Przez awarię podwozia pilot musiał wylądować na... "stołku". "Nikt nie był szkolony, aby tego dokonać" [WIDEO]

Pilot US Marine Corps William Mahoney myślał, że to będzie standardowy lot samolotem AV-8B Harrier. Zaraz po stracie zorientował się jednak, że przednie podwozie uległo awarii. Aby bezpiecznie wylądować i nie uszkodzić przy okazji maszyny, musiał wykazać się imponującą precyzją. Nagranie z tego momentu robi furorę w internecie.
AV-8B Harrier to połączenie zalet samolotu i helikoptera. Maszyna ma bowiem możliwość pionowego lądowania i startu. Właśnie ta cecha została wykorzystana podczas awaryjnego i bardzo niestandardowego lądowania na początku czerwca na pokładzie okrętu desantowego USS Bataan. Warto dodać, że pionowy lot w przypadku tego samolotu może trwać jednorazowo maksymalnie kilkadziesiąt sekund.

Pilot William Mahoney zaraz po starcie samolotem AV-8B Harrier zauważył, że zapaliły się kontrolki alarmujące o awarii podwozia. Postanowił więc zwolnić, aby pęd powietrza nie doprowadził do kolejnych uszkodzeń, i zawrócić na okręt. Zanim wylądował, jego koledzy ocenili, co dokładnie stało się z maszyną. Okazało się, że przednie podwozie jest zablokowane. Aby bezpiecznie wylądować, Mahoney musiał więc osadzić przód maszyny na specjalnym "stołku"."Nikt nie był szkolony, aby tego dokonać"

Największy problem w tym, że "stołek" był stosunkowo niewielki, a pilot nie widział go z kabiny. Mahoney był zmuszony wykazać się wyjątkową precyzją. Warto dodać, że pilot nigdy wcześniej nie celował podczas lądowania w tak niewielki punkt. Na szczęście wszystko się udało.Weteran amerykańskiej piechoty morskiej Paul Geddes, który również latał samolotem AV-8B Harrier, komentował wyczyn Mahoneya w rozmowie z serwisem Theblaze.com. - Bezpieczne lądowanie w takiej sytuacji jest dowodem jego umiejętności. Wyglądało to tak, jakby robił to już kilkadziesiąt razy. A w rzeczywistości nikt z nas nie był nawet szkolony, aby tego dokonać - zaznaczył.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (44)
Przez awarię podwozia pilot musiał wylądować na... "stołku". "Nikt nie był szkolony, aby tego dokonać" [WIDEO]
Zaloguj się
 • harigata

  Oceniono 1 raz 1

  Fajnie że mu się udało , ale nasi piloci wcale nie są gorsi. Obserwowałem kiedyś co wyprawiali w powietrzu piloci z Łasku.Włos się jeży ale pozytywnie.

 • bandierarossa

  Oceniono 6 razy -4

  hurra ameryka, gwiażdzisty sztandar, doznałem wzwodu........wypie...ć z tym gównem

 • vomitorium1

  Oceniono 5 razy 1

  nie pokazujcie już takich rzeczy
  (teraz mam
  krew w żyłach zmrożoną)

 • robert_1918

  Oceniono 13 razy -3

  To musiał być zamach. Słychać szczały.

 • quosoo

  Oceniono 29 razy 21

  Spróbowałem trzy razy pod rząd - mój pilot bez problemu ląduje na fotelu. Lądowanie na stołku, rzeczywiście brzmi jak wyzwanie, ale w rzeczywistości ten stołek jest wiekszy niż mój fotel, więc kto tu jest większy kozak?

 • as

  Oceniono 18 razy 10

  Co za banda idiotöw wypisuje te komentarze... Czyżby otworzyli w Tworkach świetlicę internetową?

 • mr_gm

  Oceniono 10 razy -2

  Nie byli szkoleni?! A lądowanie na małej polanie w środku lasu, To niby nie jest trafianiem w punkt?

 • bbarab

  Oceniono 31 razy 1

  KUR...! ILU SPECÓW OD PILOTAŻU! A w pisuar ledwie trafiają. Polaczki internetowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX