuba Wojewódzki i Michał Figurski, byli prezenterzy radiowi audycji "Poranny WF" w Radiu Eska Rock zostali uniewinnieni w sprawie znieważenia rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura ze względu na przynależność rasową. Dowcipy te padły podczas programu wyemitowanego w maju 2011 roku.
Taki nieprawomocny wyrok wydał dziś Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ. Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe oskarżyła Wojewódzkiego i Figurskiego z artykułu Kodeksu karnego, przewidującego karalność znieważenia osoby lub grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości - grozi za to do trzech lat więzienia.

Powodem zarzutów była audycja Radia Eska Rock z maja 2011 r., w której padły słowa: "zadzwońmy do Murzyna" i sugestie, że telefon rzecznika GITD działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych". Jak potem podkreślała Rada Etyki Mediów, "naigrywając się z pochodzenia wywołanej publicznie osoby, dziennikarze używali m.in. zwrotów: krajowy rejestr Murzynów, audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku klux klanu".

REM oceniła, że doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii, a prowadzący znieważyli Gajadhura obraźliwymi i rasistowskimi sformułowaniami.

Prezenterów czeka też proces za znieważenie Ukrainek w innej audycji radia

Proces, który ruszył w marcu br., toczył się niejawnie, bo Gajadhur, jako pokrzywdzony, nie zgodził się na jawność rozpraw. Jego matka jest Polką, ojciec Hindusem - on sam od urodzenia mieszka w Polsce. Radio zostało ukarane przez KRRiT za ten program karą 50 tys. zł.

Obu prezenterów czeka też przed tym sądem inny proces z tego samego artykułu Kk - za znieważenie Ukrainek w audycji Radia Eska Rock z czerwca 2012 r. Nawiązując do wygranego przez Ukrainę meczu ze Szwecją na Euro 2012, Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił". KRRiT za ten program nałożyła na radio karę 75 tys. zł.

"To satyra, nie rasizm"

Choć wypowiedź była obraźliwa, to nie wypełniono znamion czynu zabronionego, gdyż był to program

satyryczny, a nie informacyjno-publicystyczny - uzasadniała wyrok sędzia Magdalena Garstka-Gliwa. Mówiła, że sąd dał wiarę oskarżonym, iż ich intencją nie było znieważenie, a zatem nie działali w tzw. zamiarze bezpośrednim (gdy ktoś chce dokonać przestępstwa, a nie tylko godzi się na nie). Sędzia podkreśliła, że tylko taki zamiar pozwala na uznanie winy w tym przypadku.

Zarazem przyznała, że Gajadhur mógł czuć się znieważony, ale sąd inaczej niż on ocenił zachowania podsądnych, uznając że nie powinien on być "przewrażliwiony". - Pokrzywdzony powinien umieć ocenić, co jest satyrą, a co szerzeniem rasizmu - oświadczyła sędzia Garstka-Gliwa. Jej zdaniem nie doszło do szerzenia rasizmu, bo audycja była satyrą na pewne zachowania.

- Każdy przeciętny słuchacz od razu zorientował się, że to kabaret, a nie program informacyjno-publicystyczny (...), że "warszawski oddział Ku Klux Klanu" i "buszmeńska sieć" nie istnieją i że to satyra - argumentowała sędzia. Według niej postacie wykreowane w tej audycji przez W. i F. - Parodiują pewne cechy i posługują się karykaturą. Stali słuchacze są przyzwyczajeni do tej konwencji - podkreśliła sędzia.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (101)
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 299 razy 99

  Resortowe gwiazdy. Synuś komuszego prokuratora i synuś popusia od FOZZ. Jeden z nich jest nawet idolem nadredaktora jąkały. O take elyty walczyłem (L.Walesa)

 • aghrra

  Oceniono 163 razy 81

  Poprawność polityczna jako smiertelna choroba umysłowa przenoszona przez pożytecznych idiotow

 • euforiusz

  Oceniono 115 razy 61

  Polak to murzyn Europy tak więc żarty tego typu, są żartami z Narodu Polskiego i jako takie powinny być ścigane przez IPN.

 • wmc-33

  Oceniono 130 razy 54

  To były chamskie i słabe żarty, ale jednak żarty. W dodatku rzecznika GITD za cholerę nie idzie uznać za Murzyna.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 72 razy 44

  Ot. czarny humor.

 • aatomekzz

  Oceniono 68 razy 36

  Sąd płynie z prądem wydarzeń. Bo jeżeli zostaliby skazani Figurski i Wojewódzki, to i Sikorski podpadałby pod paragraf. A tak wszyscy trzej są niewinni.

 • zuuuraw

  Oceniono 140 razy 34

  Głupi ten Alvin Gajadhur, to nie wiedział, że w rasistowskiej Polsce kawały o "murzynach" sa dobrze widziane, że bryluje w nich nawet ten cham udający na co dzień lorda, minister spraw zagranicznych ?
  To nie wiedział Gajadhur, że w Polsce jedyną nacją z której nie wolno drwić, pod groźbą śmierci cywilnej, są Żydzi ?
  Gdyby te chamy z Eska Rock naśmiewały się z Żydów to już ich by nie było w mediach.
  No ale jak można od nich oczekiwać że będą się naśmiewali z siebie samych ?

 • fb_antek_muzykant_komentuje

  Oceniono 96 razy 30

  Wojewódzki w swojej karierze „showmana” żartował już z z gwałcenia Ukrainek, z ofiar pedofila Trynkiewicza i popisał się rasizmem drwiąc „z murzyna”.

  To resortowe dziecko, syn esbeka, pełniącego funkcję prokuratora, który w okresie PRL tuszował sprawę pobicia opozycjonistów w Bydgoszczy, nie musi się o nic martwić. Jak widać, w tym kraju układów, nadal są równi i równiejsi, a pupilkowi obecnej władzy włos z głowy nigdy nie spadnie.

  No chyba, że sam się przewróci na rowerze i złamie rękę, fajtłapa.

  Więcej prawdy szukaj na: www.facebook.com/pages/Antek-Muzykant-Komentuje/530073700378239?fref=ts

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje