Michalski: Sikorski i Sienkiewicz, najciekawsi ludzie polskiej polityki, mocno puknięci przez aferę taśmową

- Nikt nie przeżyje afery taśmowej. Gdybyśmy mieli taśmy Jana Pawła II, to papież też by tego nie przeżył - mówił Cezary Michalski w TOK FM. Wg publicysty "Krytyki Politycznej", największymi ofiarami ujawnionych nagrań są ministrowie Sikorski i Sienkiewicz. - To przecież szef MSZ jest autorem jedynego wkładu Polski w funkcjonowanie UE - Partnerstwa Wschodniego. Żaden inny polski polityk czegoś takiego nie dokonał, ani śp. Lech Kaczyński, ani Anna Fotyga, ani Witold "Nie zabijajcie nas" Waszczykowski.
Cezary Michalski nie ma wątpliwości, nie jest przypadkiem, że afera taśmowa dotycząca polityków PO, wybuchła akurat po wyborach do PE. - Skoro Platforma Obywatelska wygrała kolejne wybory, to trzeba ją było zniszczyć - ocenił publicysta "Krytyki Politycznej" w "Poranku Radia TOK FM".

Jak stwierdził, skutki afery będą bardzo bolesne dla polskiej polityce. - Nikt afery taśmowej nie przeżyje - mówił Michalski. - Nawet gdybyśmy mieli aferę z taśmami Jana Pawła II, to papież nie przeżyłby tego.

Najciekawsi

Według publicysty, najsmutniejsze jest to, że afera podsłuchowa wyjątkowo silnie uderzyła w "najciekawsze postaci" zaangażowanego w polskie przemiany pokolenia lat 60. - czyli w Radosława Sikorskiego i Bartłomieja Sienkiewicza. Jak podkreślał, "najciekawsi ludzie w polskiej polityce zostali mocno puknięci".

Zdaniem Michalskiego, obecny szef MSW zasługuje na taką ocenę, ze względu na zaangażowanie w tworzenie Ośrodka Studiów Wschodnich i pracę analityka.

- A Radosław Sikorski, którego porównuje się czasem do Swawolnego Dyzia, jest autorem jedynego polskiego znanego wkładu w funkcjonowanie UE. To Partnerstwo Wschodnie. Żadne inny polski polityk czegoś podobnego nie stworzył. Ani śp. Lecha Kaczyński, bohater pomników w marmurze i papierze. Ani wiceminister spraw zagranicznych - Witold "Nie zabijajcie nas" Waszczykowski. Ani minister Anna Fotyga.

Michalski chwaląc Sikorskiego nie zapomniał, że Partnerstwo Wschodnie nie jest najsilniejszym z narzędzi Unii. Ale okazało się niezastąpione w czasie kryzysu ukraińskiego.

Sam sobie szkodzi

Ale nie można zapomnieć, że szef polskiego MSZ nie raz sam ściąga burzę na swoją głowę. Na przykład mocnymi słowami, dotyczącymi naszych partnerów. - Jak się było w Brukseli i pytało, czy Radek Sikorski może zostać unijnym ministrem spraw zagranicznych, to wtajemniczeni mówili: będą problemy. I wspominali, że Niemcy do dziś pamiętają naszemu ministrowi wypowiedź dotyczącą gazociągu północnego, który porównał do nowego paktu Ribbentrop-Mołotow.

Warto przypomnieć, że ta słynna wypowiedź padły już osiem lat temu, kiedy Sikorski był szefem MON w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej o:
Komentarze (31)
Michalski: Sikorski i Sienkiewicz, najciekawsi ludzie polskiej polityki, mocno puknięci przez aferę taśmową
Zaloguj się
 • gadojan

  Oceniono 3 razy -1

  OJ jakie biedactwa pukniete ...., no jakze by nie przez podsluchy, sami nie moga sie pukac

 • krys_76

  Oceniono 4 razy 0

  Maya Rostowska córka Wincenta Rostowskiego i podwładna Radosława Sikorskiego( występującego tym razem w roli alfonsa) też jest bardzo ciekawa.

 • a-z2005

  Oceniono 6 razy -4

  Rok temu zjadł obiadek,
  Ponoć służbowo, minister Radek
  Za wino oddał dziś stówy cztery
  Broniąc swoje nomen omen litery

 • block-buster

  Oceniono 8 razy 0

  Puknac to mozna panienke lub wdowke panie Michalski.Jakos po obu panach nie widac pukniecia.Sienkiewicz w tydzien znalazl byl zleceniodawcow oraz realizatorow podsluchow,a Sikorski otrzymal caly wachlarz opinii najlepszych komentatorow atlantyckich,ze trafil w dziesiatke ze swoim skrotem myslowym.Afera bawi bardziej media i mendia.niz publike.Bo w niej,poza Nowakiem,nikt ciala nie dal.W istocie najbardziej poszkodowanym bedzie tygodnik "opinii" Wprost,ktorego koniec medialny jest blizej niz dalej.Po wakacjach nikt o podsluchach nie bedzie pamietal,poza Bredzinskimi,Plaszczakami i czlowiekiem z gigantycznym czlonkiem...Ciemny lud Kurskiego ma juz gdzies afery tysiaclecia.Smoki medialne juz bija piane,a tzw.komentatorzy licza wierszowke.Tylko kasa ma sie zgadzac.Reszta zas jest zuzytym opakowaniem...

 • observer48

  Oceniono 7 razy -5

  Szanse Sikorskiego na szefostwo unijnej dyplomacji są wciąż sper, ale Tusk to typowa kulawa kaczka (lame duck). Dla znających angielski podaję dwa linki do tygodnika The Economist z artykułami o Sikorskim i Tusku. Proszę zwrócić na liczbę i "temperaturę" komentarzy pod artykułem o Sikorskim i braku choćby jednego komentarza pod opisem kłopotów Tuska. www.economist.com/blogs/easternapproaches/2014/06/polish-politics-0
  www.economist.com/blogs/easternapproaches/2014/06/polish-politics-1
  Tusk przy Sikorskim to pętak.

 • andaraos

  Oceniono 7 razy -3

  Obecna afera(?) podsłuchowa jest niczym innym, jak podgryzaniem się jednego stada wilków przez drugie.. lub kolejną zasłoną dymną maskującą działania władzy(?!), w efekcie którego społeczeństwo polskie i Polska będzie w jeszcze większym stopniu i/lub szybciej zniewolona ekonomicznie i w konsekwencji politycznie.
  Polaka ma nie tylko przez zewnętrznych wrogów (np. Niemcy, Rosja i.. na 100% Izrael), ale również w urzędach państwowych.
  ---
  „Bądź otwarty i pozwól sobie na ewolucję poprzez nowe informacje.
  A patrząc na dowody, bądź w stanie kwestionować swoją własną prawdę i bądź w stanie wyzbyć się rzeczy, których kurczowo się trzymasz.”

 • chi_neng1

  Oceniono 6 razy -2

  Preferowanie dobra calej Polski nie lezy w interesie niektorych ugrupowan politycznych.

  Ale jeszcze mniej w interesie calego spoleczenstwa, bowiem zadza bezlitosnej krytyki, wymogow, czesto nienawisci i checi zemsty, kieruje wyborami nas wszystkich.

  I wtedy to, nie licza sie interesy panstwa, tylko zaspokojenie wlasnych potrzeb rewanzu za porazki w zyciu i karierach osobistych, takich czy innych.

 • 31.februarius

  Oceniono 10 razy 0

  "Michalski chwaląc Sikorskiego nie zapomniał, że Partnerstwo Wschodnie nie jest najsilniejszym z Unii. Ale okazało się niezastąpione w czasie kryzysu ukraińskiego."

  A jednym z "ojcòw założycieli" tego kryzysu jest właśnie "novy lidr Evropy", którego szczytem "dania du.y" było sygnowanie umowy-rozejmu między majdanowcami, a Janukowyczem 20. lutego!

 • andypedy2

  Oceniono 13 razy -3

  Jedyny twor Sikorskiego...Partnerstwo Wschodnie to krwawa katastrofa.
  Fatalnie przygotowana ,nie dogadana z USA i Niemcami.
  Niedoszacowana.
  Bez realistycznego podejscia do reakcji Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX